Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Żyjmy solidarnie

(r)
Z okazji Światowego Dnia Inwalidy, 20 kwietnia na zaproszenie Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w sali konferencyjnej przy ul. Gorbatowa w Ostrołęce spotkali się przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, organizacji inwalidów i emerytów.

Krystyna Sokołowska, prezes Zarządu Rejonowego PZERiI w Ostrołęce, przypomniała hasło tegorocznych obchodów Dnia Inwalidy: "Pełnosprawni i niepełnosprawni - solidarne społeczeństwo w Polsce", apelując o to, byśmy nie zatracali wzajemnej życzliwości, tolerancji wobec innych ludzi, byśmy łamali bariery nie tylko formalne, ale też psychiczne, tworząc świat przyjazny ludziom starym, schorowanym, niepełnosprawnym.
Prelekcję na temat społecznej solidarności wygłosiła Aleksandra Nowak - prezes zarządu Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej. W przeddzień wejścia Polski do Unii Europejskiej Aleksandra Nowak mówiła o potrzebie nieustannej edukacji społecznej, kształtowania postaw aktywnych, wzajemnego duchowego wzbogacania się i wspierania. W Unii Europejskiej - jak podkreśliła Aleksandra Nowak - niepełnosprawność rozumiana jest nie tylko jako dysfunkcja psychiczna czy fizyczna, ale szerzej, jako "wykluczenie społeczne" z powodu barier ekonomicznych, fizycznych, psychologicznych i społecznych. Likwidacja tych barier wymaga dużej dojrzałości społeczeństwa, wzajemnego poszanowania obywateli. Ludziom niepełnosprawnym trzeba zagwarantować równe szanse rozwoju i prawa umożliwiające im optymalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Zakłada to m.in. unijna Deklaracja Madrycka podpisana w 2002 r. i dyrektywa Rady Unii Europejskiej o równym traktowaniu osób niepełnosprawnych przy zatrudnianiu. Polacy już wkrótce będą musieli przyjąć założenia europejskich postanowień w tej kwestii.
Gośćmi spotkania byli m.in. prezydent miasta Ryszard Załuska, wicestarosta Witold Pakieła, wicedyrektor KRUS Tadeusz Wiśniewski, prezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Płocku - Tadeusz Fabisiak.
Zanim wejdziemy do Unii, emeryci domagają się lepszych praw na miejscu, od lokalnych władz. Prezydenta Załuskę pytano o to, dlaczego w Ostrołęce nie ma bezpłatnych biletów na miejskie autobusy dla ludzi po 70. roku życia i dlaczego w naszym mieście tak trudno o niewielki choćby lokal dla organizacji takich, jak Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, który od lat zabiega o jakieś miejsce spotkań.
Ryszard Załuska odpowiedział, że lokal będzie niebawem w Zespole Szkół Zawodowych nr 1, a o bezpłatnych biletach musi zdecydować Rada Miejska, do której będzie o to w imieniu emerytów apelował.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki