Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarli - wspominamy tych, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku - część II

Redakcja
Jak co roku wspominamy Zmarłych. Tych, którzy odeszli w ostatnim roku. Żyli wśród nas, byli znani w swoich środowiskach ze swojej pracy, działalności społecznej, z tego, co robili.

Tadeusz Szurnicki - urodził się 1 października 1943 roku w Dylewie Nowym, syn Franciszka i Franciszki. Mieszkał przy ul. Partyzantów. Magister ekonomii. Mieszkał w rodzinnej wsi, był kapitanem zespołu siatkarskiego. Pracował w ostrołęckiej Celulozie. Wspierał budowę remizy OSP w Dylewie. Zmarł 11 marca 2012 r.

Franciszek Pogorzelski urodził się 4 października 1933 r. w Nowym Ratyńcu, syn Polikarpa i Józefy Padrewskich. Magister administracji. Pracował w PZGS "SCh" w Sokołowie Podlaskim jako referent oraz w Jabłonnie i Kosowie Lackim jako prezes. W Ostrołęce był od 1968 r.: m.in. jako prezes WZGS, Wojewódzkiej Spółdzielni Transportu Wiejskiego, wojewódzkiego związku Spółdzielczości Pracy, Wojewódzkiej Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej. Radny rady powiatowej i wojewódzkiej rady Narodowej w Ostrołęce. Zmarł 22 marca 2012 roku.

Ks. prałat Mieczysław Edward Dworakowski urodził się 18 marca 1938 roku w Tłoczewie (parafia Piekuty). Po studiach seminaryjnych wyświęcony na kapłana - 4 czerwca 1961 r. Ukończył studia specjalistyczne w 1970r. został wykładowcą muzyki i śpiewu kościelnego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Przez wiele lat był dyrektorem Diecezjalnego Instytutu Organistowskiego. W 1998 r. mianowany proboszczem parafii w Dąbrówce Kościelnej i posługę tę pełnił tam do 2009 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę. Zmarł 24 marca 2012 r. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Dąbrówce.

Barbara Szendzielarz - córka bohatera polskiego podziemia, jednego z ostatnich Żołnierzy Wyklętych, mjr. Zygmunta Szendzielorza ps. "Łupaszka". Po wojnie Barbara ścigana była przez UB, w latach 40. i 50. wielokrotnie zmieniała nazwisko, ukrywając się w klasztorach i po wsiach, ciężko pracując fizycznie. Mieszkała w Domu Pomocy Społecznej "Kombatant". Zmarła 30 marca 2012 roku. Miała 73 lata. Pochowana w symbolicznym grobie ojca na Powązkach.

Stanisław Żerański - urodził się 6 stycznia 1936 r. w Białobrzegu Dalszym, syn Mariana i Rozalii z d. Krzyżewska. Przez 38 lat pracował w PSS "Społem". Zmarł 6 kwietnia 2012 roku. Pochowany n cmentarzu parafialnym.

Krystyna Wołosz z d. Lendówna - ostrołęczanka, harcerka. W czasie okupacji łączniczka AK ps. "Jutrzenka", nauczycielka i logopeda z zawodu. Była członkiem koła warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki i współwłaścicielką ostatniego kina w prywatnym budynku, jakie funkcjonowało w Polsce (kino "Jantar", wcześniej "Przodownik"). Zmarła 3 maja 2012 r., miała 87 lat. Pochowana w rodzinnym grobie na cmentarzu w Izabelinie.

Kazimierz Stanisław Talarski - dawny kierownik PZGS w Przasnyszu. Zmarł 9 maja 2012 w wieku 82 lat.
Jadwiga Sztymelska - wieloletnia pracownica oddziału banku PKO BP w Przasnyszu. Zmarła 14 maja 2012 roku w wieku 70 lat.

Janusz Bartkowski urodził się 6 marca 1950 r. w Goworowie, syn Jana i Leokadii z d. Krystosik. Pracował w zakładach Mięsnych Ostrołęka, PGO, Hydrobudzie. Z żoną Haliną doczekali się dwojga dzieci i czworga wnucząt. Zmarł 12 maja 2012 roku, spoczywa na cmentarzu komunalnym w Ostrołęce.
Henryk Dąbrowski - urodził się w 1934 roku w Dąbrówce. Tam spędził dzieciństwo i pierwsze lata po II wojnie światowej. Jego ojciec był organistą. Potem jego rodzina zamieszkała w Lipnikach. Ukończył Liceum Pedagogiczne w Ostrołęce. Po wypełnieniu kwalifikacji zawodowych rozpoczął pracę nauczycielską na Mazurach, w Zawojkach, następnie w Rozogach, gdzie przez długi czas uczył w Zasadniczej Szkole Rolniczej i Średnim Studium Zawodowym, później był dyrektorem tych szkół. Był aktywnym i zaangażowanym społecznikiem na rzecz środowiska, w którym żył i pracował. Przez wiele lat prowadził zespół artystyczny "Złote Kłosy". Jego pasje pisarsko-badawcze zaowocowały sporym dorobkiem twórczym. Rozwijał je po przejściu na emeryturę. Najpierw wydał obszerne wspomnienia "Drogami Kurpiowszczyzny, Warmii i Mazur", w których utrwalał historię z pogranicza tych trzech krain, za które otrzymał główna nagrodę w konkursie "Moje Kurpie". Wydał też opracowany przez siebie życiorys artystki ludowej pt. "Królowe Kurpiowszczyzny". Troszczył się o zachowanie dawnej mowy Kurpi, przez 20 lat pracował społecznie w swoim domu w Rozogach w muzeum kurpiowsko-mazurskim, w którym zgromadził ponad tysiąc unikalnych eksponatów. Czuł się Kurpiem, w 1997 r. założył oddział Związku Kurpiów w Rozogach, któremu prezesował do 2004 roku. Zmarł 20 maja 2012 r. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Rozogach.

Zofia Lik z d. Merks urodziła się 17 stycznia 1948 r. w Ostrołęce, córka Antoniego i Marianny. Była dyrektorem PPHW "Pewex" w Ostrołęce. Zmarła 30 maja 2012 r.

Alina Skubicka - pracownica Jednostki Wojskowej w Przasnyszu. Zmarła 31 maja 2012 roku w wieku 54 lat.

Tadeusz Chełstowski urodził się 12 marca 1952 r. Wieloletni pracownik zakładów wapienno-piaskowych w Grabowie, skąd w marcu 2012 r. przeszedł na emeryturę. Zmarł 31 maja 2012. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

Kazimierz Draczyński - w 1932 r. ukończył Szkołę Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu, skierowany do 5. Pułku Ułanów Pasławskich w Ostrołęce, gdzie pełnił funkcję dowódcze do 1938 r. Swoje kwalifikacje żołnierskie doskonalił w Wyższej szkole Wojskowej w Rembertowie, podjął służbę w Korpusie ochrony Pogranicza. Gdzie współtworzył 1 Pułk Kawalerii i uczestniczył w wojnie obronnej w 1939 r., a za swoja postawę żołnierską odznaczony Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari 5 klasy. Ciężko ranny dostał się do niemieckiej niewoli, z której zbiegł podczas transportu. Wrócił do Ostrołęki, gdzie włączył się w działalność tutejszego obwodu AK oraz stworzenia w jego strukturach dwóch szwadronów kawalerii 5 Pułku Ułanów Spieszonych. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, trafił do obozu jenieckiego w Murnau. Po jego wyzwoleniu znalazł się we Włoszech w 2. korpusie gen. Andersa, został dowódcą 6. Pułku Kawalerii Pancernej. W 1946 r. wyjechał do Wielkiej Brytanii, mieszkał w Londynie. Za działalność wojenna odznaczony m.in. Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. W 2007 r. odwiedził z żoną Ostrołękę. Jest jej honorowym obywatelem. Zmarł 18 czerwca 2012 r. w Londynie, miał 102 lata.

Edward Podleś - urodził się 18 marca 1938 r. w Grądach, gm. Wąsewo. Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Ostrołęce pracował jako nauczyciel w Małkini. Był kierownikiem Szkoły Podstawowej w Królach Wielkich, po trzech latach wrócił do Małkini na stanowisko zastępcy kierownika szkoły. Następnie przeniósł się z rodziną do Ostrowi Mazowieckiej, gdzie sprawował różne funkcje m.in. komendanta hufca ZHP, podinspektora oświaty. Po utworzeniu województwa ostrołęckiego, przeniósł się do Ostrołęki. Tu w latach 1975-1981 r. był pracownikiem KW PZPR. Jak napisał w swojej mowie pożegnalnej: "Do partii wstąpił w 1958 r. z własnej inicjatywy, bo akceptował przemiany społeczno-polityczne zachodzące w Polsce po 1956 r." Po odejściu z aparatu partyjnego pracował jako pedagog w Wojewódzkiej Poradni Wychowawczo-zawodowej, następnie w Kuratorium Oświaty na stanowisku wicekuratora. Pod koniec 1986 r. odszedł na emeryturę. Zmarł 19 czerwca 2012 r. Pochowany na cmentarzu parafialnym.

Janina Zdziarska - wieloletnia pracownica księgarni Dom Książki w Przasnyszu. Zmarła 30 czerwca 2012 roku mając 73 lata.

Zelman Drezner urodził się 20 lipca 1924 r. w żydowskiej rodzinie, syn Chaima i Sary z d. szron. Doktor nauk medycznych, specjalista pediatrii. Przez prawie 30 lat lekarz główny w północnym okręgu Izraela. Na emeryturze od 1993 r. Członek Komitetu Ziomkostwa Ostrołęckich Żydów w Izraelu, współinicjatorów budowy pomnika w Ostrołęce, poświęconego zamordowanym Żydom podczas okupacji niemieckiej, członek kapituły Yad Vashem. Odznaczony odznaką "Za zasługi dla województwa ostrołęckiego" i "Za zasługi dla miasta Ostrołęki". Zmarł 22 czerwca 2012 r. w Izraelu.

Marcin Cieślak urodził się 14 stycznia 1990 roku, syn Dariusza i Barbary z d. Olech. Perkusista zespołów Red Ligot District i Wild Spilit. Student Politechniki warszawskiej. Walczył z nowotworem. Zmarł 25 czerwca 2012 r., pochowany na cmentarzu komunalnym.

Andrzej Dobek - urodził się 6 stycznia 1940 r. w Jaworach, syn Wacława i Julianny z d. Plakwicz. Był naczelnikiem gminy w Czerwinie i dyrektorem Spółdzielczego Kółka Rolniczego w Lelisie w końcu lat 70. Był radnym Ostrołęki w kadencjach 1994-1998 i 1998-2002. Zmarł 30 czerwca, pochowany na cmentarzu komunalnym w Ostrołęce.

Stanisława Budzyńska - urodziła się 6 marca 1923 r., córka Bronisława i Zofii. Była wieloletnią księgową w inspektoracie PZU w Ostrołęce i w elektrowni. Zmarła 4 lipca 2012 r., spoczywa w rodzinnym grobie na cmentarzu komunalnym w Ostrołęce.

Olivka Akahoshi - czterolatka, która przez ponad rok walczyła z nowotworem. Jej choroba poruszyła serca ostrołęczan. W pomoc dla dziewczynki włączyło się wiele osób. Zmarła 12 lipca 2012 r.

Tadeusz Kuberski urodził się 28 stycznia 1926 r. we wsi Milewo Wielkie, gm. Troszyn. Ukończył Liceum Pedagogiczne w Ostrołęce w 1950 r. i wraz z żoną Agatą pracował jako nauczyciel we wsi Długiem gm. Czarnia. Przez rok pełnił tam funkcję kierownika szkoły, a następnie był kierownikiem szkoły w Surowem. W roku szkolnym 1958/59 objął stanowisko kierownika szkoły w Dylewie, angażował się aktywnie w organizację różnych imprez lokalnych, organizował rajdy harcerskie, wycieczki krajoznawcze, zawody sportowe. Przez szereg lat był radnym w Kadzidle, kuratorem i ławnikiem Sądu Rejonowego w Ostrołęce. Na emeryturę przeszedł w 1981 roku. Zmarł 12 lipca 2012 r., pochowany na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

Zdzisław Kowalczyk - mieszkał przy ul. Mazowieckiej w Ostrołęce, od dłuższego czasu przebywał w USA, tam zmarł 19 lipca 2012 r. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce. Miał 61 lat.
Kazimierz Stanisław Wileński - urodził się 6 czerwca 1927 r., syn Franciszka i Marty z d. Nowińska. Mieszkał przy ul. Hallera w Ostrołęce. Magister prawa, bankowiec, wieloletni dyrektor Narodowego Banku Polskiego w Ostrołęce. Zmarł 19 lipca 2012 r., pochowany na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

Andrzej Pieczyński urodził się 6 września 1946 r. w Ostrołęce, syn Stanisława i Janiny z d. Perzanowska. Mieszkał przy ul. Kasprowicza w Ostrołęce. Były przewodniczący rady osiedla Stacja (1999-2007) i jej członek (2007-2011), członek rady nadzorczej OTBS, twórca ostrołęckich struktur SLD, były sekretarz rady powiatowej SLD w Ostrołęce. Zmarł 29 listopada 2012 roku, pochowany na cmentarzu parafialnym w Rzekuniu.

Piotr Mierzejewski - magister, wieloletni wykładowca w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce. Zmarł 10 sierpnia 2012 r.

Ryszard Bernard Wujkowski - urodził się 16 sierpnia 1950 r. w Ostaszewie, syn Bernardyna i Krystyny z d. Ciszewska. Mieszkał przy ul. Wincentego Pola w Ostrołęce. Prowadził działalność gospodarczą. Zmarł 14 sierpnia 2012 r.

Stanisława Zaorska z d. Kotlarz urodziła się 5 lutego 1926 r., córka Ludwika i Marianny. Pracowała w Rejonie Energetycznym w Ostrołęce. Miała dziewięcioro dzieci, 16 wnuków i 19 prawnuków. Zmarła 19 sierpnia 2012r.

Ryszard Franciszek Kuziak - urodził się 2 kwietnia 1932 r. w Ostrołęce, syn Stanisława i Stanisławy z d. Chodkowska. Mieszkał przy ul. Kolejowej. Wieloletni pracownik PZU w Ostrołęce. Zmarł 22 sierpnia 2012 roku.

Halina Skowrońska urodziła się 18 marca 1943 r. w Przasnyszu, córka Bolesława i Haliny z d. Śniadowska. Mieszkała przy ul. 11 Listopada. Pracowała w urzędzie wojewódzkim w Ostrołęce. Zmarła 10 września 2012 roku.

Maria Pikuła z d. Węglarz urodził się 12 lipca 1931 r. w Andrychowie, córka Franciszka i Marii z d. Nidecka. Mieszkała przy ul. Chętnika w Ostrołęce. Wdowa po Mieczysławie, pierwszym dyrektorze Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego w Ostrołęce. Zmarła 12 września 2012 roku, pochowana na cmentarzu parafialnym.

Michał Sebastian Leluja urodził się 15 kwietnia 1979 r. w Ostrowi Mazowieckiej, mieszkał przy ul. Buczka w Ostrołęce. Zmarł w Manchesterze (Anglia) 14 września 2012 roku, pochowany nacmentarzu w Ostrołęce.

Lesław Gadzała urodził się 17 czerwca 1927 r. w Ostrołęce, syn Jana i Feliksy z d. Lipińska. Mieszkał przy ul. Ciasnej. Był kierownikiem sklepu spożywczego, następnie przez 17 lat prowadził magazyn techniczny w OZCP. Był na emeryturze. Zmarł 21 września 2012 r., pochowany na cmentarzu parafialnym.

Czesław Kossakowski urodził się 15 lipca 1929 roku w Dobrołęce, syn Antoniego i Feliksy z d. Napiórkowska. Mieszkał przy ul. Bogusławskiego. Był ławnikiem sądowym w Ostrołęce. Zmarł 4 października 2012 r.

Jarosław Niemyjski - pracę w Ostrołęce rozpoczął jako wicewojewoda od 1975 r. Wcześniej, przez 23 lata pracował w prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie. Wojewoda ostrołęckim był w latach 1983-1990. Był także prezesem ostrołęckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, prezesem zarządu wojewódzkiego OSP i prezesem Automobilklubu Kurpiowskiego. Przeszedł na emeryturę. Mieszkał pod Błoniem. Zmarł 11 października 2012 roku, pochowany na cmentarzu w Niepokalanowie Paprotni. Miał 79 lat.

Mateusz Hyra - od dzieciństwa zmagał się z chorobą, co nie przesłaniało mu zapału do pracy i ambitnych planów. Był wiceprezesem zarządu Ligi Morskiej i Rzecznej w Ostrołęce. Zawsze radosny i życzliwy. Zmarł 19 października, pochowany na cmentarzu parafialnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki