Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziemia dzierżawiona nie przepada

wodor
Zadzwoniła do nas zaniepokojona Czytelniczka, która od kilku lat daje w dzierżawę posiadane przez nią grunty rolne.

Ktoś powiedział jej, że po trzech latach dzierżawca może przejąć uprawianą ziemię na własność. Obawia się, czy nie utraci, mimo notarialnego aktu, prawa do własności.
Spieszymy panią uspokoić. Obowiązująca od 2003 roku ustawa "o kształtowaniu ustroju rolnego" w artykule 3 mówi jedynie o prawie pierwokupu, a i to jest obwarowane szeregiem ograniczeń. W przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, jeśli łącznie spełnione są następujące warunki:
- umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną oraz była wykonywana co najmniej trzy lata, licząc od tej daty,
- nabywana nieruchomość wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy lub jest dzierżawiona przez spółdzielnie produkcji rolnej.
W każdym innym przypadku nie ma to zastosowania. W regulacjach prawnych obowiązujących przed rokiem 2003 była możliwość przejęcia gruntów przez dzierżawcę. Jednak i wtedy musiał on udokumentować kilkudziesięcioletni okres dzierżawy oraz całkowity brak zainteresowania właściciela dzierżawionym gruntem.
Może zatem pani nadal oddawać ziemię w dzierżawę bez obawy, że utraci pani do niej prawo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki