MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zuzela. Przygotowują się do wiosny w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, 25.02.2020. Posadzili drzewa, a teraz powieszą budki lęgowe

Hanna Chromińska
Zuzela. Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dbają o swoje otoczenie. Teraz przygotowują się do wiosny.

25 lutego 2020 r. w Zuzeli rozpoczęto przygotowania do wiosny. Ze względu na nietypowo łagodną zimę społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego rozpoczęła je wcześniej niż zwykle.

Są blisko natury

Andrzej Sadowski - dyrektor SOSW w Zuzeli, podkreśla, że edukacja przyrodnicza jest ważnym elementem działalności tej placówki.

- Podopieczni ośrodka biorą udział w różnego rodzaju zajęciach związanych z szeroko rozumianym poszanowaniem środowiska naturalnego – mówi Andrzej Sadowski. - Nasze działania wspierają zarówno instytucje, jak i osoby prywatne, dla których stan przyrody jest wartością priorytetową. Jesteśmy im wszystkim bardzo wdzięczni. Szczególne słowa uznania należą się Nadbużańskiemu Parkowi Krajobrazowemu, który od wielu lat dostarcza nam materiały edukacyjne, a jego pracownicy nadzorują nasze terenowe zajęcia przyrodnicze.

- Dzięki udziałowi w ogólnopolskim projekcie „Tradycyjny sad” realizowanym przez Bank Ochrony Środowiska posadziliśmy na terenie ośrodka stare odmiany gruszy, a w tym roku posadzimy także stare odmiany śliw – informuje Wanda Rytel -Tyburcy. - Rośliny towarzyszące w naszym tradycyjnym sadzie to rokitniki, świdośliwy, dzikie róże i porzeczki. Sadzonki krzewów otrzymaliśmy od zaprzyjaźnionego z nami właściciela gospodarstwa sadowniczego w Świerżach Zielonych. Nasi wychowankowie odwiedzając to gospodarstwo uczą się pielęgnacji drzew owocowych i uczestniczą w zbiorze owoców.

Zapraszają do siebie ptaki

Elementem dbałości o tradycyjny sad jest zapraszanie do niego ptaków zwalczających szkodniki. Przez cała zimę wychowankowie SOSW dokarmiają ptaki, a kilka lat temu powiesili 12 budek lęgowych dla sikor i szpaków. W tym roku wychowankowie pod opieką Waldemara Tymińskiego przygotowują 8 budek, które za kilka dni rozmieszczą na terenie ośrodka.

- Od wielu lat bierzemy udział w akcji „Sprzątanie świata”, a także w miarę potrzeby usuwamy śmieci z otoczenia ośrodka – dodaje Urszula Sarna. - Obecnie planujemy uczestnictwo w operacji „Czysta Rzeka”. Trudno przeoczyć coraz większe zaśmiecenie brzegów mniejszych i większych akwenów, dlatego zamierzamy to zmienić. Dla naszych podopiecznych będą to kolejne atrakcyjne zajęcia terenowe, a dla urody nadbużańskiej przyrody to czysta korzyść.

W ramach przygotowań do sezonu wiosennego, 25 lutego. podopieczni SOSW dokonali przeglądu i czyszczenia budek lęgowych na terenie ośrodka. Nad prawidłowym przebiegiem prac czuwał Janusz Kur z Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Po zakończeniu przeglądu uczestnicy zajęć otrzymali od NPK materiały edukacyjne i drobne upominki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki