Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany lokatorskie. Kiedy najlepiej je wprowadzać, tak aby zminimalizować koszty ewentualnych poprawek?

oprac. Maja Piotrowska AIP
Projekt mieszkania, które kupujemy od dewelopera nie zawsze w stu procentach spełnia nasze oczekiwania. Zdarza się, że nasza wizja rozmieszczenia ścian działowych, umiejscowienia drzwi wewnętrznych czy urządzeń sanitarnych w łazience jest odmienna od koncepcji architekta. Chociaż plan mieszkania jest z góry ustalony, mamy możliwość dokonania w nim zmian aranżacyjnych. Kiedy najlepiej je wprowadzać, tak aby zminimalizować koszty ewentualnych poprawek? Co wchodzi w ich zakres? I dlaczego warto zdecydować się na takie modyfikacje?

Zmiany lokatorskie to modyfikacje oryginalnego planu mieszkania zaprojektowanego przez architekta. Możemy je wprowadzać, o ile nasze poprawki nie będą kolidowały z lokalizacją pionów instalacyjnych, ścian konstrukcyjnych i elementów wspólnych. Zmianie nie podlega m.in. lokalizacja drzwi zewnętrznych, okien czy ścian nośnych. Modyfikacje mogą natomiast dotyczyć m.in. ścian działowych, umiejscowienia drzwi wewnętrznych czy punktów świetlnych.

Czas ma znaczenie

– Decydując się na wprowadzenie zmian aranżacyjnych, warto zrobić to jak najwcześniej, najlepiej tuż po otrzymaniu planu mieszkania. Najważniejszym argumentem ZA jest minimalizacja kosztów poprawek. Jeśli zdecydujemy się dokonać ich jeszcze na początkowym etapie budowy budynku, będzie to dla nas zdecydowanie mniej kosztowne niż podczas wykańczania wnętrza – mówi Anna Mróz, kierownik biura sprzedaży Red Park. Przykładowo, mieszkańcy budynku C w inwestycji Red Park w Poznaniu do końca marca 2018 r. mają możliwość wprowadzania zmian aranżacyjnych w zakresie:

-likwidacji lub stawiania ścian działowych
-umiejscowienia drzwi wewnętrznych
-usytuowania punktów świetlnych, wyłączników oraz gniazd elektrycznych
-umiejscowienia punktów wodno-kanalizacyjnych (m.in. wanny, prysznica, umywalki, zmywarki)
-lokalizacji grzejników

Pomoc architekta

Zmian w projekcie mieszkania możemy oczywiście dokonywać na własną rękę. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że nasze pomysły nie mogą pozbawić naszego lokalu funkcjonalności. Postarajmy się więc patrzeć na mieszkanie całościowo, a nie przez pryzmat jednego pomieszczenia. Co ważne, nasz nowy projekt musi uwzględniać przepisy prawa budowlanego, a na jego kształt powinny składać się rysunki branżowe m.in. architektura czy instalacje wodno-kanalizacyjne. Jeśli więc nie czujemy się fachowcami w tym zakresie, warto zgłosić się do pracowni architektonicznej. Architekt pomoże „ubrać” nasz pomysł w spójną całość i zaproponuje rozwiązania dostosowane do naszych potrzeb. Projekt zmian lokatorskich musi też przejść przez weryfikację działu technicznego dewelopera, więc tym bardziej warto w prace zaangażować fachowca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany lokatorskie. Kiedy najlepiej je wprowadzać, tak aby zminimalizować koszty ewentualnych poprawek? - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki