Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zarejestrują cmentarze

(paf)
Cmentarze niemieckich żołnierzy w Wachu zostaną niebawem zgłoszone wojewodzie mazowieckiemu. Gmina chce poznać historię cmentarzy.

Trzy niemieckie cmentarze, prawdopodobnie poległych w I wojnie światowej żołnierzy, już niedługo powinny być wciągnięte do ewidencji nekropolii, prowadzonej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Pracownicy Urzędu Gminy w Kadzidle odwiedzili zapomniane groby i zgłoszą je do wojewody. Cmentarze znajdują się w Wachu. Nie ma ich w żadnych ewidencjach. Jest tak przede wszystkim dlatego, że dotychczas w gminie nikt o ich istnieniu nie wiedział, a miejscowi nie kwapili się, by kogokolwiek o cmentarzach informować. O niszczejących w lasach grobach żołnierzy wójt Jan Pabich dowiedział się od reportera "Tygodnika Ostrołęckiego". My zaś o ich istnieniu wiemy od młodego mieszkańca Wachu. Poprosił, byśmy zainteresowali się grobami.
- Cmentarze są strasznie zaniedbane. Nikt się tym nie interesuje. A szacunek należy się chyba każdemu zmarłemu. Niemcowi również - mówił w rozmowie z nami mieszkaniec Wachu.
W poniedziałek, 6 września, wójt Pabich objechał trzy niemieckie cmentarze w Wachu.
- Byliśmy także na cmentarzu w okolicach Jazgarki - mówi wójt. - Dowiedzieliśmy się niedawno, że dzieci z tamtejszej szkoły opiekują się żołnierskimi grobami w lesie.
Potwierdziła to Marzena Pokora, dyrektor Szkoły Podstawowej w Jazgarce.
- Od kilku lat jeździmy na te groby 1 listopada. Ustaliliśmy, że spoczywają tam polegli w II wojnie światowej żołnierze - opowiada pani dyrektor. - Prosimy rodziców i dzieci, by ci, którzy mogą, kupili po jednym zniczu i zapalamy je we Wszystkich Świętych. W trakcie roku jeździmy na cmentarz, by porządkować groby.
Nauczyciele i uczniowie robią to zupełnie bezinteresownie i bez odgórnych nakazów. Traktują wyjazdy na cmentarz jako inną formę lekcji historii.
Informacje o cmentarzach w Wachu i w Jazgarce wraz ze zdjęciami i opisem zostaną przekazane do wojewody. Po wprowadzeniu ich do ewidencji, być może znajdą się pieniądze na ich utrzymanie (np. z Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie).
- Będziemy starali się, poza zdjęciami, potwierdzić istnienie i wiek cmentarzy przez wywiady z mieszkańcami - wyjaśnia wójt Pabich. - Sprawę przedstawię sołtysom i radnym na najbliższej sesji Rady Gminy. Poprosimy też rady pedagogiczne szkół, by przekazano odpowiednie informacje rodzicom uczniów. Być może ktoś coś wie na temat tych grobów i mógłby podzielić się tą wiedzą. Może są jeszcze inne takie miejsca w naszej gminie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki