Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znowu giną pszczoły. Jak zgłaszać szkodę?

Zbigniew Marecki [email protected]
Efekt tegorocznego zatrucia pszczół w jednej z pasiek  w powiecie słupskim. Pszczelarze alarmują, że w tym roku takich przypadków było więcej niż rok temu.
Efekt tegorocznego zatrucia pszczół w jednej z pasiek w powiecie słupskim. Pszczelarze alarmują, że w tym roku takich przypadków było więcej niż rok temu. Fot. Archiwum
Zatrucie pszczół najczęściej jest efektem nawożenia środkami chemicznymi. Zwykle dochodzi do niego, gdy rolnicy robią opryski w porze pszczelich lotów.

O tym, że doszło do zatrucia pszczół, pszczelarz dowiaduje się, widząc martwe pszczoły w gnieździe i na drodze do niego. Musi wtedy usunąć z ula pokarmy potencjalnie skażone, wymienić plastry, a następnie zwęzić gniazdo, ocieplić je oraz zadbać o podkarmianie pozostałych przy życiu pszczół. Pszczelarz powinien także wykonać wywiad toksykologiczny, który  przyda się, gdy zgłosi wytrucie. 

 

Pszczelarz, który chce dochodzić swoich praw w sądzie, powinien zgłosić szkodę do  urzędu gminy, który  powołuje komisję. Jej zadaniem jest ustalenie sprawcy zatruć oraz określenie, jak rozległe są straty.  Komisja po wstępnej obserwacji i badaniach sporządza protokół. Pobiera też materiał do badań toksykologicznych - próbkę zatrutych pszczół w ilości co najmniej jednej czwartej kilograma, próbkę rośliny, która została poddana działaniu środka chemicznego oraz próbkę ziemi. Próbki są komisyjnie pakowane. Spisywany jest też  protokół zatruć, dołączany do próbek. Wyniki badań będą dla pszczelarza podstawą do dochodzenia roszczeń w sądzie. 

 

Tam szybko badają 

Po odkryciu  zatrucia pszczół można pobrać próbki do badania i wysłać je  (najlepiej kurierem zamrożone w termotor-bie)  po wstępnym uzgodnieniu do: 

- Instytutu Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu, ul. Włady-sława Węgorka 20, 60-318 Poznań, tel. 61 8649000 (http://www.ior.poznan.pl)  

- IOR-PIB Terenowej Stacji Doświadczalnej, 15-195 Białystok, ul.Chełmońskiego 22, dr hab. Bożena Łozo-wicka, tel. 85 675 1542, e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Znowu giną pszczoły. Jak zgłaszać szkodę? - Głos Pomorza

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki