Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Znieważał zanim został radnym

(mb, jp)
Radny powiatu ostrołęckiego Władysław Talkowski został prawomocnie skazany przez sąd za publiczne znieważenie sąsiadki. Nie straci mandatu, ponieważ wyrok uprawomocnił się jeszcze przed wyborami - twierdzą prawnicy.

jeżeli w czasie sprawowania mandatu zapada prawomocny wyrok skazujący wobec radnego, wójta czy burmistrza, automatycznie traci on mandat.
Przypomnijmy, że Władysław Talkowski został skazany przez sąd grodzki w Ostrołęce za publiczne znieważenie sąsiadki na grzywnę 2000 zł i zwrot kosztów sądowych. Nie odwoływał się od wyroku, więc wyrok uprawomocnił się 15 października ubiegłego roku, czyli jeszcze przed wyborami samorządowymi. Nieoczekiwanie 7 listopada Władysław Talkowski złożył wniosek o przywrócenie terminu do złożenia apelacji. Twierdzi, że nie otrzymał zawiadomienia o ostatnim posiedzeniu sądu, na którym ogłoszono wyrok. Z akt sprawy tymczasem wynika, że został powiadomiony prawidłowo. Do wniosku Talkowski załączył zaświadczenie wypisane przez lek. Zbigniewa Zakrzewskiego, chirurga z Warszawy, opatrzone datą 1.10.2002 r., z którego wynika, że tegoż dnia "w/w uległ wypadkowi doznając urazu kończyny dolnej lewej" i zalecił pacjentowi "bezwzględne leżenie". Jednak w swoim wniosku Talkowski nawet słowem nie wspomina o tym, że był chory w dniu, w którym zapadał wyrok.
Sąd Rejonowy w Ostrołęce wniosku nie uwzględnił, a Talkowski złożył zażalenie do Sądu Okręgowego. 21 maja sąd utrzymał w mocy postanowienie Sądu Rejonowego. Sąd stwierdził, że oskarżony przez miesiąc od wyroku nie interesował się sprawą, a próbę podważenia jego prawomocności podjął dopiero, gdy zażądano od niego zapłacenia grzywny. Sąd w uzasadnieniu odniósł się też krytycznie do przedstawionego przez radnego zaświadczenia lekarskiego.
Przewodniczący Rady Powiatu Ostrołęckiego Krzysztof Parzychowski o uprawomocnieniu się wyroku wobec radnego Talkowskiego dowiedział się od nas. Sąd nie ma obowiązku informowania samorządu o tym, że skazał radnego. Z jednej strony przepisy o samorządach mówią, że prawomocny wyrok za przestępstwo popełnione z winy umyślnej oznacza automatycznie wygaśnięcie mandatu. Z drugiej zaś nie ma żadnej formalnej procedury powiadamiania samorządów o fakcie skazania radnego.
Tymczasem, jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie w ubiegłym tygodniu, prawnicy powiatu ostrołęckiego stwierdzili, że w związku z oddaleniem przez Sąd Okręgowy wniosku Talkowskiego, za datę uprawomocnienia się wyroku należy uznać 15 października ubiegłego roku. Talkowski został zatem skazany, gdy jeszcze nie był radnym, a więc mógł kandydować, a jego mandat jest legalny.
Władysław Talkowski powiedział nam, że mimo wyroku nie czuje się winny. Podkreślił, że w orzeczeniu sądu nie ma mowy o tym, że znieważył z winy umyślnej. Stwierdził, że jeśli już znieważył, to nieumyślnie, bo w emocjach mówił szybciej niż myślał. Zapowiedział, że będzie starał się o kasację wyroku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki