Złotówkami po kieszeni

Jarosław Sender
Dla burmistrza absolutorium, a dla mieszkańców - podwyżki opłat

Różan. Projekty uchwał wczorajszej sesji Rady Miejskiej były ostatecznie dyskutowane 22 kwietnia na posiedzeniu najważniejszej komisji - budżetu, finansów i rozwoju gospodarczego, która gromadzi wszystkich radnych i wieńczy spotkania innych komisji.

Radni m.in. analizowali wykonanie budżetu za 2008 rok - co jest warunkiem udzielenia absolutorium burmistrzowi Jerzemu Parcińskiemu. Rozpatrywali także propozycje podwyżek za dostawę wody, odbiór ścieków i odpadów.

Wydatki znacznie poniżej planu

Ze sprawozdania burmistrza wynika, że gmina w 2008 roku uzyskała dochody - z podatków, różnych opłat, dotacji i innych źródeł - wyższe niż planowała: 19 mln 804 tys. 035 zł (102 proc. planu). Znacznie wzrosły w ubiegłym roku wpływy z podatku rolnego, podatku od nieruchomości, od środków transportu. Wydatki za to okazują się znacznie niższe od planowanych - ogólnie osiągnęły 76,71 proc. przewidzianych w budżecie. Szczególnie kiepsko były inwestowane pieniądze gminne w działach: rolnictwo (37,03 proc. planowanych wydatków), gospodarka mieszkaniowa (18,36 proc. planu!), gospodarka komunalna (49,84 proc. planu).

Jak - w odpowiedzi na pytania radnych Podlasina i Skierkowskiego - wyjaśniała skarbnik Bożenna Deptuła, na niski poziom wykonania planu w dziale rolnictwo miało przede wszystkim wpływ wyhamowanie inwestycji na zbiornik retencyjny w Szygach (w budżecie zaplanowana była kwota ponad 560 tys. złotych - z uwzględnieniem przewidywanych dotacji), a zostało wydane tylko 14 tys. złotych na mapy, ponieważ nie były przyjmowane wnioski na dotacje. Podobnie rzecz się miała z planowanymi odwiertami studni dla wsi Chełsty, Dabrówka, Kaszewiec - gdzie na całą inwestycję zaplanowano 190 tys. złotych, a udało się tylko opracować mapy (za 58 tys. zł).

Z tak niskiego wykonania planu w niektórych dziedzinach gminnej działalności wynika kilkumilionowa nadwyżka budżetowa gminy, o której pisaliśmy przed miesiącem.

Realizacja budżetu w 2008 roku została pozytywnie zaopiniowana przez komisję rewizyjną Rady Miejskiej (która wskazała na pewne niekorzystne odstępstwa od planów budżetowych) oraz przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Na tej podstawie 12 radnych głosowało za przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu w 2008 roku (radni Podlasin i Skierkowski byli przeciwni, radny Kanclerz wstrzymał się od głosu).

Drożej za wodę, ścieki i śmieci

Radni większością głosów zaaprobowali podwyżki opłat za dostawę wody, odbiór ścieków i śmieci. Propozycje podwyżek przedstawił Stanisław Teofilak, p.o. kierownika ZGK.

Od 1 czerwca br. o 10 gr wzrosną opłaty za dostawy wody i odbiór ścieków - do 1,80 zł za metr sześcienny (plus 7 proc. VAT). Jak twierdzą wnioskodawcy podwyżek, jest to wzrost symboliczny. Koszt wyprodukowania metra sześciennego wody sięga 4,5 zł, co oznacza, że gmina do każdego metra dopłaca prawie trzy złote.

O złotówkę na koszu od 1 lipca zdrożeje odbiór śmieci. Za kosz o pojemności 110 litrów trzeba będzie zapłacić 7 zł (plus 7 proc. VAT), za 240 l - 11,50 zł (plus 7 proc. VAT).

Za odbiór 1 metra sześciennego odpadów stałych (luzem) trzeba będzie zapłacić Zakładowi Gospodarki 95 zł, a odpadów przestrzennych (typu karpy, gałęzie i odpady kubaturowe) 80 złotych.

Opłata za przyjęcie 1 tony odpadów stałych na wysypisko wyniesie 150 zł, odpadów przestrzennych - 200 zł (plus VAT).

Za wywóz ścieków opłata wyniesie 51 zł za przyczepę o poj. 4000l (w promieniu 3 km od oczyszczalni ścieków w Różanie i 65 zł powyżej tej odległości).

Wniosek o podwyżki opatrzony był kalkulacją kosztów ponoszonych przez ZGK, która nie wszystkich radnych jednak satysfakcjonowała. n (ar)

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie