Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywe lekcje historii w gminie Czarnia: wojna polsko-bolszewicka. Szkolny projekt

Kazimierz Żyra
Projekt "żywych lekcji historii" na temat wojny polsko-bolszewickiej w ich rodzinnych stronach był realizowany przez uczniów szkoły w Czarni. Uczniów czeka jeszcze kilka zadań, m.in. wycieczki.

Projekt nosi nazwę „Jak to za bursiezika bywało, czyli odzyskanie niepodległości na pograniczu kurpiowsko-mazurskim”.

Jego pomysłodawcą był Tadeusz Zapadka, prezes Fundacji Heaven z Ornety. Pochodzi on ze wsi Bandysie w gminie Czarnia. Celem projektu było przybliżenie dzieciom i młodzieży historii tych terenów ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń z z czasów I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej.

W ramach przedsięwzięcia uczniowie z kilku szkół z trzech sąsiednich powiatów (szczycieński-Dąbrowy, przasnyski-Chorzele, Zaręby i Krukowo oraz ostrołęcki-Czarnia i Zawady) wysłuchali prelekcji o historii pogranicza kurpiowsko-mazurskiego we wspomnianym okresie. Grupy poszukiwaczy historii bliskiej zbierały opowieści o tamtych wydarzeniach, odwiedzały zapomniane mogiły i odwiedzały inne miejsca związane z historią regionu w latach 1914-1920. Młodzież odwiedziła m.in. tereny Wielbarka, gdzie w lesie po bitwie pod Tannnenbergiem w sierpniu 1914 r. dowódca 2 armii rosyjskiej gen. Paweł Samsonow popełnił samobójstwo.

W Chorzelach chwile zadumy i refleksji wywoływał pobyt przed pomnikiem poświęconym żołnierzom Brygady Syberyjskiej zmasakrowanych przez kawalerię bolszewicką w sierpniu 1920 r. Uczniowie byli również w miejscowości Leman w powiecie kolneńskim, gdzie doszło do masakry ponad 200 żołnierzy i cywilów przez żołnierzy Armii Czerwonej. Uczestnicy projektu mogli także wziąć udział w całodniowych wycieczkach do miejsc związanych z wydarzeniami I wojny swiatowej, wojny polsko-bolszewickiej oraz plebiscytem na Warmii i Mazurach (lipiec 1920 r.). W szkołach odbyły się konkursy wiedzy o tej tematyce z wartościowymi nagrodami. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki