MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zarudzki o wnioskach przez internet: Rozpoczynamy nowe wyzwanie. Wierzę w polskich rolników [wideo]

Agata Wodzień
Czy ministerstwo nie obawia się tegorocznego naboru wniosków o dopłaty - pierwszy raz obowiązkowo przez internet? Wiceminister Ryszard Zarudzki jest przekonany, że gospodarze dadzą sobie radę. Nie chciałby przedłużania terminu naboru.

- Rozpoczynamy nowe wyzwanie, cyfryzację - mówi Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wskazuje, że w ten sposób - przez internet - wnioski składają rolnicy w całej Europie, Polska była tu jeszcze wyjątkiem. - Jestem przekonany, że rolnicy poradzą sobie - zapewnia wiceminister.

Tylko do 14 marca (włącznie) rolnicy uprawiający maksymalnie 10 ha mogą składać świadczenia o braku zmian w stosunku do wniosku, o jakie zabiegał dany gospodarz rok wcześniej. Do 13 marca w ARiMR zarejestrowano 313 tys. takich oświadczeń. 15 marca ma się rozpocząć składanie wniosków w wersji uproszczonej i pełnej za pomocą aplikacji eWniosekPlus .

- Polska wieś młodnieje, ma dużo młodych rolników, a starsi pójdą po pomoc albo do swoich dzieci, albo do doradców, do ośrodków, ARiMR. Kiedyś musieliśmy zacząć i to jest ten moment - mówił nam Ryszard Zarudzki.

To, kiedy rolnicy będą mogli posiać, zależy od warunków pogodowych. Zapytaliśmy więc czy resort rozważa przedłużenie naboru. - Apeluję, żeby nie czekać na ostatni moment - naciskał. - Nie idźmy tą drogą. System nie wytrzyma jeśli kilkaset tysięcy rolników w jednym dniu będzie chciało dostać się do systemu.

>>> Wszystko, co warto wiedzieć o dopłatach 2018

ARiMR wyjaśnia nam: "Aplikacja eWniosekPlus zostanie udostępniona 15 marca 2018 r. i będzie umożliwiała przejście ścieżki wypełniania wniosku o przyznanie płatności oraz jego złożenie w formie elektronicznej w zakresie płatności bezpośrednich, ONW, rolnośrodowiskowej, rolno-środowiskowo-klimatycznej, ekologicznej, pomocy na zalesianie, premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej oraz pierwszej premii pielęgnacyjnej do gruntów z sukcesją naturalną".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Zarudzki o wnioskach przez internet: Rozpoczynamy nowe wyzwanie. Wierzę w polskich rolników [wideo] - Gazeta Pomorska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki