Badanie wzroku – jak często należy je wykonywać, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości?

Materiał informacyjny Vision Express
Zawroty głowy, nerwowość, problemy ze skupieniem. Przyczyną może być pogarszający się wzrok. Badanie jakości widzenia powinno być jednym z tych, które wykonujemy regularnie. W innym przypadku, wyżej wspomniane dolegliwości będą nam towarzyszyć w życiu codziennym, a my na próżno będziemy się radzić „Doktora Google”. Dlatego też Vision Express rusza z kolejną edycją Wielkiego Badania Wzroku, której celem jest zachęcenie do zbadania wzroku jak największej liczby osób – w profesjonalnych gabinetach optometrycznych.

Wada wzroku to nie tylko gorsze widzenie!

Wada wzroku to problem, który stopniowo może wpływać na jakość widzenia - dlatego ze szczególną uwagą i troską należy myśleć o swoich oczach – i nie bagatelizować takich objawów, jak mrużenie oczu. Szczególnie, jeśli spędzamy wiele godzin przed komputerem.

Wśród najczęściej stwierdzanych wad wzroku pojawiają się:

  • krótkowzroczność,
  • astygmatyzm,
  • dalekowzroczność.

Pamiętać jednak należy, że nieleczone wady wzroku mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń oczu, takich jak jaskra albo zaćma.

Jak wynika z badań pochodzących z Brien Holden Vision Institute - do 2050 roku co druga osoba może cierpieć na krótkowzroczność. Natomiast liczba zdiagnozowanych poważnych chorób oczu ciągle rośnie. Najczęściej wykrywa się je w zbyt późnym stadium choroby.

Czy Polacy lubią chodzić do okulisty?

Badanie wzroku jest jednym z tych, którego nie sposób wykonać samodzielnie. Niestety - co trzeci Polak zapomina o wizytach u optometrysty lub lekarza okulisty - wynika z badania opinii publicznej zrealizowanego dla Vision Express metodą CAWI przez IQS Sp. z o.o. w lutym 2023 r. na reprezentatywnej grupie 1667 Polaków.

Chcąc utrzymać swój wzrok w dobrej kondycji należy zatem regularnie go kontrolować w specjalistycznych gabinetach - nie mają wątpliwości eksperci.

– Profilaktyczne badania krwi są bardzo ważne i mogą wykryć wiele chorób na wczesnym etapie. W przypadku wzroku ta regularność badań jest równie istotna. Samodzielnie nie zweryfikujemy nawet niewielkiej wady, a zakup gotowych okularów korekcyjnych to narażanie się na dodatkowe dolegliwości wynikające ze źle dobranej korekcji – tłumaczy mgr inż. Ryszard Drożdż, optometrysta Vision Express.

W społeczeństwie panuje również przekonanie, że wizyta u okulisty wiąże się z długim czasem oczekiwania. Tymczasem kontrolę jakości widzenia przeprowadzić może optometrysta - do którego zazwyczaj można dostać się łatwiej i szybciej.

Badanie wzroku – jak często należy je wykonywać, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości?

Jak często należy badać wzrok i dlaczego warto to robić?

Jak często badać swój wzrok chcąc zapewnić mu skuteczne i zdrowe funkcjonowanie? Zalecane jest przeprowadzanie badań wzroku co najmniej raz w roku, nawet jeśli nie dostrzegasz żadnych istotnych zmian w widzeniu. Istnieją natomiast pewne grupy osób, takie jak np. osoby po 40. roku życia, czy też osoby z chorobami oczu, które mogą potrzebować częstszych badań - zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Regularne badania wzroku pozwalają m.in. na:

  • Zachowanie optymalnej korekcji - w miarę starzenia się wzrok może ulegać zmianom, co wpływa na jakość widzenia. Regularne badania pozwalają na dostosowanie korekcji, czyli okularów lub soczewek, do bieżących potrzeb, co przyczynia się do komfortowego i optymalnego widzenia, a także, jak wynika z badań Vision Express, do większego komfortu życia.
  • Wgląd w zdrowie ogólne - badania wzroku mogą także dostarczyć informacji na temat ogólnego stanu zdrowia. Niektóre choroby, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie, mogą objawiać się zmianami w strukturze oka.
  • Zapobieganie skutkom ubocznym nieodpowiedniej korekcji - regularne kontrole pozwalają uniknąć dolegliwości związanych z niewłaściwie dobranej korekcji, takich jak bóle głowy, zmęczenie wzroku czy zawroty głowy. Samodzielny zakup okularów w drogeriach czy aptekach, bez recepty od optometrysty lub lekarza okulisty to narażanie się na wspomniane skutki uboczne.
  • Wczesne wykrywanie problemów – przesiewowa ocena ryzyka chorób oczu Optiskan pozwala na wczesne wykrywanie potencjalnych problemów ze wzrokiem, co umożliwia szybszą interwencję i lepsze rezultaty leczenia. Niektóre schorzenia, takie jak jaskra czy zaćma, mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas.

Dbanie o regularne badania wzroku to inwestycja w zdrowie oczu i ogólny stan zdrowia. Profesjonalne badania przeprowadzone przez optometrystę lub lekarza okulistę mogą znacznie poprawić jakość widzenia i zapobiec potencjalnym powikłaniom. Z tego względu warto opiekę nad wzrokiem powierzyć profesjonalistom takim jak Vision Express. Tylko w 2023 roku w salonach sieci wykonano pół miliona badań wzroku, a w ciągu 30 lat istnienia w Polsce – ponad 8 mln.

WIELKIE BADANIE WZROKU. Vision Express dba o wzrok Polek i Polaków

Co powinno nas zaniepokoić w związku z własnym wzrokiem?

- Często pierwszymi sygnałami jest mrużenie oczu przy odczytywaniu cen w sklepach, czy oddalanie książki, żeby wyostrzyć litery - wyjaśnia Ryszard Drożdż, optometrysta.

Okazją do zbadania wzroku może być kampania Wielkie Badanie Wzroku. Vision Express ponownie - w ramach akcji - zaprasza wszystkich na badania do salonów w całej Polsce. Specjalna oferta jest ważna do 4 kwietnia 2024 roku. Dzięki niej można zbadać wzrok już za 9 złotych bez konieczności zakupu okularów.

Na stronie wielkiebadaniewzroku.pl można zarejestrować się na badanie w dogodnym dla siebie terminie i miejscu. Wystarczy wybrać jeden z ponad 250 salonów Vision Express w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Badanie wzroku – jak często należy je wykonywać, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości? - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki