MKTG SR - pasek na kartach artykułów

12 rolniczych przykazań, gdy stosujesz środki ochrony roślin. Wiosna na polu

Redakcja
pixabay.com
Zaczyna się nowy sezon prac polowych, również tych związanych z ochroną roślin w przypadku ozimin upraw. To czas siewu jarych zbóż. Co warto wziąć pod uwagę przed ich rozpoczęciem?

Jakich zasad warto trzymać się, żeby praca przy stosowaniu oprysków była bezpieczna? To nie jedyna kwestia, o której trzeba pamiętać podczas wiosennych prac, a do głównych należą z jednej strony siew jarych upraw, a z drugiej odżywianie i ochrona ozimin. 

Podstawą są dobre nasiona. - Wykorzystywanie kwalifikowanego materiału siewnego to większe plony - przekonuje Marcin Wroński, Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy. - Dotyczy to także kwalifikowanych sadzeniaków. Niestety wykorzystanie takiego materiału w Polsce stanowi zaledwie 7-8%.  W krajach Europy Zachodniej test to 90%, w Czechach  50% Nasiona zaprawiane przez profesjonalne firmy w porównaniu do zaprawiania domowym sposobem daje lepszą ochronę przy mniejszym wykorzystaniu środków.
 

Zobacz też: Dopłaty bezpośrednie 2017. Kiedy można składać wnioski, jakie zmiany? [termin]

 

Kiedy na polu już robi się zielono, gospodarze sięgają po opryski. - Rolnicy powinni pamiętać, żeby stosować środki ochrony roślin zawsze zgodnie z etykietą. Kupować je od sprawdzonych dostawców, ponieważ w obrocie mogą znajdować się nielegalne środki ochrony roślin. Stosując je zawsze powinniśmy pamiętać o ochronie owadów zapylających. Najlepiej stosować jak najmniej chemii i postępować zgodnie z zasadami integrowanej produkcji - radzi Wroński.
 

Od stosowania środków ochrony roślin nie da się uciec i wcale nie trzeba tego robić. - Współczesne rolnictwo – zarówno konwencjonalne, jak i ekologiczne – wymaga używania środków ochrony roślin - mówi dr Joanna Gałązka z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. - Dzięki wykorzystywaniu nowoczesnych i bezpiecznych preparatów, na nasze stoły trafia żywność najwyższej jakości, spełniająca unijne standardy.

 

- Nowoczesne środki ochrony roślin są przebadane lepiej niż leki i stosowane zgodnie z instrukcją nie stanowią zagrożenia - przekonuje dr Joanna Gałązka. - Użytkownicy środków ochrony roślin stosują je z coraz większą dbałością o środowisko naturalne i bezpieczeństwo osób postronnych. Niestety, często stawiają własne bezpieczeństwo na ostatnim miejscu. Dlatego też w naszych działaniach skupiamy się na podnoszeniu świadomości rolników i sadowników na temat prawidłowego obchodzenia się z preparatami i radzimy w jaki sposób dobierać odzież ochronną, taką jak rękawice, kombinezony czy maski. Wszystkie informacje na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin znajdują się na naszej stronie bezpiecznie.org, którą udostępniliśmy właśnie w nowoczesnej, bardziej przystępnej odsłonie.

 

Razem z Polskim Stowarzyszeniem Ochrony Roślin przypominamy o najważniejszych kwestiach:

1. Przeczytaj etykietę środka, który chcesz zastosować. Dane nie są jednakowe na wszystkich produktach

2. Przygotowując ciecz użytkową, pamiętaj o noszeniu środków ochrony osobistej. Strój ochronny nie może być wykonany z materiałów, w które wsiąka ciecz. Mogą to być kombinezon, rękawice, maska, gogle/ekran ochronny, nakrycie głowy i obuwie.

3. Zanim zaczniesz przygotowywać rozwtór, oblicz proporcje środka ochrony roślin i wody. Preparaty przechowuj i używaj z dala od dzieci i zwierząt

4. Płucząc opakowania, oszczędzasz pieniądze, dbasz o zdrowie i środowisko. Popłuczyny wlej do zbiornika opryskiwacza.

5. Opakowania po środkach toksycznych i bardzo toksycznych należy opłukać i zwrócić do sklepu.

________________________________________

PSOR przygotował też wideo omawiające zasady bezpoiecznego stosowania środków:

6. Stosuj ochronę podczas wykonywania zabiegu, załóż przynajmniej rękawice, kombinezon ochronny, buty i nakrycie głowy. Ważny jest sprawny opryskiwacz i odpowiednie warunki pogodowe. Tu kilka dodatkowych zaleceń:

  1. a. nie wykonuj zabiegów przy wietrze przekraczającym prędkość 4 m/s (znoszenie cieczy użytkowej może być niebezpieczne, jeśli wiatr zacznie wiać w kierunku operatora, w kierunku innych upraw, wody, zwierząt lub budynków mieszkalnych),
  2. b. niektóre produkty są łatwo zmywane przez deszcz (oznacza to, że po ich zastosowaniu potrzebują pewnego okresu bez opadów),
  3. c. unikaj stosowania środków ochrony roślin w najgorętszej porze dnia.
  • Nie jedz, nie pij i nie pal podczas zabiegu – nie spożywaj alkoholu w przeddzień, w dniu zabiegu oraz następnego dnia.
  • Ludzie i zwierzęta muszą znajdować się z daleka od miejsca zabiegu, gdy jest on wykonywany i po jego wykonaniu.

7. Używaj wielorazowych rękawic nitrylowych, chroniących przed substancjami chemicznymi.

8. Maska powinna dobrze przylegać do twarzy. Informację, jaką maskę wybrać, znajdziesz na etykiecie środka.

9. Używanie ciągnika z kabiną 10-krotnie zmniejsza poziom narażenia operatora na kontakt z cieczą użytkową.

10. Dbaj o czystość i dobry stan odzieży ochronnej – zgodnie z zaleceniami producentów.

  • Rękawice umyj wodą przed ich zdjęciem.
  • Buty umyj wodą po każdym dniu pracy.
  • Wnętrze maski wyczyść szmatką lub wilgotnym ręcznikiem (z użyciem delikatnego środka do mycia naczyń). Nie myj maski wodą.
  • Maskę jednorazową wymień po każdym użyciu.
  • Okulary ochronne/gogle umyj wodą po każdym dniu pracy.

11. Jeśli zdarzy się zabrudzenie skóry, oczu czy połknięcie, konieczna jest natychmiastowa pierwsza pomoc i kontakt z lekarzem.

12. W razie wypadku lub złego samopoczucia szybkość działania jest bardzo istotna – natychmiast udaj się do lekarza i pokaż etykietę stosowanego produktu, gdyż zawiera ona informacje potrzebne do prawidłowego leczenia.

 

 

Źródło: PSOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: 12 rolniczych przykazań, gdy stosujesz środki ochrony roślin. Wiosna na polu - Gazeta Pomorska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki