ABC Natury: Czym jest rolnictwo zrównoważone?

Materiał partnera zewnętrznego
sxc.hu
Pojęcie „rolnictwo zrównoważone” pojawia się w kontekście odpowiedniego sposobu gospodarowania na obszarach objętych ochroną w ramach programu Natura 2000. Wpisuje się ono w ogólną koncepcję zrównoważonego rozwoju, do którego Polska się zobowiązała jako sygnatariusz wielu umów międzynarodowych. Obowiązek zrównoważonego rozwoju został wpisany w konstytucję naszego kraju, a także w „Ustawie o ochronie środowiska”.

Rolnictwo zrównoważone powstało około 40 lat temu jako alternatywa dla intensywnej uprawy roli w postaci wielkoobszarowych monokultur o wysokim poziomie technicyzacji, gdzie nadrzędnym celem jest uzyskanie jak najwyższej produkcji i zysków w przeliczeniu na jednostkę powierzchni lub czasu bez liczenia się z kosztami środowiskowymi. Stanowi ono kompromis pomiędzy rosnącym zapotrzebowaniem na żywność, a wymogiem ochrony gleb przed wyjałowieniem i zasoleniem oraz ochroną bioróżnorodności. Ma ono na celu czerpanie maksymalnych zysków z uprawy i hodowli przy jednoczesnej dbałości o przyszłość swoją jak i następnych pokoleń, dlatego łączy w sobie wykorzystanie najnowszych środków techniki i technologii z szeroko pojętą ekologią.

Zgodnie z założeniami rolnictwa zrównoważonego zmiany w środowisku wywołane przez człowieka powinny równoważyć się z tempem odnawiania się ekosystemów. Idea ta opiera się na kilku zasadach, oto one:

- intensywność eksploatacji zasobów dostępnych w środowisku nie może przekraczać tempa ich odnowy.

- ilość zanieczyszczeń dostarczanych do otoczenia nie powinna być większa niż potencjał absorpcyjny środowiska, czyli zdolność do samoczynnego wchłonięcia, przetworzenia lub unieszkodliwienia ich.

- dostarczanie do środowiska substancji musi być zgodne w czasie z naturalnymi procesami, które w nim zachodzą.

We wdrażaniu koncepcji zrównoważonego rozwoju w naszym kraju ogromną rolę odgrywa nie tylko prawodastwo oraz odpowiednie instrumenty ekonomiczne w postaci wsparcia ze strony programów rolno-środowiskowych, lecz świadomość ekologiczna wszystkich konsumentów. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ważniejsza jest dla nas jakość kupowanych produktów, czy też tylko najniższa cena. Warto tutaj dodać, że Polacy wyrzucają do kosza w ciągu roku 9 milionów ton żywności i pod tym względem nasz kraj zajmuje niechlubne 5 miejsce w Unii Europejskiej.

Według prof. dr hab. Wiesława Oleszczaka z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznastwa Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach rolnictwo zrównoważone jest najbardziej odpowiednią formą prowadzenia gospodarstw rolnych na terenie Polski, ponieważ zapewnia samowystarczalność żywnościową kraju, a przy tym nie stwarza zagrożeń dla środowiska przyrodniczego.

Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, należy zwrócić się do najbliższego punktu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub Ośrodku Doradztwa Rolniczego.

Autor: Anna Iglińska

Projekt: Przyjaciel Natury- edukacja mieszkańców obszarów Natura 2000 z 13 powiatów północno-wschodniego Mazowsza, Południowej Warmii i Mazur oraz Północno-Zachodnieg Podlasia poprzez zajęcia, aplikację multimedialną, artykuły prasowe i audycje radiowe w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Fundacja Drabina Rozwoju - www.drabina.org
Multimedialne Centrum Natura
ul. Natury 7, Ostrołęka
www.mcnatura.pl
tel.: 516 491 060

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3