MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zazielenienie 2018 z ułatwieniem. Rolnicy mogą w 2018 prowadzić mniej upraw w ramach dywersyfikacji

AGW
pixabay.com
Jest zgoda Komisji Europejskiej i podpis szefa polskiego resortu rolnictwa. Polski minister rolnictwa wnioskował o odstępstwa od obowiązku zastosowania w 2018 roku jednej z praktyk zazielenienia − dywersyfikacji upraw. Zależnie od powierzchni posiadanych gruntów - będzie można zastosować o jedną uprawę mniej.

Pod koniec kwietnia minister Krzysztof Jurgiel podpisał rozporządzenie, które umożliwia rolnikom skorzystanie z odstępstwa w 2018 r. w zakresie dywersyfikacji upraw - jednej z praktyk zazielenienia.

Płatność za zazielenienie przysługuje do powierzchni użytków rolnych kwalifikujących się do jednolitej płatności obszarowej, czyli do obszaru zatwierdzonego, o ile rolnik przestrzegał wszystkich swoich obowiązków w zakresie zazielenienia.

Jest już ministerialny projekt zmian przepisów w zakresie dywersyfikacji. Powodem zmian jest bardzo mokra druga połowa lata i jesień 2017. Rolnicy nie mogli siać, a tym samym realizować zobowiązań związanych z zazielenianiem i dywersyfikacją upraw przy pomocy ozimin.

Zobacz też: Wniosek o dopłaty 2018 przez internet - jak złożyć? ARiMR podaje instrukcje

Z uchylenia części obowiązków skorzystają rolnicy, u których straty w oziminach wynoszą co najmniej 30% w gospodarstwie. W praktyce wygląda to tak, że gospodarstwo z powierzchnią 10-30 ha gruntów ornych będzie zwolnione z obowiązku prowadzenia 2 upraw. W gospodarstwach powyżej 30 ha będzie obowiązek do posiadania 2 zamiast 3 upraw.

Warunki wynikające z uchylenia w zakresie dywersyfikacji upraw będą weryfikowane przez ARiMR. Odstępstwa dotyczące zazieleniania dotyczą rolników w Danii, Estonii, na Łotwie, Litwie, w Polsce i Finlandii.

Co mówią o zazielenianiu 2018 dotychczasowe przepisy?

"W przypadku, gdy rolnik będąc zobowiązanym do realizacji praktyk zazielenienia nie będzie ich realizował, skutkować to będzie zmniejszeniem powierzchni kwalifikującej się do przyznania płatności za zazielenienie. Ponadto, mogą być stosowane wobec niego dodatkowe kary administracyjne. Wysokość takiej kary od 2018 r. może wykraczać poza kwotę zazielenienia (o maksymalnie 25%) i spowodować zmniejszenie innych płatności", czytamy w broszurze ARiMR.

Do praktyk zazielenienia należą:
Dywersyfikacja upraw. Jeżeli nie kwalifikujesz się do wyłączenia z tego obowiązku, a posiadasz w swoim gospodarstwie:
- co najmniej 10 ha gruntów ornych - musisz prowadzić minimum 2 różne uprawy, a powierzchnia uprawy głównej nie może przekraczać 75% gruntów ornych,
- powyżej 30 ha gruntów ornych - musisz prowadzić co najmniej 3 różne uprawy, przy czym uprawa główna nie może zajmować więcej niż 75% gruntów ornych, a dwie uprawy główne łącznie nie mogą zajmować więcej niż 95% gruntów ornych.
Obszary proekologiczne
Jeżeli nie kwalifikujesz się do wyłączenia z tego obowiązku, a posiadasz w swoim gospodarstwie więcej niż 15 ha gruntów ornych, zobowiązany jesteś do przeznaczenia co najmniej 5% gruntów ornych w gospodarstwie na obszary proekologiczne.
Trwałe użytki zielone
Jeżeli posiadasz wyznaczone trwałe użytki zielone, położone na obszarach Natura 2000, obowiązuje Cię zakaz ich przekształcania, w tym zaorywania, gdyż są to trwałe użytki zielone wartościowe pod względem środowiskowym. Jeśli posiadasz trwałe użytki zielone, które nie są wartościowe pod względem środowiskowym, wówczas obowiązuje Cię zakaz ich przekształcania, w tym zaorywania, ale tylko wtedy, gdy stosunek trwałych użytków zielonych do wszystkich użytków rolnych w danym roku dla całego kraju zmniejszy się o więcej niż 5% w odniesieniu do wskaźnika referencyjnego, ustalonego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Zazielenienie 2018 z ułatwieniem. Rolnicy mogą w 2018 prowadzić mniej upraw w ramach dywersyfikacji - Gazeta Pomorska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki