MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zatrudnij architekta wnętrz, zanim będzie za późno. Doradzi przy zakupie i zaplanuje remont. Wywiad z ekspertem

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Architekta Magdalena Daszkiewicz, właścicielka pracowni architektury PRZESTRZENIE
Architekta Magdalena Daszkiewicz, właścicielka pracowni architektury PRZESTRZENIE Justyna Bronowska
Kupiłeś mieszkanie lub dom i nie masz pomysłu, jak możesz je wykończyć i zaaranżować? Zastanawiasz się, czy sam sobie poradzisz i sprostasz ogromnemu wyzwaniu podczas remontu. Może warto poprosić o pomoc fachowca i zatrudnić architekta wnętrz? Jak znaleźć odpowiednią osobę i zaplanować budżet? Jak dobrać materiały i czy można ingerować w projekt? Na co warto zwrócić szczególną uwagę w czasie współpracy? Na te i inne pytania odpowiada Magdalena Daszkiewicz, architektka z pracowni architektury PRZESTRZENIE.

Gdzie szukać sprawdzonego architekta wnętrz, jak wybrać właściwą osobę czy biuro?

Obecnie są popularne dwie ścieżki: rekomendacje znajomych oraz Internet. Nie bójmy się rozmawiać i szukać. Jeśli natrafimy na jakiś ciekawy projekt na portalu internetowym – sprawdźmy, czy nie jest podpisany. Przejrzyjmy strony www oraz konta na social media pracowni. To jest taki pierwszy reseach, ale już na tym etapie pamiętajmy, że lepiej przyjrzeć się realizacjom niż projektom – wtedy wiemy, czy architekt zetknął się z problemami budowy.

Kolejnym krokiem jest umówienie się na wstępne spotkanie. Tak jak nie z każdą nowo poznaną osobą się zaprzyjaźniamy, tak nie z każdym architektem złapiemy nić porozumienia i nie ma w tym nic złego. Szczególnie dotyczy to kwestii projektów wnętrz mieszkalnych, gdzie każdy detal i wybór jest dla klienta bardzo istotny oraz chce on uczestniczyć w całym procesie na każdym etapie.

Sprawdź: Wykończenie mieszkania może być tańsze. Jak zapłacić mniej?

Na czym dokładnie polega praca architekta wnętrz (zakres obowiązków) oraz umowa współpracy?

Zasadniczym zadaniem architekta jest stworzenie projektu przestrzeni, która dobrze spełni swoje zadania. Rola architekta może zacząć się już w momencie określania tych zadań. Czy planowana przez nas funkcja wynika z realnej potrzeby, czy tylko z przyzwyczajeń albo wyobrażeń? Architekt przeprowadzi nas już przez ten najważniejszy etap – określenie potrzeb.

Współpraca może ograniczyć się do stworzenia koncepcji, ale żeby tę koncepcję odpowiednio urzeczywistnić, pomocny będzie szerszy zakres: rysunki techniczne dla wykonawców różnych branż, listy zakupowe, projekty mebli do wykonania na zamówienie, symbole dobranej kolorystyki czy konkretne materiały. Współpraca może obejmować też nadzór nad realizacją czy wsparcie w prowadzeniu zamówień.

Na jakim etapie wykańczania domu lub mieszkania powinien wkroczyć architekt wnętrz?

Moim zdaniem warto współpracować z architektem na etapie planowania zakupu. Może okazać się, że tańsze mieszkanie z pozornymi wadami w układzie da ciekawsze możliwości zmian i przebudowy, a trudno czasem dostrzec to samemu. Idealnie, jeśli uda się to już na etapie zakupu mieszkania. Nawet jeśli mieszkanie jeszcze nie istnieje. Wtedy mamy możliwość wprowadzenia tzw. zmian lokatorskich. To pozwala uniknąć późniejszych przeróbek, a co za tym idzie, kosztów – podłączenia instalacyjne oraz ściany działowe mogą być przygotowane już według projektu wnętrz. Jeśli mamy już mieszkanie architekt do dobry wybór, gdy myślimy o remoncie lub wykończeniu. Umówiona ekipa wykonawców – to już o krok za późno.

Jak powstaje projekt wnętrza i czy inwestor może w niego ingerować?

Inwestor najmocniej jest zaangażowany na etapie tworzenia i modyfikacji koncepcji. Po tym etapie aktywność jest adekwatne do jego potrzeb – może wnieść uwagi już do gotowego projektu albo brać udział w spotkaniach warsztatowych. Wtedy omawiane są wspólnie problemy projektowe – to daje inwestorowi możliwość większego zaangażowania w cały proces. Ma to wiele plusów, jeśli obie strony potrafią wyznaczyć granice ingerencji.

Należy jednak być ostrożnym, żeby inwestor nie przejął roli architekta – to najczęściej kończy się niezadowoleniem zarówno po stronie architekta, jak i inwestora.

Jak wybiera się elementy aranżacji do projektu?
W prowadzonej przeze mnie pracowni PRZESTRZENIE mamy wiele próbek sprawdzonych przez nas materiałów. Na bieżąco je uzupełniamy i rewidujemy, zestawiamy w nowe kompozycje. Współpraca z inwestorem może obejmować wspólne odwiedziny sklepów z wyposażeniem wnętrz, ale czasem w gąszczu możliwości trudno inwestorowi zachować konsekwencję – wtedy najlepiej wypożyczyć wstępnie wybraną płytkę czy deskę i przymierzyć je w docelowym wnętrzu. Nigdy nie proponujemy w projektach materiałów z Internetu, których nie mieliśmy okazji dotknąć i zobaczyć z bliska.

Jak szacuje się budżet na wykończenie wnętrz i kto kupuje materiały oraz produkty do realizacji aranżacji?

Budżet może zostać określony wyjściowo przez inwestora. Wtedy architekt tak dobiera produkty i rozwiązania, aby możliwie do tego budżetu się zbliżyć. Można działać odwrotnie – klient określa standard, a architekt podaje widełki cenowe takiego efektu.

Projekt wnętrz przygotowany przeze mnie i mój zespół pracowni PRZESTRZENIE najczęściej zawiera listy zakupowe, w których są określone ceny produktów. Zakup chemii budowlanej leży po stronie wykonawców, architekt może przygotować oferty z konkretnych sklepów oraz showroomów – to z kolei ułatwia zamawianie elementów wyposażenia. Fizycznie zamówienia są jednak po stronie inwestora.

Czy architekt rekomenduje i pilnuje wykonawców oraz rozwiązuje problemy techniczne w czasie remontu?

Na pewno może polecić wykonawców mebli, elementów kamiennych czy innych fachowców. Decyzja należy jednak do inwestora. Jeśli współpraca obejmuje również nadzór – uczestniczy w budowie. Warto ustalić to na początku, aby uniknąć rozczarowań. Nadzór może mieć formę prowadzenia budowy czy opieki nad nią, może też być odrębnymi spotkaniami umawianymi w miarę potrzeb. Nasi inwestorzy mogą do nas zawsze zadzwonić po wsparcie techniczne w rozwiązaniu problemu, który niespodziewanie się pojawił, po ewentualne wyjaśnienie z wykonawcą np. trudnego detalu lub choćby konsultację rysunków stolarskich wykonawcy mebli.

Jakie są największe zalety zatrudnienia architekta do aranżacji domu lub mieszkania?

Zalet jest naprawdę wiele. Mamy pewność, że wykorzystujemy maksymalnie potencjał danego wnętrza. Bazując na wiedzy architekta, możemy liczyć na jego doradztwie również w kontekście funkcjonalności. W wielu kwestiach potrzebna jest też wiedza stricte techniczna, jak np. odpowiednie parametry oświetlenia względem stref czy odległości w kuchni. Nie każdy ma również wyczucie i zmysł do łączenia kolorów, faktur oraz materiałów. Co więcej, mamy pewność, że żadna z naszych potrzeb nie zostanie pominięta, a jeśli musimy z którejś zrezygnować na rzecz innej – wiemy, jest to świadoma decyzja i po wykończeniu mieszkania nie zastanawiamy się dopiero „gdzie wstawić ten kredens po babci”.

Architekt pomoże znaleźć drogę w gąszczu możliwości i produktów, a – co nawet ważniejsze – pomoże utrzymać wybrany kierunek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zatrudnij architekta wnętrz, zanim będzie za późno. Doradzi przy zakupie i zaplanuje remont. Wywiad z ekspertem - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki