MKTG SR - pasek na kartach artykułów

9 najczęstszych mitów na temat chrapania. Sprawdź, czy chrapanie jest zdrowe i czy to normalne, że chrapiesz

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Nie raz można spotkać się z opiniami, że jeśli ktoś chrapie, to dobrze śpi, a hałaśliwy odgłos utrudnia spanie tylko współdomownikom i nie jest groźny dla chrapiącego.Sprawdź, jakie są najczęstsze mity na temat chrapania i przestań w nie wierzyć! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Nie raz można spotkać się z opiniami, że jeśli ktoś chrapie, to dobrze śpi, a hałaśliwy odgłos utrudnia spanie tylko współdomownikom i nie jest groźny dla chrapiącego.Sprawdź, jakie są najczęstsze mity na temat chrapania i przestań w nie wierzyć! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. baranq/123RF
Chrapanie jest bardzo powszechną dolegliwością. Większość z nas została obudzona lub nie mogła zasnąć z powodu chrapania domownika czy gościa tego samego pensjonatu podczas wakacyjnego wyjazdu. Chrapanie zaburza również sen osoby chrapiącej. Nie jest to tylko błaha dolegliwość. W rzeczywistości to poważny problem natury medycznej. Przedstawiamy najczęściej powielane mity dotyczące chrapania, które powinny uzmysłowić nam wagę problemu i skłonić nas do wizyty u specjalisty.

Spis treści

Czym jest chrapanie?

Chrapanie to dźwięk wydawany w czasie snu, który pojawia się na skutek wibracji języczka oraz podniebienia miękkiego. Dodatkowo podczas snu dochodzi do naturalnego rozluźnienia mięśni oraz grawitacyjnego zapadania się języka i podniebienia. Chrapanie jest objawem zaburzeń oddychania. To patologiczny i bardzo głośny dźwięk wytwarzany podczas snu, który z pewnością każdy z nas nie raz miał wątpliwą przyjemność usłyszeć. Mechanizm jego powstawania wynika z braku możliwości oddychania przez nos, co wymusza pobieranie powietrza ustami.

Zobacz: najczęstsze mity o chrapaniu

Jakie są powody chrapania?

Powodów chrapania może być wiele. Wśród nich mogą być m.in.:

Sprawia to, że drożność dróg oddechowych jest mniejsza, a hałaśliwy odgłos powstaje w wyniku wibracji tkanek w gardle wywołanej utrudnionym przepływem powietrza.

Natężenie dźwięków wydawanych przez osobę, która chrapie, sięga 90 decybeli! Dla porównania hałas emitowany przez przejeżdżający pociąg wynosi 80 decybeli.

Mity na temat chrapania

Szacuje się, że chrapie aż 8 mln Polaków, utrudniając spanie nie tylko innym domownikom, ale również sobie. Nie raz można spotkać się z opiniami, że jeśli ktoś chrapie, to dobrze śpi, a hałaśliwy odgłos utrudnia spanie tylko współdomownikom. Niestety nie jest to prawdą, a chrapanie, będące zaburzeniem oddychania, należy leczyć!

Obalamy 9 najczęściej pojawiających się mitów na temat chrapania. Sprawdź, w które z nich wierzysz!

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 9 najczęstszych mitów na temat chrapania. Sprawdź, czy chrapanie jest zdrowe i czy to normalne, że chrapiesz - Strona Zdrowia

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki