Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej- zachęca ppłk Krzysztof Gemza z WKU z Ostrołęki

Agnieszka Otłowska
Agnieszka Otłowska
Przedstawiciele Wojskowej Komendy Uuzupełnień i jednostki wojskowej opowiadają o formach odbywania służby wojskowej

Wojskowa Komenda Uzupełnień z Ostrołęki wraz z żołnierzami 2. Ośrodka Radioelektronicznego z Przasnysza i 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z Ciechanowa prowadzą kampanię informacyjno-promocyjną pt. "Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej" na terenie powiatu makowskiego.

Jedno z takich spotkań odbyło się w MDK w Makowie Maz. W ciągu dwóch dni promocji (22 i 23 października) można było porozmawiać na wszystkie tematy, które dotyczą służby wojskowej, m.in. przydziałów mobilizacyjnych, służby rezerwy, a także umundurowania i sprzętu.

Największym zainteresowaniem wojsko słynie pośród młodych mężczyzn.

- Jeżeli chodzi o służbę wojskową mamy stosunkowo duże zainteresowanie, gdyż tylko w tym roku ponad 60 osób wstąpiło do zawodowej służby wojskowej z terenu administrowanego przez WKU w Ostrołęce. Ponad 100 osób zaś rozpoczęło służbę przygotowawczą, czyli etap wstępny do bycia żołnierzem zawodowym. W tej chwili obecnej mamy ponad 250 osób, które rozpoczęły terytorialną służbę wojskową. W tym troku również 18 osób rozpoczęło naukę w uczelniach wyższych wojskowych - podaje ppłk Gemza.

Jak przyznaje ppłk Krzysztof Gemza nabór do zawodowej służby wojskowej ma charakter otwarty, daje niepowtarzalną możliwość rozwoju zarówno pod względem nowych kwalifikacji przydatnych podczas pełnienia służby wojskowej, jak i również na cywilnym rynku pracy. Do realizacji powyższych zadań potrzebni są ludzie odpowiednio wyselekcjonowani i ustawicznie szkoleni, mający do tego celu nowoczesny sprzęt. Dlatego najchętniej przyjmowani są osoby: ambitne, zmotywowane, dyspozycyjne, otwarte na nowe doświadczenia, sprawne fizyczne i odporne na stres.

Służbę zawodową można pełnić w korpusie oficerów zawodowych, w korpusie podoficerów i w korpusie szeregowych.

Kto może dostać się do wojska?

- Do zawodowej służby wojskowej mogą dostać się żołnierze rezerwy. Żeby jednak być żołnierzem rezerwy trzeba przejść szkolenie wojskowe zakończone przysięgą wojskową. Wtedy kandydat staje się potencjalnym kandydatem do służby zawodowej. Jeżeli zaś chodzi o terytorialną służbę wojskowa to tu oferta dotyczy zarówno żołnierzy rezerwy, jak i osób, które do tej pory nie odbywały żadnej służby wojskowej. Różnica jest następująca: żołnierze w grupie rezerwy, czyli ci którzy odbywali służbę wojskową podlegają przeszkoleniu 8 dniowemu, natomiast kandydaci do terytorialnej służby wojskowej, którzy nie odbywali żadnej formy służby wojskowej podlegają przeszkoleniu 16 dniowemu. Później są to ćwiczenia w oparciu o dwa dni w miesiącu - mówi Gemza.

Założeniem służby w Wojskach Obrony Terytorialnej jest umacnianie zdolności obronnych kraju. - Służba w OT to doskonały sposób na samorealizację oraz rozwój zawodowy. To odpowiedzialne i bezinteresowne wspieranie społeczeństwa, szacunek do państwa i symboli narodowych, a także szacunek dla drugiej osoby. Wszystko to tworzy unikalną perspektywę dla wielu, którzy chcą dla Polski zrobić coś znaczenie więcej - dodaje.

Jak wyjaśnia Gemza, Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych
Obecnie wszystkie formy służby wojskowe są ochotniczymi formami. Osoba która podejmie decyzję o kandydowaniu lub wybierze którąkolwiek z form może w każdej chwili zrezygnować. - Do wojska prócz mężczyzn idą również kobiety. Najczęściej są to młode dziewczyny, które przyciąga mundur i służba. W tej chwili w granicach 10-15% to kandydatki do służby wojskowej, a reszta to panowie - mówi podpułkownik.
Jak przyznaje, motywacja ludzi wstępujących do służby wojskowej jest różna. - Wydawało by się, że to jednak pieniądze będą grały istotną rolę, a jednak okazuje się inaczej. Myślę, że to przede wszystkim chęć wykonywania czegoś ważnego.

Podsumowując, jeżeli kandydat chce zostać żołnierzem musi być pełnoletni, posiadać polskie obywatelstwo i być mieć dobry stan zdrowia, a także nie być karanym za przestępstwo umyślne, ponadto ukończoną szkołę średnią. Przede wszystkim warto wiedzieć, że żołnierzem zawodowym może być obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, posiadający odpowiednie kwalifikacje oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby. Osoby, które trafią do armii, mogą pełnić służbę stałą lub kontraktową.

W powiecie makowskim najbliższe spotkania z przedstawicielami WKU i JW odbędą się 27 i 28 listopada w GOUK w Różanie w godzinach 14.00- 19.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki