Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwycięzca Idola zagra w filmie. Krzysztof Zalewski wcieli się w "Roja", bohatera z naszego regionu

Rafał Panas / Dziennik Wschodni
Krzysztof Zalewski w filmie "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”. Odtwórca roli tytułowej ma nadzieję, że film przyciągnie do kin młodzieżową publiczność
Krzysztof Zalewski w filmie "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”. Odtwórca roli tytułowej ma nadzieję, że film przyciągnie do kin młodzieżową publiczność Fot. STUDIO FILMOWE "DR. WATKINS”
Pochodzący z Lublina muzyk Krzysztof Zalewski - znany ze zwycięstwa w telewizyjnym "Idolu" - rozpoczął filmową przygodę. Zagra "Roja", dowódcę oddziału partyzanckiego, który tuż po wojnie strzelał do komunistów.

Film obejrzymy w kinach w listopadzie, a trzyodcinkowy serial wyemituje publiczna telewizja w 2011 roku.

- Kręcimy obraz, opowiedziany z punktu widzenia żołnierza niepodległościowego podziemia, a nie ścigających go ubeków - mówi Jerzy Zalewski, reżyser filmu i prezes Studia Filmowego Dr. Watkins.

Ma do dyspozycji ok. 10 mln zł, czyli jak sam przyznaje niezbyt dużo. Jest jednak przekonany, że film spodoba się, także młodym widzom.

- To będzie fascynująca historia sześciu lat życia bardzo młodego człowieka, który stworzył partyzancki oddział i podjął się bardzo dorosłej roli - dodaje reżyser.

Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. "Rój" zagra Krzysztof Zalewski. - Szukałem kogoś podobnego do "Roja". Pamiętam jak Krzysiek taktownie wybrnął z opresji, gdy brał udział w "Idolu". Jest aktorsko uzdolniony - tłumaczy Zalewski.

- Spodobał mi się scenariusz. Czytało się go jak sensacyjną powieść. Warto tę historię opowiedzieć chociażby dlatego, że dziś w kinie brakuje młodzieżowych filmów - mówił dziennikarzom Krzysztof Zalewski.

Mieczysław Dziemieszkiewicz urodził się 25 stycznia 1925 w Zagrobach w powiecie łomżyńskim, zg. 13/14 kwietnia 1951 w Szyszkach w powiecie pułtuskim. Był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz działaczem polskiego podziemia antykomunistycznego na północnym Mazowszu.

W 1939 ukończył szkołę powszechną w Różanie. W czasie okupacji uczęszczał na kursy tajnego nauczania w Makowie Mazowieckim, pracując jednocześnie w niemieckim przedsiębiorstwie przewozowym.
"Rój" miał 20 lat, kiedy w 1945 roku wcielono go do Ludowego Wojska Polskiego. Wkrótce uciekł i wstąpił do oddziału Narodowych Sił Zbrojnych. Chciał się zemścić na Sowietach za zabicie brata.

W 1948 roku został dowódcą partyzanckiego patrolu. Zasłynął z brawurowych akcji na Mazowszu: zabijał funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, rozbijał posterunki milicji, pieniądze na działalność zdobywał napadając na banki.

Wpadł przez kobietę, w której się zakochał. Funkcjonariusze UB skłonili "Magdę" do ujawnienia kryjówki partyzanta, obiecując uwolnienie jej rodziców. "Rój" zginął z bronią w ręku, próbując wyrwać się z oblężenia.

Film o młodym partyzancie nie przejdzie bez echa. Narodowe Siły Zbrojne (później Narodowe Zjednoczenie Wojskowe), były szczególnie znienawidzone przez komunistów. Propaganda PRL przedstawiała ich jako bandytów, antysemitów i kolaborantów.

NSZ bezwzględnie walczyły z władzą, która instalowała się w Polsce z poparciem Stalina. Niektóre oddziały tej organizacji atakowały partyzantów Armii Ludowej.

Szczególne emocje po dziś dzień budzi historia Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Jej żołnierze uciekając przez Armią Czerwoną - z pomocą Niemców - przeszli pod koniec wojny do Czech, a później do strefy opanowanej przez Amerykanów.

O "Roju" przeczytaj także: Żołnierze Wyklęci

Źródło: Dziennik Wschodni Krzysztof Zalewski wygrał Idola, będzie partyzantem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki