Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

30 lat Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Rejs” w Ostrołęce. 26.09.2022. Zdjęcia

Aldona Rusinek
Kolejny jubileusz DKF Rejs, przywiódł do Kina „Jantar” 26 września miłośników kina.

Na powitanie serwowano urodzinowy tort; były podziękowania dla prowadzącej od 30 lat klub filmowy Barbary Cichoń – życzenia od Tadeusza Wiśniewskiego - dyrektora Ostrołęckiego Centrum Kultury i Jarosława Pasztaleńca – wieloletniego kierownika kina, prezydenta miasta Łukasza Kulika. Mariusz Popielarz w imieniu marszałka województwa wręczył szefowej DKF Medal Pro Masovia.

Gratulowali klubowi przyjaciele i współpracownicy – m.in. Magda Dorobińska, „dziecko” ostrołęckiej Akademii Filmowej i DKF, obecnie producentka, filmoznawczyni współpracująca od lat z „Rejsem”, Wanda Piersa – członkini Rady Programowej DKF.

Barbara Cichoń przypomniała historię dyskusyjnego ruchu filmowego, zapoczątkowanego we Francji w latach dwudziestych XX wieku, rozwijanego potem w całej Europie. W Polsce ruch ten zakiełkował w 1956 roku, co zaowocowało po kilku miesiącach powstaniem Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

Inicjatorką ostrołęckiego klubu była w 1992 roku Jolanta Słobodzian, która z ramienia Centrum Kultury Mazowieckiej i Filmoteki Narodowej realizowała projekt edukacji filmowej. W inicjatywę natychmiast zaangażowali się Barbara Cichoń i Cezary Ponikiewski – tworząc w Wojewódzkim Ośrodku Kultury klubowe struktury i pierwsze programy.

Istotą dyskusyjnego klubu filmowego było poznawanie najciekawszych dokonań polskiego i światowego kina, ich percepcja nie tylko wizualna, ale także pogłębiona dyskusją o żywotnych problemach i trendach filmowych, kształtowanie wśród widzów – przeważnie uczniów i studentów - wrażliwości i estetyki.

W trzydziestoletnim „rejsowaniu” uczestniczyło w gorących dyskusjach wielu twórców kina – reżyserów, scenarzystów, scenografów, twórców muzyki filmowej, krytyków filmowych.

Na liście gości „Rejsu” figurują dziesiątki najznakomitszych nazwisk polskiej sztuki filmowej.
Od 2009 roku ostrołęcki DKF jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Działalność klubu trwa przez trzy dziesięciolecia przede wszystkim jednak dzięki zaangażowaniu i współpracy wielu osób i instytucji ostrołęckich.

Barbara Cichoń dziękowała m.in. pracownikom OCK – Jarosławowi Pasztaleńcowi, Krystynie Mostył, Biance Pilchowskiej, Alicji Balas, Grażynie Kuleszy; Jolancie Góralskiej i Galerii Ostrołęka; radzie programowej czyli Magdzie Dorobińskiej, Marzenie Dorobińskiej, Wandzie Piersie.

Przede wszystkim zaś dziękowała miłośnikom kina, klubowiczom, dzięki którym możliwe są od trzydziestu lat piękne, filmowe rejsy.

- Rejs to najbardziej malownicza i pobudzająca forma podróży. W sali kinowej czujemy się jak w rejsie – kołyszemy się na falach emocji, siedzimy w nowych krainach i walczymy ze sztormami, łącząc się emocjonalnie z bohaterami kolejnych filmowych opowieści - mówił Antoni Kustusz, jeden z wiernych klubowiczów, którzy dzielili się swoimi refleksjami o tych pasjonujących wędrówkach w czasie i przestrzeni.

Po „urodzinach” zainaugurowano nowy sezon DKF – wzruszającym komediodramatem Marcina Bortkiewicza „Tonia”. Spotkanie zakończyła rozmowa z reżyserem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki