Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zrzucili się na drogę do domu

paf
Wykonanie z polbruku nawierzchni ulicy Wiązowej na osiedlu Leśnym w Ostrołęce kosztowało 261 tys. złotych. Około 25 proc. potrzebnej sumy zebrali mieszkańcy. Założyli komitet społeczny, któremu przewodniczy Jan Dobkowski (na zdjęciu)
Wykonanie z polbruku nawierzchni ulicy Wiązowej na osiedlu Leśnym w Ostrołęce kosztowało 261 tys. złotych. Około 25 proc. potrzebnej sumy zebrali mieszkańcy. Założyli komitet społeczny, któremu przewodniczy Jan Dobkowski (na zdjęciu) P.Pliszka
Ulica Wiązowa pokryła się polbrukiem za pieniądze miejskie i ludzi, którzy przy niej mieszkają.

- Nasze osiedle jest trochę zapomniane przez władze miasta, a przez to bardzo zaniedbane - mówi Jan Dobkowski mieszkający przy ul. Wiązowej na osiedlu Leśnym w Ostrołęce. - Cała infrastruktura powstaje tu powoli. Ciężko nam mieszkańcom doczekać się pewnych rzeczy, które w mieście powinny być normą, a nie luksusem. Dlatego postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. W kwietniu 2002 r. ludzie mieszkający przy ul. Wiązowej powołali komitet społeczny na rzecz budowy ich osiedlowej drogi. Zwrócili się z wnioskiem do prezydenta miasta, a ten przychylił się do niego i obiecał dołożyć i starań i pieniędzy, by droga powstała. - W przypadku takich inicjatyw społecznych mieszkańcy muszą partycypować w kosztach inwestycji przynajmniej w 30 proc. - opowiada Dobkowski, przewodniczący komitetu społecznego. - Złożyliśmy się po 1600 złotych. To dało ok. 25 proc. kosztów poniesionych przy budowie drogi. Prace rozpoczęły się w 2003 r. Wówczas pobudowano za 69 tys. zł kanalizację burzową. - Kilka tygodni temu odebrano drugą część inwestycji, czyli nawierzchnię ulicy Wiązowej - mówi Krzysztof Szeląg, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Ostrołęce. - Jest to tzw. ciąg pieszo-jezdny o długości 302 metrów. Kosztował 261 tys. złotych. Nie ma tam wysokich krawężników oddzielających jezdnię od chodnika. Różnica wysokości jest na tyle niewielka, że swobodnie można wjechać samochodem na chodnik. - Uznaliśmy, że tak będzie wygodniej - wyjaśnia Dobkowski. - Czasami trzeba na chwilę zaparkować przed domem. Wówczas można wjechać odrobinę na chodnik i nie utrudniać poruszania się innym pojazdom. Na osiedlu Leśnym powstaje kolejny komitet społeczny mieszkańców ulicy Jarzębinowej. Oni również chcą wspomóc miasto w budowie nawierzchni ich drogi. Mieszkańcy Wiązowej też nie spoczęli na laurach. - Naszą następną inicjatywą będzie budowa wałów przeciwpowodziowych - dodaje Dobkowski. - Są one niezbędna na naszym osiedlu. Leśne jest niestety usytuowane w strefie zalewowej. Ale to już ogromna inwestycja. Może kosztować nawet 50 mln złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki