MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zderzenie auta z dzikim zwierzęciem. Jak powinien się zachować kierowca? Co z odszkodowaniem?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Drogi, na których najczęściej można spodziewać się dzikich zwierząt, oznaczone są znakiem ostrzegawczym A-18b - "Uwaga, dzikie zwierzęta".
Drogi, na których najczęściej można spodziewać się dzikich zwierząt, oznaczone są znakiem ostrzegawczym A-18b - "Uwaga, dzikie zwierzęta". Tomasz Hołod
Jesień to okres, kiedy dzikie zwierzęta częściej pojawiają się na drogach. Policjanci apelują do kierowców o szczególną uwagę na drogach przebiegających przez pola i kompleksy leśne. Zderzenie auta z łosiem czy jeleniem może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Spis treści

Mundurowi podkreślają, że zwykle do takich zdarzeń dochodzi wczesnym rankiem lub po zmierzchu.

"Tak było kilka dni temu na drodze krajowej 12 w województwie mazowieckim, powiecie przysuskim, w miejscowości Zawady, gdzie po zmroku prosto pod koła samochodu osobowego wybiegł łoś" - przekazała rzeczniczka przysuskiej policji asp. szt. Aneta Wilk. Kierowcy nic się nie stało, ale zwierzę nie przeżyło uderzenia i auto uległo uszkodzeniu.

Nie zawsze jednak kończy się tylko na stratach materialnych.

"Zderzenie np. z łosiem dla niektórych uczestników ruchu drogowego kończyło się tragicznie. Zwierzę ważące kilkaset kilogramów przebijało się przez szybę czołową i wpadało do środka pojazdu, powodując u kierowców lub pasażerów poważne obrażenia lub śmierć" – podkreśliła rzeczniczka Komendy Powiatowej policji w Sochaczewie asp. Agnieszka Dzik.

Znak A-18b - "Uwaga, dzikie zwierzęta"

Drogi, na których najczęściej można spodziewać się dzikich zwierząt, oznaczone są znakiem ostrzegawczym A-18b - "Uwaga, dzikie zwierzęta". Przedstawia on żółty znak w kształcie trójkąta przedstawiający jelenia w skoku. Poniżej może znajdować się tabliczka się z długością odcinka, na którym występuje zagrożenie.

"Zwierzęta mogą jednak wychodzić w różnych miejscach, nie tylko tam, gdzie są znaki drogowe informujące o ich obecności" – przypomniała policjantka. "Dlatego kierowcy muszą szczególnie uważać na wszystkich drogach prowadzących przez pola, łąki czy lasy. W tych miejscach należy jechać zdecydowanie wolniej" – dodała.

Jak się zachować, gdy dostrzeżemy zwierzę na drodze?

Przede wszystkim powinniśmy zwolnić i uważnie obserwować drogę i jej otoczenie. Jeśli zwierzę nas dostrzeże, powinno zejść nam z drogi. Jeśli się nie wystraszy, możemy próbować użyć sygnału dźwiękowego oraz mrugania światłami.

Należy mieć świadomość, że światła mogą też przykuć uwagę zwierzęcia i unieruchomić je prosto przed naszym nadjeżdżającym samochodem. Zmniejszenie prędkości i uważne ominięcie zwierzęcia jest najlepszym rozwiązaniem. Nie powinniśmy wychodzić z samochodu w celu płoszenia zwierzęcia, bo może być agresywne.

W awaryjnych sytuacjach, zawsze powinniśmy stawiać swoje bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Próba ominięcia zwierzęcia może spowodować, że konsekwencje tego manewru będą poważniejsze, niż w przypadku bezpośredniego z nim zderzenia.

Jak się zachować, gdy dojdzie do zderzenia z dzikim zwierzęciem?

Podobnie jak w przypadku każdego innego zdarzenia drogowego, powinniśmy zabezpieczyć miejsce wypadku. Odpowiednio ustawiony trójkąt i światła awaryjne, zaznaczą naszą pozycję i zwrócą uwagę nadjeżdżających kierowców. Będziemy mogli bezpiecznie poprosić o pomoc, gdy zajdzie taka potrzeba. W kolejnym kroku powinniśmy wezwać pomoc. Jeśli w pobliżu jest ranne zwierzę, możemy mu pomóc, pod warunkiem, że czujemy się bezpieczni - radzi Radosław Jaskulski ze Szkoły Auto Škoda.

Gdy dojdzie już do zderzenia ze zwierzęciem, które poniosło śmierć, należy skontaktować się z zarządcą drogi lub policją. "Jeśli potrąciłeś jakiekolwiek zwierzę (psa, kota, sarnę, łosia lub inne), to zatrzymaj się i sprawdź, czy żyje" – radzą mundurowi.

Rannego i przerażonego zwierzęcia nie należy jednak dotykać, bo może być agresywne. "Zadzwoń do właściwego urzędu gminy lub na numer 112 i poinformuj, gdzie doszło do zdarzenia. Nie bądź obojętny na potrącone zwierzęta leżące na drodze" – apeluje policja.

Zderzenie auta z dzikim zwierzęciem - co z odszkodowaniem?

– W tym przypadku nie możemy liczyć na pokrycie kosztów z ubezpieczenia strony, która spowodowała wypadek – sarny, jelenia czy dzika, które nagle wtargnęły na jezdnię. Przed następstwami zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt kierowców może uchronić np. polisa mini autocasco. W ramach tej ochrony, można ubiegać się o zwrot kosztów naprawy auta uszkodzonego na skutek zderzenia z dzikim zwierzęciem. Pomocna może okazać się też polisa NNW kierowcy – na wypadek, gdyby ranny został on sam lub pasażerowie pojazdu – mówi Rafał Mosionek, CEO firmy ubezpieczeniowej Beesafe.

Jeśli nasza polisa nie obejmuje tego typu zdarzeń, możemy próbować dochodzić swoich racji inną drogą – sądowną, co jednak bywa uciążliwe i czasochłonne, a także często wiąże się z kolejną dawką stresu, którego wcześniej dostarczył nam już przecież sam wypadek. Jeżeli mimo wszystko zdecydujemy się na to działanie, możemy ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy drogi, na której doszło do wypadku.

To my jednak musimy wówczas udowodnić zaniedbanie w odpowiednim oznakowaniu. Jeśli natomiast przy drodze stał znak ostrzegawczy (A-18b), uzyskanie odszkodowania od zarządcy drogi jest niemożliwe. W przypadku, gdy np. sarna znalazła się na drodze w związku z myśliwską nagonką, o odszkodowanie możemy też pozwać koło łowieckie - podkreśla Rafał Mosionek.

Samochód albo życie

Bardzo często zderzenie z dziką zwierzyną (zwłaszcza z jeleniem czy łosiem) wiąże się z poniesieniem tak znaczących strat materialnych, że nasz samochód nadaje się jedynie na złom. Niestety, zdarzają się również wypadki śmiertelne. Co roku ginie co najmniej kilka osób, a setki innych zostaje rannych w wyniku zderzeń z dziką zwierzyną. Musimy mieć na uwadze, że zachowanie zwierząt, w tym kopytnych, sprawiających największe zagrożenie, jak jeleń i łoś jest całkowicie nieprzewidywalne, warto więc zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza poruszając się przez tereny zalesione.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zderzenie auta z dzikim zwierzęciem. Jak powinien się zachować kierowca? Co z odszkodowaniem? - Motofakty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki