Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zuzela. Uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zuzeli przygotowali ptasią stołówkę

Hanna Chromińska
Fot. Hanna Chromińska
Kiedy temperatura spada poniżej zera stopni i zaczyna sypać śnieg pora wywiesić karmniki. Mądre dokarmianie ułatwia ptakom przerwanie zimy i pozwala cieszyć się widokiem skrzydlatych gości.

"Ptasia stołówka" to kolejna wspólna akcja członków koła „Młody Technik” i koła ekologicznego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zuzeli.

Wykonanie karmników poprzedziły zajęcia edukacyjne na temat prawidłowego dokarmiania ptaków. Z materiałów informacyjnych przygotowanych przez Lasy Państwowe uczniowie poznali zasady lokalizowania karmników i ich bezpiecznego użytkowania oraz dowiedzieli się co jedzą ptaki najczęściej odwiedzające sady i ogrody.

Wykonane przez młodych techników klasyczne drewniane karmniki zostały rozmieszczone na skwerze przed budynkiem ośrodka. Nowością w tegorocznej ptasiej stołówce są mini-eko-karmniki przygotowane na podstawie materiałów opracowanych przez Turkowską Grupę Lokalną Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP). Taki typ karmników bazujących na materiałach z recyklingu jest bardzo łatwy do wykonania.

Zajęcia koła ekologicznego w czwartek 10 grudnia poprowadziły opiekunki - Małgorzata Pietranik i Milena Sarnowska. Jako materiały do budowy mini-eko-karmników posłużyły szyszki sosnowe, tektura, rolki po papierze toaletowym i papierowych ręcznikach, kolorowe drewienka, karton po mleku, wytłaczanki na jajka, słoik, łupiny pomarańczy, patyki i konopny sznurek. Jako pokarm dla ptaków przygotowano smalec, jabłka, orzechy, niełuskane i łuskane pestki słonecznika, pestki dyni, kilka rodzajów kasz, płatki owsiane i pokrojoną marchewkę.

Ania, Patrycja, Krzysztof i Marcin wykonali dziewięć rodzajów mini-eko-karmników. Na początek w rozpuszczonym smalcu maczali szyszki i rolki, następnie obtaczane w płatkach owsianych, kaszy i pestkach. Reszta smalcu wymieszana z kaszami i ziarnami słonecznika posłużyła do wypełnienia łupin pomarańczy i wytłaczanek. Mieszankę pestek, płatków, kasz, marchwi i orzechów wsypano do pojemników zrobionych ze słoika i kartonu po mleku. Najbardziej pracochłonne okazało się naszpikowanie jabłek niełuskanymi pestkami słonecznika.

Gotowe mini-eko-karminiki zostały zawieszone w miejscach zapewniających ptakom bezpieczeństwo i jednocześnie dogodnych do prowadzenia obserwacji.

Andrzej Sadowski - dyrektor SOS-W: „Efekt edukacyjny naszej akcji miło nas zaskoczył. Jeszcze przed ptakami na nasze mini-karmniki zwrócili uwagę rodzice uczniów. Część z nich zadeklarowała, że na swoich drzewach obok słoninki zawieszą także szyszki i połówki pomarańczy. Przy okazji zwróciliśmy uwagę na to czym nie należy karmić ptaków. Wygląda na to, że zimowa pogoda utrzyma się przez najbliższe dni, więc zapraszamy do nas wszystkie głodne ptaki.”

Zuzela. Uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawcze...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki