Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zła jakość powietrza. Lepiej zostań dzisiaj w domu...

Wojciech Jarząbek
Zamontowane 25 marca w Ostrołęce czujniki monitorujące skład powietrza to nie tylko urządzenia informujące o zawartości szkodliwych substancji w powietrzu, którym oddychamy.

Przed wielu laty wymieniłem z bratem wodę w akwarium za radą mamy na deszczówkę. Rybki tej operacji nie przeżyły, bo o elektrofiltrach w elektrowni jeszcze nam się wtedy nie śniło, a węgiel był jaki był, często solidnie zasiarczony, powietrze zatrute, więc wraz z tą woda z nieba potraktowaliśmy nasze rybki rozpuszczonymi w niej toksynami. Nie wiedzieliśmy o tym tak wiele jak dzisiaj, tak więc rybki nie miały szans na przeżycie.

Dzisiaj jest inaczej. Przemysł truje nas mniej. Mamy znacznie większą świadomość zatruwania środowiska i szkodliwości tego zatrucia dla naszego zdrowia. Tak zwana wysoka emisja z kominów fabrycznych i elektrowni jest poddawana stałej kontroli, poza tym emitowana wysoko w górę i rozpraszana. Obecnie najbardziej dotkliwa w miastach jest tzw. emisja niska z kominów domów i rur wydechowych samochodów. Czujki rozmieszczone zostały na osiedlach Stacja, Centrum, Wojciechowice, Łazek, Leśne, Sienkiewicza i Stare Miasto, tak więc każdy z mieszkańców miasta za pośrednictwem urządzeń mobilnych ma dostęp na bieżąco do informacji o tym, w jakim stopniu samochody i sąsiedzi (wrzucając do pieców co się da) trują mu powietrze.

Tak więc budowa tego systemu monitoringu powietrza jest to element budowy świadomego społeczeństwa, które ma prawo wiedzieć, jak to naprawdę jest z tym powietrzem, czy i kto truje, a dalej co z tym zrobić. Jak to więc jest z tym powietrzem? Wiele osób twierdziło od dawna, że nie jest dobrze. Zwłaszcza tam, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna, gdzie często mieszkańcy miasta palą w swoich piecach czym się da. By nie było widać trujących wyziewów robią to w nocy bądź wcześnie rano.

Szkoda wiele o tym gadać. Wystarczy wejść na stronę map.airly.eu/pl, odnaleźć Ostrołękę i w zakładce Animacja obejrzeć, jak zmieniało się zanieczyszczenie powietrza w mieście w ciągu minionych 24h. 25 marca o godz. 23.00 rekord należał do czujnika pomiarowego umieszczonego na balkonie Urzędu Miasta - tu zarejestrowano stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 wyniosło 732% i PM 10 732%!

Ostatni komunikat, za minione 24 h, który dotyczy również mnie, bo tu mieszkam, mówi: Zła jakość powietrza! Lepiej zostań dzisiaj w domu.

Wojciech Jarząbek - ekolog, prezes ostrołęckiego stowarzyszenia Ekomena, wiceprezes koła wędkarskiego PZW Narew w Ostrołęce, członek komisji ochrony i zagospodarowania wód okręgu mazowieckiego PZW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki