Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbiórka na opłaty dla Zamku w Rydzynie po podwyżkach cen gazu. "Przetrwał zabory, niszczą go koszty gazu"

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
"Obecnie mamy gaz o 450 procent droższy aniżeli przed rokiem" - alarmuje załoga zamku
"Obecnie mamy gaz o 450 procent droższy aniżeli przed rokiem" - alarmuje załoga zamku Dron Loty Usługi Leszno
Zamek w Rydzynie - zbudowany w latach 1680-1695, miejsce bankietów, wesel i reprezentacyjnych imprez, jest zamknięty. Jego sytuacje osłabiły obostrzenia, a teraz problemy finansowe będą generowane przez drastyczne podwyżki cen gazu. Na portalu zrzutka.pl ogłoszono już zbiórkę funduszy na wsparcie zamku pod hasłem: "Przetrwał zabory, niszczą go koszty gazu - zbiórka na Zamek w Rydzynie".

Niedawno pisaliśmy o tym, że w związku z ogłoszonymi podwyżkami cen gazu zarządcy Zamku podjęli decyzję o niemal całkowitym ograniczeniu jego działalności.

Czytaj też:

Teraz na portalu zrzutka.pl uruchomiono zbiórkę na opłaty. Jej organizator pisze wprost:

- Od czasu wprowadzenia w Polsce obostrzeń wynikających z pandemii COVID-19 nasz Zamek borykał się, podobnie jak inne tego typu obiekty, z problemami finansowymi. Dzięki ciężkiej pracy i wsparciu wielu ludzi udało nam się we wrześniu 2021 roku spłacić ostatnie zobowiązania i wyjść na prostą. Niestety nasza radość nie trwała długo - dwa miesiące później, w listopadzie, otrzymaliśmy z PGNiG fakturę za gaz na gigantyczną kwotę ponad 30.000 zł, podczas, gdy rok temu przy identycznym zużyciu gazu faktura wyniosłaby ok. 12.000 zł. Podwyżka o 164 proc. była dla nas zbyt dużą dla naszego budżetu i zmuszeni byliśmy wyłączyć cały Zamek dla gości oraz wyłączyć ogrzewanie - nie stać nas było po prostu na ciepło.

Zobacz: Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

od 16 lat

Taka podwyżka nie była jednak ostatnią.

- Niestety w grudniu spółka PGNiG bez wcześniejszego uprzedzenia dokonała kolejnych dwóch podwyżek. Obecnie mamy gaz o 450% droższy aniżeli przed rokiem! Choć zamku nie ogrzewamy, to przy silnych mrozach przepalić trzeba, aby rury i grzejniki nie zamarzły, ale skąd brać na to pieniądze? Zamek ma kotłownię gazową i tego się nie zmieni w ciągu np. kwartału. Nie ma też możliwości grzania tylko dwóch czy też trzech pomieszczeń, gdyż instalacja wymusza ogrzewanie około połowy obiektu

- czytamy na zrzutka.pl.

Pod apelem na Zrzutce podpisany jest Zbigniew Szukalski, dyrektor rydzyńskiego zabytku, który przypomina, że "zamek jest głównie obiektem przeznaczonym do jego zwiedzania, posiada w większości olbrzymie pomieszczenia, które obecnie nie zarabiają na siebie, a powinny być ogrzewane. Kubatura zamku wynosi 42,5 tys. m3 co sprawia, że jest największym zamkiem w Wielkopolsce. Największym i w tym momencie najbardziej kosztownym do ogrzania".

Obiecuje też, że uzyskane wsparcie finansowe w całości będzie przeznaczone na rachunki za gaz "by jak najszybciej móc wznowić działalność Zamku i ponownie otworzyć dla Państwa nasz obiekt".

Więcej informacji o zbiórce TUTAJ.

Zobacz też:

Pałac w Olszanicy na Podkarpaciu w zimowej scenerii. Cóż za ...

1. Zamek w Rydzynie Białych Dam w polskich legendach jest sporo, co przeczy narracji feministek jakoby kobiety w czasach dawnych były jedynie uciśnionymi przez patriarchat kurami domowymi. Legendarne potępione niewiasty mają na sumieniu i zbrodnie i mordy, łupiestwo, prostytucje, trucicielstwo, ale i nieszczęśliwe romanse i życiowe dramaty. Obok najsłynniejszej - tej z Kurnika nie mniej słynna jest Biała Dama z Zamku w Rydzynie.Owa niewiasta, której imię zatarł czas, po śmierci męża, pana na zamku, nieszczęśliwie zakochała się w jego bracie, kapłanie katolickim. Łóżkowym igraszkom towarzyszyły więc starania o anulowanie ślubów kapłańskich, przy czym mężczyzna z rozkoszy miał korzystać, ale do wyjścia z kapłaństwa niezbyt mu się spieszyło.Rozżalona wdowa, by przyciągnąć go do siebie i wydać mu się bardziej atrakcyjną postanowiła więc pozbyć się swoich dwóch małych synków. Chłopców zamordowała sztyletem, a ich ciała pochowała w zamkowym ogrodzie. Ledwo jednak zwłoki dzieci przysypała ostatnią warstwą piasku nocną ciszę rozdarł grom, a dzieciobójczyni padła martwa.Odtąd, jak mawiają miejscowi pokutująca mara Białej Damy pojawia się w deszczowe noce w zamkowej kaplicy, zawodzi klęcząc przed ołtarzem. Towarzyszy jej kościotrup- kapłan i dwa małe, dziecięce szkielety w komżach. Niewiasta modli się, błaga o przebaczenie, a upiorne nabożeństwo od wieków kończy się tak samo, potężnym głosem mówiącym stanowczo „nie w tym roku jeszcze”.

Wakacje z duchami – czyli 10 miejsc w Wielkopolsce, w któryc...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zbiórka na opłaty dla Zamku w Rydzynie po podwyżkach cen gazu. "Przetrwał zabory, niszczą go koszty gazu" - Głos Wielkopolski

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki