Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaręby Kościelne. 3 Maja: barwna uroczystość, inscenizacja historyczna, ułani. Zobaczcie zdjęcia

Mieczysław Bubrzycki
Zaręby Kościelne. 3 Maja obchodzono w sposób wyjątkowy.
Zaręby Kościelne. 3 Maja obchodzono w sposób wyjątkowy. FB Joanna Omieciuch
Zaręby Kościelne. 3 Maja obchodzono, jak co roku, w sposób wyjątkowy. Uczestnicy w strojach historycznych, a także uczniowie, przedstawili historię Konstytucji 3 Maja.

Uroczystości rocznicy Konstytucji 3 Maja zorganizowano w Zarębach Kościelnych. Podwójne święto (państwowe i kościelne) było okazją do modlitwy, ale także ciekawych inscenizacji. Było na co popatrzeć

Zaręby Kościelne. 3 Maja pod kościołem

Święto Konstytucji 3 Maja oraz Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zarębach Kościelnych po raz kolejny obchodzono bardzo uroczyście w asyście wielu księży oraz Ochotniczego Szwadronu Kawalerii w barwach X Pułku Ułanów Litewskich. Organizatorem uroczystości był ks. proboszcz dr Andrzej Dmochowski, dowódca szwadronu.
Uroczystość rozpoczęła się od wciągnięcia flagi i odśpiewania hymnu narodowego. Po mszy św odprawionej za Ojczyznę i poległych w jej obronie, z interesującym programem artystycznym przypominającym historię powstania Konstytucji 3 Maja wystąpiły dzieci i młodzież ze szkoły w Zarębach Kościelnych. Następnie głos zabrali zaproszeni goście oraz wójt gminy.

Ułani w inscenizacji historycznej

W inscenizacji ukazującej dzieje Konfederacji Barskiej, w które wpisały się także dzieje klasztoru w Zarębach, wzięł udział około 30 osób, głównie miejscowych ułanów. Dużą rolę w tych wydarzeniach odegrali: Szymon Zaremba - fundator zespołu klasztorno – kościelnego w Zarębach Kościelnych oraz Józefa Zaremba - jego bratanek, sławny dowódca wojsk konfederackich, Marszałek Koronny i poseł sieradzki na Sejm Rozbiorowy Polski, Generał – Major Wojsk Koronnych Józef Zaremba.

Po inscenizacji odbyła się defilada, a następnie modlono się przy trumnie Szymona Zaremby, którego zwłoki odziane w kontusz i pas polski zostały zabalsamowane i złożone w podziemiach klasztoru.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki