Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w opodatkowaniu elektrowni wiatrowych. Gminy dostaną rekompensatę za dochody utracone w 2018 roku. Od 5 lutego można składać wnioski

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Każda z gmin musi złożyć wniosek z załącznikami. Na podstawie dokumentu będzie można określić wysokość strat i przewidywaną rekompensatę.
Każda z gmin musi złożyć wniosek z załącznikami. Na podstawie dokumentu będzie można określić wysokość strat i przewidywaną rekompensatę. Mariusz Kapała/Gazeta Lubuska/zdjęcie ilustracyjne
Kolejna z ustaw trafiła pod pióro prezydenta Andrzeja Dudy. 4 stycznia podpisał on ustawę o rekompensacie dochodów utraconych przez gminy w 2018 roku w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych.

Nowa ustawa określa zasady, tryb, terminy obliczenia i wypłaty pieniędzy gminom, które w 2018 roku utraciły dochodu w związku z nowym opodatkowaniem budowli wchodzących w skład elektrowni. Co istotne, zmiany będą miały moc wsteczną.

Gminy dostaną rekompensatę

Zmniejszenie w 2018 roku podstawy opodatkowania elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości spowodowało mniejsze dochody dla gmin, powodując konieczność zwrotu nadpłaconego podatku w pierwszym półroczu według obowiązującego na daną chwilę prawa.

To też może Cię zainteresować

O konieczności zrekompensowania utraconych dochodów wskazywał Trybunał Konstytucyjny w 2020 roku. Wprowadzenie uchwały jest efektem prac mających na celu regulację zapisu o stratach.

- W myśl uchwalonej ustawy maksymalna wysokość rekompensaty dla danej gminy będzie stanowić wartość dochodów utraconych w 2018 r. rozumianą jako różnica między kwotą należną z tytułu podatku od nieruchomości od elektrowni wiatrowych w okresie od dnia 1 stycznia 2018 r. do dnia 31 grudnia 2018 r. na podstawie przepisów obowiązujących przed wejściem w życie noweli o.z.e., a kwotą należną w tym okresie na podstawie przepisów nią znowelizowanych – czytamy w komunikacie.

Obliczanie wysokości przyznanych rekompensat będzie obejmowało stawkę podatku określoną w uchwale rady gminy na 2018 rok, pomnożoną przez podstawę opodatkowania przed i po wejściu nowych przepisów.

Rekompensata na wniosek. Gdzie złożyć i do kiedy?

Każda z gmin musi złożyć wniosek, na podstawie którego będzie można określić wysokość strat. Wnioskodawcy muszą pamiętać, aby dołączyć kopie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie elektrowni wiatrowych objętych opodatkowaniem i umieszczonych na terenie gminy w dniu 31 grudnia 2017 roku.

Wnioski gmin należy złożyć do 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy i będą one rozpatrywane przez wojewodę. Pieniądze trafią na konta beneficjentów do 31 grudnia 2022 roku.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 5 lutego 2022 roku.

Źródło: prezydent.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki