MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znów można zwiedzać Muzeum Kanału "Dętka". Tłumy łodzian przyszły na otwarcie tej atrakcji po remoncie placu Wolności

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Tłumy łodzian przyszły w środę 1 maja na plac Wolności, aby skorzystać z możliwości zwiedzenia Muzeum Kanału „Dętka”. To jedyne w swoim rodzaju miejsce ponownie otworzyło swoje podwoje po kilkuletniej przerwie związanej z rewitalizacją placu. Łódzka "Dętka" rozpoczyna nowy sezon turystyczny w nowej odsłonie - zmieniło się nie tylko samo wnętrze muzeum, a także wejście do podziemi oraz jego lokalizacja. Wybudowano też specjalny pawilon.

Pomysł brytyjskiego inżyniera

Muzeum Kanału „Dętka” to zabytkowy podziemny owalny ceglany zbiornik biegnący pod placem Wolności. Wybudowano go w 1926 roku, czyli wtedy gdy Łódź dynamicznie rozbudowywała swoja sieć wodno-kanalizacyjną. Stworzono go z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta, a zaprojektowany został przez brytyjskiego inżyniera Williama Heerleina Lindleya. Nadzór nad całością prac budowlanych sprawował inżynier Stefan Skrzywan, budowniczy łódzkich wodociągów.

Tylko najwyżsi muszą się tu schylać

Obecnie zbiornik nie jest już wykorzystywany, w 2008 roku przekształcono go w atrakcję turystyczną i udostępniono do zwiedzania. Jest jedną ze sztandarowych atrakcji Łodzi. Oświetlonym i wzbogaconym o wystawę sprzętu wodociągowo - kanalizacyjnego sprzed lat, zbudowanym z czerwonej cegły korytarzem „Dętki" można obejść plac Wolności pod ziemią. Liczy on ponad 142 metry długości, jest wysoki na 187 centymetrów i szeroki na około półtora metra, co sprawia, że tylko najwyżsi zwiedzający muszą podczas spaceru pochylać głowę. Zbiornik jest połączony zasuwami z gwiaździście zbiegającymi się przy placu Wolności kilkoma kanałami odchodzącymi w boczne ulice. Jego wnętrze ozdobione jest archiwalnymi zdjęciami z czasów budowy kanalizacji w Łodzi oraz artystyczną instalacją przygotowaną przez Roberta Kuśmirowskiego - twórcę pochodzącego z Łodzi.

Podziemny spacer pod placem za 5 złotych

"Dętka" będzie czynna w każdym tygodniu od czwartku do niedzieli według następującego harmonogramu: czwartki, piątki 11.00 – 19.00 (ostatnie wejście o godz. 18.30), soboty i niedziele 12.00 – 20.00 (ostatnie wejście o godz. 19.30). Ceny biletów wynoszą: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł.

Oto HOROSKOP na maj

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany