Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żydzi chcą wrócić do Andrzejewa?

(r)
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie złożyła w kwietniu 2001 r. wniosek do Komisji Regulacyjnej przy Urzędzie Wojewódzkim o zwrot działki w centrum Andrzejewa, na której 1 września 1939 roku stała synagoga.

12 czerwca tego roku przed Komisją Regulacyjną odyła się rozprawa, na której przedstawiciele Gminy Żydowskiej domagali się zwrotu działki o pow. 297 m kw (dziś na tej działce mieści się budynek po dawnej restauracji GS), bądź przekazania w zamian innej działki na terenie Andrzejewa. Podstawą do wszczęcia postępowania był wypis z ostrowskich ksiąg wieczystych, w których figuruje lista około 40 nazwisko rodzin żydowskich, zamieszkujących przed wojną centrum Andrzejewa oraz oświadczenie jednego z mieszkańców gminy, potwierdzającego przedwojenną obecność Żydów w Andrzejewie. Adresatem roszczenia uczyniono obecny Urząd Gminy w Andrzejewie, który w tej chwili jest właścicielem rzeczonej działki.
- Moim zdaniem jest to nieporozumienie - mówi Andrzej Molenda, sekretarz gminy. - Ta działka w 1964 roku została na mocy ówczesnego prawa przejęta przez zasiedzenie na rzecz skarbu państwa. Następnie została przekazana Gminnej Spółdzielni. Gmina nabyła ją, na mocy aktu notarialnego, od Gminnej Spółdzielni w 1997 r., wraz z zabudową. Trudno od nas teraz oczekiwać, że oddamy to, co legalnie kupiliśmy, bądź przekażemy w zamian jakiekolwiek mienie samorządowe. Właściwym adresatem powinien być skarb państwa. Toteż wnieśliśmy o oddalenie wniosku Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.
Sprawa ma być rozstrzygnięta w ciągu 60 dni. Tymczasem gmina żydowska złożyła już drugi wniosek o odzyskanie działki, na której znajdowała się przed wojną łaźnia żydowska, a w tej chwili mieści się na niej dawna siedziba posterunku policji. Stawia to pod znakiem zapytania zamiar gminy starania się o byłą siedzibę posterunku dla potrzeb ewentualnej drugiej przychodni zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki