Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet Braille’a — uniwersalny język dla tych, którzy czytają opuszkami palców. Pismo dla niewidomych powstało już w XIX wieku

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Alfabet Braille'a to system zapisywania tekstu za pomocą kodów. Najpopularniejsze pismo wśród osób niewidomych i głuchoniemych.
Alfabet Braille'a to system zapisywania tekstu za pomocą kodów. Najpopularniejsze pismo wśród osób niewidomych i głuchoniemych. GettyImages
Alfabet dla osób niewidomych to narzędzie minimalizujące wykluczenie osób niewidzących m.in. w zakresie edukacji. Twórcą alfabetu był Louis Braille, który sam w dzieciństwie stracił wzrok i rozumiał, że komunikacja jest szansą dla niewidomych dzieci, aby mogły się uczyć i rozwijać. Jak działa alfabet Braille’a?

Spis treści

Czym jest alfabet Braille’a?

To system pisania i czytania za pomocą punktowego kodu, wyczuwanego opuszkami palców. Ułatwia komunikację oraz uczenie się osobom niewidomym.

Mimo różnych wariacji alfabetu do tej pory jest on najbardziej popularnym pismem dla osób niewidomych, a także spełniającym możliwie jak najwięcej potrzeb. Dzięki stosowaniu alfabetu Braille’a można nie tylko przeczytać książkę, napisać wiadomość, prowadzić notatki w szkole, ale także sprawdzić datę ważności jakiegoś produktu czy wybrać w windzie właściwe piętro.

notatki i w języku braille[/apos/]a
Alfabet Braille'a to system zapisywania tekstu za pomocą kodów. Najpopularniejsze pismo wśród osób niewidomych i głuchoniemych. GettyImages

Alfabet punktowy (dotykowy) przydaje się osobom niewidomym, ociemniałym (tym, które straciły wzrok po piątym roku życia), głuchoniemym oraz w mniejszym stopniu słabowidzącym. Zobacz, jak wygląda pismo punkowe oraz poznaj historię powstania alfabetu Braille'a stworzonego przez Louisa Brailla w XIX wieku.

Mechanizm alfabetu Braille’a

Punktowe pismo oparte jest o system kodów będących kombinacją sześciu wypukłych punktów ułożonych w dwóch kolumnach po trzy punkty w każdej. Lewa kolumna zawiera umownie oznaczone punkty: 1,2,3, a prawa punkty: 4,5,6.

Czy alfabet Braille’a jest pismem międzynarodowym?

Międzynarodowy alfabet stanowi pierwszych 25 znaków oraz znak oznaczający literę „w”, a także znaki przestankowe i pomocnicze, które są uniwersalne.

Jak czytamy na stronie brialle.pl, język Braille’a stał się inspiracją do opracowania różnych systemów zapisu przy użyciu znaków alfabetu Braille’a, w tym:

  • pismo integralne (zapis litera po literze),
  • ortograficzne pismo skrótowe (w zależności od kraju i specyfiki danego języka),
  • notacje: matematyczna, muzyczna, chemiczna, fizyczna.

Dzięki temu jest to język, którym można porozumieć się na całym świecie za pomocą podstawowych kodów. Natomiast w wielu krajach Braille został dopracowany, w tym również w Polsce. Uzupełniono go o polskie litery pochodne: ą, ę, ć, ń, ł, ś, ó, ź, ż, a także znaki, takie jak: znak wielkiej litery lub znaki interpunkcyjne.

Jak pisać kodem Braille’a?

Podstawową formą pisania za pomocą Braille’a na co dzień jest forma analogowa, do której używamy tabliczki brajlowskiej i dłutka. Dostępne są także rozwiązania technologiczne, takie jak maszyny do pisania, klawiatury i monitory brajlowskie.

linijka brajlowska
Linijka brajlowska oraz dłutko do pisania analogowego przez osoby niewidome. GettyImages

Pismo Braille’a – ciekawostki

  • Pismo Braille’a zalicza się do tzw. technologii asystujących, czyli narzędzi, które umożliwiają większą niezależność osób z niepełnosprawnościami.
  • Harry Potter w języku Braille’a to aż…36 tomów! To dlatego, że wersja drukowana Braille’a zajmuje kilkakrotnie więcej miejsca niż czarny druk.
  • Niestety językiem Braille’a posługuje się tylko około 10 proc. osób, które nie widzą. Czytania i pisania Braille’a uczą w szkołach i ośrodkach dla niewidomych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Alfabet Braille’a — uniwersalny język dla tych, którzy czytają opuszkami palców. Pismo dla niewidomych powstało już w XIX wieku - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki