Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zobacz jak będą wyglądały odrestaurowane Forty Bema. Zdjęcia

possowski
Prace nad rewitalizacją Fortów Bema mogą ruszyć już wiosną
Projekt zagospodarowania Fortów Bema
Projekt zagospodarowania Fortów Bema

Projekt zagospodarowania Fortów Bema

- Marzy mi się zakończenie prac do maja 2011 roku. Na 180. rocznicę bitwy pod Ostrołęką, i 80. rocznicę powstania inicjatywy takiego właśnie upamiętnienia poległych w tej ważnej bitwie Powstania Listopadowego - mówi Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Mówi oczywiście o zakończeniu rewitalizacji ostrołęckich Fortów Bema. Prace - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - powinny ruszyć już wiosną. Sama nazwa, "Forty Bema", choć powszechna, jest myląca. Warto bowiem wiedzieć, że na kilkuhektarowym terenie przy trasie na Warszawę znajdują się dwa zabytkowe obiekty - XIX-wieczne forty ziemne i pomnik-mauzoleum. Pierwsze są w znacznym stopniu zniszczone, drugie - nigdy nie dokończone.

I tak właśnie w skrócie można określić na czym polega rewitalizacja Fortów Bema - na odrestaurowaniu ziemnych fortów i dokończeniu budowy pomnika-mauzoleum.
Ten drugi obiekt, doskonale znany ostrołęczanom, już wkrótce zostanie odmieniony nie do poznania. Sama bryła nie zmieni się znacznie, ale już "wnętrze" - tak.

Na pierwszej kondygnacji budowli znajdzie się właściwe mauzoleum z urną zawierającą szczątki powstańców poległych pod Ostrołęką. Parter to część ekspozycyjna. A w niej stałe wystawy poświęcone: setnej rocznicy obchodów bitwy pod Ostrołęką, historii fortyfikacji w Ostrołęce, historii powstania i odbudowy mauzoleum.

I "bajer", którego nie ma jeszcze żadne muzeum w Polsce - sala, w której będzie można oglądać komputerową animację (podobno bardzo realistyczną) bitwy pod Ostrołęką. Powstanie ona na bazie jednego z historycznych przedstawień malarskich tego wydarzenia.
Miłośnicy militariów będą mogli także zwiedzać plenerową wystawę artylerii z okresu bitwy pod Ostrołęką.

Wizualizacja odrestaurowanego pomnika-mauzoleum
Wizualizacja odrestaurowanego pomnika-mauzoleum

Wizualizacja odrestaurowanego pomnika-mauzoleum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki