Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zurad wygrał przetarg na fotoradary dla policji

(am)
Dyrektor Radwan i Jan Kaniecki prezentują Fotorapid
Dyrektor Radwan i Jan Kaniecki prezentują Fotorapid A. Mierzwiński
Po ponad półrocznych zabiegach i staraniach o zdobycie zamówień, wiele wskazuje na to, że dla zakładu przy ulicy Stacyjnej zaświeciło wreszcie słońce. ZURAD będzie miał kontrakt na produkcję, a załoga pracę.

O kłopotach ostrowskiego Zakładu Urządzeń Radiolokacyjnych oraz o planach kierownictwa wyjścia z finansowej zapaści pisaliśmy między innymi w numerze 55 TO w lipcu ub. roku.
W pierwszych dniach lutego zakład wziął udział w zorganizowanym przez Komendę Główną Policji przetargu na dostawę "zestawów cyfrowych automatycznych urządzeń do kontroli prędkości pojazdów", czyli mówiąc krótko - fotoradarów. Przetarg odbył się wg drobiazgowych międzynarodowych procedur określonych przez Bank Światowy współfinansujący projekt doposażenia policji drogowej w te urządzenia. Wśród konkurentów Zuradu znalazły się cztery firmy z Niemiec, Czech, Stanów Zjednoczonych, a nawet z Australii, zainteresowane wejściem ze swoimi wyrobami na nasz rynek. Po otwarciu kopert okazało się, że najkorzystniejszą cenowo ofertę (przy porównywalnych parametrach technicznych urządzenia) złożył zakład ostrowski. Na ostateczny werdykt komisji trzeba było czekać jeszcze ponad miesiąc, gdyż całą dokumentację przetargową musiał zweryfikować Bank Światowy. Po tygodniach nerwowego oczekiwania w Zuradzie odetchnęli z ulgą. Pod koniec ubiegłego tygodnia zakład został zaproszony do podpisania umowy na dostawę pierwszych 39 fotoradarów.
- Wygranie tego przetargu jest przełomem - mówi dyrektor Leszek Radwan. - Pozwoli na wyjście z trudnego okresu dla ostrowskiego zakładu.
Bohater przetargu czyli "Radarowy system kontroli prędkości pojazdów Fotorapid" jest najnowszym produktem Zuradu. Nie jest jednak pierwszym jego wyrobem będącym postrachem kierowców lubiących szybką jazdę. Zakład w Ostrowi już od ponad trzydziestu lat zaopatruje drogówkę w mierniki prędkości pojazdów. Na początku lat 70. były to poczciwe Mirady, zastąpione w dziesięć lat później przez nowocześniejsze, zbudowane na układach scalonych SRD, które z kolei ustąpiły miejsca rodzinie radarów pistoletowych. Fotorapid otwiera nową generację urządzeń tego typu. Poprzednie rejestrowały jedynie przekraczanie prędkości, ten dokonuje zapisu cyfrowego w postaci zdjęcia, na którym oprócz widoku pojazdu, jego numeru rejestracyjnego i twarzy kierowcy, znajdują się również informacje dodatkowe: data, godzina, miejsce, prędkość itd. I na nic się nie zda wieszanie w samochodzie płyt kompaktowych.
W Zuradzie liczą, że na tym kontrakcie nie zakończy się produkcja Fotorapidów. Komenda Główna Policji zamierza bowiem w przyszłości zamówić kilkaset dalszych takich urządzeń. - Mamy olbrzymią szansę, że Zurad będzie ich dostawcą aż do pełnego zaspokojenia potrzeb naszej policji drogowej - mówi z przekonaniem dyrektor Radwan. - Nasze urządzenie prezentuje dobry europejski poziom techniczny, jest więc nadzieja na następne zamówienia, a tym samym na pracę dla załogi na kolejne kilka lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki