Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zima będzie mroźna. Niedźwiedzie polują na jelenie

Ewa Gorczyca/ Nowiny 24
Fot. Nowiny 24
Zdaniem leśników intensywne żerowanie niedźwiedzi świadczy o rychłym nadejściu ostrej zimy.

W Nadleśnictwie Rymanów potężny niedźwiedź zabił kilka jeleni. Łanię upolowaną nad Wisłokiem zakopał w błocie "na potem". Niedźwiedzie atakujące dziką grubą zwierzynę to rzadkość. Zdaniem leśników taka zapobiegliwość w gromadzeniu zapasów może dowodzić, że zima nadejdzie bardzo szybko.

Leśnicy zauważyli, że wszystkożerne niedźwiedzie w podkarpackich lasach w tym roku żerują wyjątkowo intensywnie. Zostawiają ślady na maliniskach oraz w lasach bukowych, gdzie objadają się spadającymi z drzew orzeszkami i rozdzierają stare, spróchniałe pnie w poszukiwaniu larw owadów.

- Bywa też, że rozbijają ule i zjadają zapasy pszczelich rodzin, zgromadzone już na zimę - opowiada Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
W Nadleśnictwie Cisna drapieżniki wyjadają kukurydzę i buraki z karmisk dla dzików i jeleni. W okolicy Stuposian widziano je obżerające się bukwią, której w tym roku sporo obrodziło w bieszczadzkich lasach.

Instynkt drapieżnika obudził się przed zimą u osobnika z okolic Jaślisk, w nadleśnictwie Rymanów. Jak twierdzą leśnicy, w ostatnim czasie zabił już kilka sztuk grubej zwierzyny. W ubiegłym tygodniu jego łupem padł potężny jeleń. W poniedziałek znaleziono zabitą łanię. Niedźwiedź tylko ją nadjadł, resztę zakopał w błocie nad brzegiem Wisłoka.

- Zostawił łup na potem, bo te drapieżniki nie lubią świeżego mięsa. Preferują padlinę - tłumaczy Edward Marszałek.

- To był niedźwiedź w sile wieku, bardzo sprawny, skoro potrafi dopędzić jelenia - ocenia Jerzy Miliszewski, leśniczy leśnictwa Darów. - Wstrzymałem prace leśne tam, gdzie została padlina łani, żeby nie narażać ludzi na niebezpieczeństwo bezpośredniego spotkania z drapieżnikiem. Zaskoczenie go przy zdobyczy mogłoby skutkować trudną do przewidzenia reakcją zwierza - dodaje leśniczy.

Leśnicy przestrzegają przed penetracją ostoi dzikiej zwierzyny. - Rozdrażniony niedźwiedź może być dla człowieka groźny - mówi Edward Marszałek. - Potwierdzają to przypadki z ostatnich lat, gdy w wyniku ataku drapieżnika dochodziło do poważnych obrażeń u ludzi. Zawsze były to spotkania na jego terytorium. Na szczęśćcie żadne nie zakończyło się dla ludzi tragicznie.

Niedźwiedź jest zbyt szybki, byśmy mogli przed nim uciec

W lasach RDLP w Krośnie żyje ponad 100 niedźwiedzi. Od lat ich liczba ciągle rośnie. Na stałe bytują już nie tylko w Bieszczadach, ale również na Pogórzu Przemyskim i w Beskidzie Niskim.

Co robić w razie spotkania z niedźwiedziem

- Spokojnie i powoli wycofać się z jego pola widzenia
- Nie uciekać w panice, gdyż to może spowodować u niego odruch pogoni za ofiarą
- Nie próbować straszyć drapieżnika
- W razie ataku upaść na twarz i osłonić rękami głowę.

Źródło: Niedźwiedzie polują na jelenie. Będzie ostra zima

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki