Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złoty i funt znowu dobrze sobie radzą. Polska waluta jest nieco silniejsza niż ostatnio.

Roman Ziruk, Ebury
Roman Ziruk, Ebury Polska
Roman Ziruk, Ebury Polska Ebury
Funt brytyjski przetrwał ostatni okres największej próby i czeka na kolejne sygnały związane z Brexitem.

Ruchy polskiej waluty w relacji do euro w ostatnim czasie przypominały błądzenie losowe – ciężko było powiązać je z jakimikolwiek czynnikami. Niemniej, wczoraj doszło do nieco bardziej zauważalnego umocnienia PLN w relacji do EUR – kurs w jego konsekwencji znalazł się w okolicy poziomu 4,28 – blisko dolnego przedziału widełek, w których para EUR/PLN porusza się od ponad trzech miesięcy. Wczorajszy ruch na PLN można przynajmniej w części powiązać z zachowaniem forinta węgierskiego, który z jednej strony odrabiał straty z poprzedniego dnia, z drugiej był wspierany przez nieco bardziej jastrzębią retorykę zastępcy prezesa NBH w kontekście relatywnie wysokiej inflacji bazowej nieuwzględniającej wpływu podatków pośrednich.

Przeczytaj także:

W kontekście wczorajszego dnia warto wspomnieć o funcie: rząd Theresy May przetrwał wczoraj wotum nieufności stosunkiem głosów 325-306, tym samym obecnie czekamy na kolejne kroki związane z Brexitem. Informacja o nich przekazana przez premier May ma nadejść już w poniedziałek. Obecnie najbardziej realne wydaje się wydłużenie okresu poprzedzającego Brexit do lipca, a być może i do 2020 r., jak sugerują informacje z wczoraj. Brytyjska waluta obecnie pozostaje dość silna. W relacji do złotego, funt znajduje się w okolicy najwyższego poziomu od końcówki listopada.

Spojrzenie na główne waluty

Euro

Kurs EUR/PLN wczoraj spadł o 0,3%, wahając się w widełkach 4,28-4,29. Środa nie przyniosła istotnych informacji ze strefy euro. Dzisiejsze dane również nie powinny budzić większego zainteresowania: rewizja szacunku inflacji CPI i inflacji bazowej w strefie euro pokazała, że wskaźniki w grudniu wyniosły odpowiednio 1,6% i 1% w ujęciu rocznym, tyle ile wstępnie szacowano.

Funt Brytyjski

Kurs GBP/PLN w środę spadł o 0,1%, wahając się w widełkach 4,82-4,84. Wczoraj uwaga inwestorów skupiała się na kwestii wieczornego głosowania nad wotum nieufności dla rządu premier May. Warto jednak wspomnieć również o danych makroekonomicznych napływających z Wielkiej Brytanii. Wczoraj poznaliśmy odczyty inflacji w Zjednoczonym Królestwie w końcówce roku. I tak, dynamika CPI spadła z poziomu 3,1% notowanego w listopadzie do 2,7% rocznie w grudniu (z uwagi m.in. na spadek cen ropy naftowej, który niekorzystnie działały na inflacje również w strefie euro, czy w Polsce). Presja inflacyjna w Wielkiej Brytanii pozostaje wysoka, indeks bazowy w ubiegłym miesiącu odnotował lekki wzrost i znajduje się w okolicy celu inflacyjnego Banku Anglii. W tym kontekście – o ile Brexit nie przyniesie istotnych zaskoczeń – Bank Anglii może w drugiej części roku zacząć zastanawiać się nad podniesieniem stóp procentowych, co powinno być korzystne dla funta brytyjskiego.

Dolar

Kurs USD/PLN w środę spadł o 0,2%, wahając się w widełkach 3,75-3,77. Uwaga inwestorów w ostatnim czasie w nieco mniejszym stopniu skupia się na sytuacji w USA, koncentrując się raczej na Starym Kontynencie. Nie pomaga również częściowe zamknięcie rządu, czyli tzw. shutdown, z uwagi na który wczoraj nie poznaliśmy danych o sprzedaży detalicznej w grudniu.

Czwartek powinien przynieść kilka nowych publikacji makroekonomicznych z USA, wśród których warto zwrócić uwagę na wskaźnik przemysłowy według Fed z Filadelfii w styczniu oraz na cotygodniowe dane o liczbie zadeklarowanych bezrobotnych w USA. W przeciwieństwie do wczorajszego raportu o sprzedaży detalicznej, dane powinny zostać opublikowane, bo stojące za nim organy są finansowane.

Obejrzyj wideo:

60 Sekund Biznesu: Teresa Czerwińska: Budowa dobrobytu jest wspólną sprawą państwa, pracodawcy i pracownika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Złoty i funt znowu dobrze sobie radzą. Polska waluta jest nieco silniejsza niż ostatnio. - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki