Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ARiMR zaczęła wypłatę pieniędzy dla kolejnej grupy rolników. Ile dostają plantatorzy truskawek i krzewów owocowych?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Pomoc będzie wypłacana również w 2024 roku, gdy zostanie uruchomiona nowa pula - limit pomocy de minimis.
Pomoc będzie wypłacana również w 2024 roku, gdy zostanie uruchomiona nowa pula - limit pomocy de minimis. pixabay.com/_Alicja_
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaczęła wypłatę z kolejnego programu pomocowego. Tym razem wsparcie trafia do plantatorów truskawek lub krzewów owocowych. Część rolników musi poczekać na wypłatę pieniędzy do 2024 roku, ponieważ wyczerpała się pula dla tych, którzy korzystają w formule de minimis.

Spis treści

Wypłata z ARiMR trwa, ale niektórzy muszą zaczekać dłużej

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała 13 grudnia, że dzień wcześniej rozpoczęła wypłatę pomocy dla plantatorów truskawek lub krzewów owocowych. Producenci, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu mogli składać wnioski do 20 października.

- Na razie środki finansowe w wysokości 1,13 mln zł trafiły do 266 beneficjentów. Pomoc dotyczy tych plantatorów, których uprawy zostały zniszczone w co najmniej 70 proc., a obniżenie średniej rocznej produkcji rolnej w ich gospodarstwach wyniosło więcej niż 30 proc. - podała ARiMR.

Część rolników, gdzie straty były mniejsze, musi nieco dłużej zaczekać na przelewy z agencji. Powodem jest wyczerpanie limitu pomocy, jakiej można udzielić w formule de minimis. - Plantatorzy, którym przysługuje pomoc w formule de minimis, będą mogli ją otrzymać po odnowieniu limitu, tj. w 2024 r., ponieważ tegoroczna pula została wyczerpana.

Pomoc do uprawy truskawek i krzewów owocowych

Wnioski o wsparcie mogli składać właściciele plantacji truskawek lub krzewów owocowych, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia:

  • przymrozków wiosennych,
  • huraganu
  • lub gradu

w wysokości co najmniej 70 proc. na powierzchni występowania tych upraw, mogli się ubiegać o wsparcie do 20 października 2023 r. ARiMR otrzymała ponad 2,5 tys. wniosków.

- Wśród nich 1,9 tys. to wnioski obsługiwane w formule pomocy publicznej – straty powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej, a nieco ponad 600 w formule pomocy de minimis – straty poniżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej.

Stawka pomocy wynosi 2,5 tys. zł do hektara i mnoży się przez nią deklarowaną przez rolnika powierzchnię zniszczonych upraw. Tak obliczana jest kwota wsparcia. Maksymalna kwota dofinansowania nie może przekroczyć równowartości 15 tys. euro.

Nie wszyscy dostaną pełną stawkę. Agencja przypomina, że w przypadku rolników, którzy nie ubezpieczyli co najmniej połowy upraw rolnych (z wyłączeniem łąk i pastwisk), rekompensaty będą pomniejszane o połowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ARiMR zaczęła wypłatę pieniędzy dla kolejnej grupy rolników. Ile dostają plantatorzy truskawek i krzewów owocowych? - Strefa Agro

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki