Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zdrowie nie najgorsze

mb
Dr Krzysztof Listwon i dr Andrzej Sawoni
Dr Krzysztof Listwon i dr Andrzej Sawoni M. Bubrzycki
O pacjentów rywalizują w Ostrowi dwie przychodnie: szpitalna i prywatna.

Mieszkańcy Ostrowi i najbliższych okolic mają do wyboru dwie przychodnie zdrowia. Więcej pacjentów (prawie 17.500) ma Powiatowa Przychodnia Zdrowia, która jest placówką szpitala i działa w budynku przy ul. Okrzei. Działający od ponad pięciu lat Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Zdrowie" (ma siedzibę przy ul. Radwańskiego) obejmuje opieką ponad 13 tys. pacjentów, w tym 10,6 tys. to mieszkańcy Ostrowi.

Na sesji Rady Miasta 30 listopada dyskutowano na ten temat, a radni byli bogaci w wiedzę, bo otrzymali wcześniej szczegółowe informacje pisemne od szefów obu placówek. W dyskusji brali jednak udział sami lekarze, w tym lekarz... weterynarii.
- Są plotki, że nasz zakład ma być zlikwidowany - powiedział dr Ryszard Wolff, kierownik NZOZ "Zdrowie", radny województwa mazowieckiego. - To oczywiście nieprawda. Kondycja zakładu jest bardzo dobra, swoją opieką obejmujemy 40 proc. mieszkańców Ostrowi i okolic. Mimo że odeszło od nas kilku lekarzy pediatrów, to zapełniliśmy już tę lukę dzięki pomocy kolegów z Ostrołęki, Łomży i Wyszkowa. To wysokiej klasy specjaliści. Zakupiliśmy też samochód i zrezygnowaliśmy z usług Meditransu, dzięki czemu koszty transportu spadły o połowę.
- Chcę tylko skomentować tę wypowiedź jako przedstawiciel Izby Lekarskiej - powiedział radny dr Andrzej Sawoni. - Na naszym ostrowskim rynku jest wielu lekarzy i niepokoić może zatrudnianie lekarzy nie tylko spoza miasta, ale także z innych izb lekarskich. Mam nadzieję, że mają oni stosowne zezwolenia. To prawda, że mamy wolny rynek, ale muszę wyrazić ubolewanie z tego powodu.
- W Ostrowi w podstawowej opiece zdrowotnej działają dwa zakłady, ale ten drugi wciąż próbuje być monopolistą i to wszelkimi możliwymi sposobami - stwierdził dr Wolff. - Zanim podjęliśmy decyzję o zatrudnieniu kolegów spoza Ostrowi, wystąpiliśmy do zakładu publicznego, aby nas wsparł, np. w sezonie urlopowym. Niestety, bez skutku i dlatego zatrudniliśmy kolegów spoza Ostrowi, bo znaleźliśmy się w sytuacji przymusowej. Ponadto chcę dodać, że odkąd na rynku usług zdrowotnych jest konkurencja, jest także postęp, z czego korzystają pacjenci.
- Jeśli będą szukać pracy lekarze pediatrzy z Ostrowi, to na pewno będą mieć u nas pierwszeństwo - powiedział radny dr Roman Kudraszew, związany z NZOZ "Zdrowie".
- Korporacje lekarskie bronią przede wszystkim interesów środowiska i jeszcze wmawiają nam, pacjentom, że to w naszym interesie - stwierdził radny Krzysztof Listwon, lekarz weterynarii. - W Ostrowi monopol pękł tak naprawdę dopiero wtedy, gdy na rynku pojawiło się "Zdrowie". Od tej pory jakość świadczeń rośnie, z czego korzystają pacjenci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki