MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żona debiutowała jako reżyserka po 80-tce, córka dostała Oscara. Kobiety w życiu Francisa Forda Coppoli. One również zrobiły kariery

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Coppola to jedna z najsłynniejszych rodzin w świecie filmu.Na zdj.: Premiera „The Bling Ring”, 2013 rok
Coppola to jedna z najsłynniejszych rodzin w świecie filmu.Na zdj.: Premiera „The Bling Ring”, 2013 rok Todd Williamson/Invision/AP/East News
Eleanor Coppola, zmarła w kwietniu tego roku żona Franicsa Forda Coppoli, przez lata stała za swoim słynnym mężem. Wspierała go, pracując wraz z nim nad światowymi hitami kinowymi. Trudności wynikłe przy nagrywaniu „Czasu Apokalipsy” przerodziła w sukces - napisała na ten temat książkę i nagrała film dokumentalny. Z kolei Sofia Coppola jest najsłynniejszym dzieckiem reżyserów. Poszła w ślady rodziców i sama zajęła się filmem. Poznaj historię tych niezwykłych kobiet.

Spis treści

„Rodzina królewska Hollywood”, czyli ród Coppola. To oni podbili świat filmu

Rodzina Coppola już od czterech pokoleń robi karierę w Hollywood. Czy to kwestia ogromnego talentu, czy może nepotyzmu? Nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak warto pamiętać, że dzieła kinowe członków familii są zauważane i nagradzane, a ich osiągnięcia zapisały się na kartach kina, tak więc nie sposób odmówić im talentu oraz umiejętności.

Za seniora rodu uważa się muzyka Carmina Coppolę, który ukończył prestiżowe szkoły i zajął się muzyką filmową. Artysta wraz z Italią Pennino doczekał się trojga dzieci: Francisca, Augusta i Talii Rose. Na kartach historii kina zapisała się jego współpraca z synem Francisco Coppolą – Carmine Coppola odpowiada chociażby za muzykę do filmu „Ojciec chrzestny II”.

Z kolei Francis Ford Coppola miał żonę Eleanorę i troje dzieci: Sofię, Romana i Gian-Carlo. Sofia i Roman poszli w ślady ojca, Gian-Carlo zginął w wypadku motorówki w wieku zaledwie 22 lat.

Czytaj też: Seweryn, Cybulski, Englert. Zobacz, jak kiedyś wyglądali znani polscy aktorzy. Niektórych aż trudno rozpoznać!

Miłość Eleanor i Franica Forda Coppoli. Za wielkim mężczyzną stała równie silna kobieta

Nie wiadomo, czy bez niej powstałby „Czas apokalipsy”. W wieku 81 lat debiutowała jako reżyserka filmu fabularnego, jest też autorką książki oraz kilku filmów dokumentalnych. Eleanor Coppola przez wiele lat żyła w cieniu męża.

Para poznała się na planie filmu Coppoli „Dementia 13”, gdzie kobieta była asystentką. Gdy dowiedziała się, że jest w ciąży, zakochani zdecydowali się na ślub. Pobrali się w 1963 roku w Las Vegas, w obecności jedynie dwóch świadków. Coppola pochodzi z tradycyjnej, włoskiej rodziny, w której to mężczyzna zajmuje się pracą, a kobieta domem, dziećmi i wsparciem męża.

Jeśli jesteś mężczyzną, natychmiast się ożeń i spłódź dzieci. Po pierwsze otoczony rodziną będziesz szczęśliwszy, a po drugie będziesz miał dodatkową motywację do pracy – będziesz musiał na tę rodzinę zarobić. Wszystkie moje najlepsze filmy powstały z tej motywacji. Jeśli jesteś kobietą, nie wychodź za mąż. Zajmując się mężem i dziećmi, nie będziesz miała czasu na pracę twórczą – jak podaje Viva, powiedziała Coppola studentce reżyserii, która poprosiła go o radę.

Eleanor towarzyszyła mężowi przez lata na planach filmowych. Wyjątkowym wyzwaniem dla małżeństwa był „Czas Apokalipsy”, czyli film, przy kręceniu którego napotkali szereg przeszkód. Odtwórca głównej roli dostał ataku serca, tajfun odpowiadał za zniszczenie części dekoracji, a sprawy nie ułatwiał również filipiński rząd, zwlekający z dostarczeniem umówionych helikopterów. Zdjęcia się wydłużyły, a koszty wzrosły. Francis Coppola dostał załamania nerwowego. Eleanor odwróciła sytuację na swoją korzyść i nagrała dokument „Serca ciemności” z planu filmowego, za którego otrzymała nagrodę Emmy. Napisała również książkę na temat powstawania „Czasu Apokalipsy”.

O Eleanor zrobiło się głośno, gdy wyreżyserowała swój własny film „Paryż może zaczekać”. Przedstawia on historię kobiety, którą znajomy męża odwozi samochodem do Paryża. W drodze zaczynają rozmawiać i bliżej się poznawać, a kobieta otrzymuje zainteresowanie i uwagę. Reżyserka wyznała, że film nawiązuje do jej osobistego kryzysu małżeńskiego. Dzieło powstało dzięki pomocy Francisa Coppoli.

Sofia Coppola, czyli nie tylko córka sławnego ojca

Sofia Coppola poszła w ślady taty i zajęła się reżyserią, jednak nie od razu ta droga zawodowa była oczywista. Wcześniej próbowała swoich sił w wielu zawodach. Była projektantką mody i miała własną markę, próbowała swoich sił w aktorstwie (m.in. jako Mary Corleone w „Ojcu Chrzestnym III”), aż wreszcie zadebiutowała jako reżyserka. Za film „Między słowami”, jako trzecia Amerykana w historii, otrzymała nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Reżyser. Ostatecznie dzieło uzyskało statuetkę za najlepszy scenariusz.

Dzieła Sofii Coppoli kojarzone są z jej charakterystycznym stylem, nieśpiesznym podążaniem za bohaterami, ukazywaniem ich intymnych relacji, szczegółowe przedstawianiem postaci kobiecych. Reżyserka umiejętnie posługuje się niedopowiedzeniami, zwraca też uwagę na niewielkie gesty, spojrzenia i świetnie gra ciszą.

Jest po prostu fantastyczna, słodka i elegancka, ale jednocześnie wie, czego chce i ma odwagę po to sięgać. Jest pełna uroku i na luzie, nigdy nie podniosła głosu. Jeszcze nie byłem na tak spokojnym planie filmowym! Z drugiej strony, Sofia kręci dopóty, dopóki nie uzyska tego, na czym jej zależy – jak cytuje Onet Plejada, mówił o reżyserce współpracujący z nią aktor Stephen Dorff.

Sprawdź: Joanna Kulig i Maciej Bochniak są małżeństwem 15 lat. „Maciek, stabilny, mądry, dobry, jest taką solidną ramą”. Para razem pokonała kryzys

Twórca „Megalopolis” w ogniu krytyki. Zaplanowana strategia zniszczenia twórcy?

O Francisie Coppoli ponownie zrobiło się głośno. Jeden z najsłynniejszych filmowców na świecie wraca z nową produkcją. Już na Festiwalu Filmowym w Cannes odbędzie się premiera „Megalopolis”. Projekt, o którym mówi się w świecie kina, wywołał kontrowersje ze względu na zarzuty o molestowanie wysnuwane wobec reżysera.

Jak donosi The Guardian, Coppola miał się niewłaściwie zachowywać wobec statystek. Według raportu reżyser rzekomo przyciągał je do siebie i zmuszał, by siadały mu na kolanach, a jeszcze inne próbował całować.

W obronie filmowca stanął Darren Demetre, koproducent wykonawczy. Według niego reżyser rozmawiał z obsadą, przytulał i całował w policzek. Wszystko po to, by wprowadzić luźną atmosferę przy nagrywaniu sceny, odbywającej się w klubie.

Inny z hollywoodzkich producentów, którego cytuje blog World of Reel, zapewnia, że oskarżenia są kampanią rzucającą oszczerstwa, a wszystko po to, by zniszczyć karierę filmowca.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

Promocje w Reserved

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Żona debiutowała jako reżyserka po 80-tce, córka dostała Oscara. Kobiety w życiu Francisa Forda Coppoli. One również zrobiły kariery - Strona Kobiet

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki