MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na zimowy 2019. W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas letni na zimowy. Czy ostatni raz przestawiamy zegarki?

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
fot. Grzegorz Olkowski / Polska Press
Zmiana czasu na zimowy 2019. W nocy z soboty na niedzielę (z 26 na 27 października 2019) zmieniamy czas letni na zimowy. Wszystkie zegary zostaną przestawione z godz. 3.00 na 2.00. To oznacza wydłużenie o 60 minut nocy ostatniego październikowego weekendu. Wielu z nas żyje w przeświadczeniu, że ostatni raz przestawiamy zegarki, ale będziemy to robić jeszcze co najmniej przez dwa lata.

Zmiana czasu na zimowy 2019. Jak długo jeszcze?

Wiosną tego roku Parlament Europejski opowiedział się za projektem dyrektywy unijnej mówiącej o zakończeniu przestawiania zegarów na wiosnę i jesienią. Decyzję europosłów przedstawiano jako likwidację zmiany czasu w państwach wspólnoty.

Ale jutrzejszej nocy wcale nie stanie się to po raz ostatni. Przegłosowany w Europarlamencie projekt dyrektywy zakłada, że ostatni raz zegary będą przestawiane w 2021 roku. Ten termin też nie jest ostateczny, bo nie uzyskał jeszcze akceptacji państw członkowskich. Może się okazać, że dwa lata nie wystarczą na uzgodnienia i wtedy zegary będą przestawiane dłużej.

Zmiana czasu na zimowy 2019. Letni czy zimowy?

Uzgodnienia wymaga np. to, czy jednakowa strefa czasowa będzie we wszystkich krajach UE. Projekt dyrektywy przewiduje, że każde państwo będzie mogło samodzielnie decydować, czy chce stosować czas letni, czy zimowy.

CBOS - na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii - pytał o to Polaków. Blisko trzy czwarte ankietowanych osób opowiedziało się za stosowaniem na stałe czasu letniego (środkowoeuropejskiego). Czas zimowy wolałoby jedynie ok. 15 proc. Co dziesiąty Polak nie miał żadnego zdania na ten temat.

Zmiana czasu na zimowy 2019. Większość ma dość

Z tego samego badania wynika, że blisko 80 proc. obywateli naszego kraju ma dość przestawiania zegarków co pół roku.
Jeszcze więcej, bo aż 84 proc. przeciwników zmiany czasu jest w całej Unii Europejskiej. Latem ubiegłego roku Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje społeczne, w których wzięło udział 4,6 mln osób. I to 84 proc. z nich stwierdziło, że nie chce już przestawiać zegarków wiosną i jesienią.

Społeczny sprzeciw wobec kontynuowania zmiany czasu może sprawić, że władze poszczególnych krajów uzgodnią regulacje, jakich chce większość.

Zmiana czasu na zimowy 2019. Nie tylko dłuższy sen

Na razie jednak trzeba znowu w nocy z 26 na 27 października cofnąć zegary z godz. 3 na 2.

Dłuższa noc to nie tylko możliwość dłuższego pospania w najbliższą niedzielę. Pracujący na nocną zmianę będą musieli popracować godzinę dłużej, ale dostaną za nią wynagrodzenie jak za nadgodziny. Podróżujący nocnymi pociągami (jest takich 17) muszą się przygotować na 60-minutowy postój na najbliższej stacji, do której dotrze pociąg po zmianie czasu.

Ale to nie te kłopoty stały się impulsem do ogólnoeuropejskiej dyskusji o likwidacji zmiany czasu. Oszczędności energii, które były głównym argumentem za jego wprowadzeniem, przestały być oczywiste. Do tego coraz więcej osób narzeka, że przestawianie zegarków burzy rytm biologiczny. I o ile ludzie zdrowi radzą sobie z tym po jednym dniu, to dla chorych jest to bardzo uciążliwe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiana czasu na zimowy 2019. W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas letni na zimowy. Czy ostatni raz przestawiamy zegarki? - Dziennik Polski

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki