Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarabiaj na turystach szukających nowych wrażeń w Polsce. W inwestowaniu w taki biznes może pomóc korzystna pożyczka na rozwój turystyki

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Polska Wschodnia znakomicie odpowiada nowym, turystycznym potrzebom Polaków. To teren mający ogromny potencjał naturalny, kulturowy i turystyczny. Warto go wykorzystać. Przedsiębiorcom, którzy chcą zainwestować w turystykę w Polsce Wschodniej pomogą preferencyjne pożyczki.
Polska Wschodnia znakomicie odpowiada nowym, turystycznym potrzebom Polaków. To teren mający ogromny potencjał naturalny, kulturowy i turystyczny. Warto go wykorzystać. Przedsiębiorcom, którzy chcą zainwestować w turystykę w Polsce Wschodniej pomogą preferencyjne pożyczki. Wojciech Wojtkielewicz / Polska Press
Nowa, pandemiczna rzeczywistość sprzyja nowemu spojrzeniu także na biznes – zarówno już funkcjonujący, jak i na projekty, które mają dopiero wystartować. Nowoczesna firma w branży turystycznej na terenach Polski Wschodniej, to może być to. Zwłaszcza, że taki projekt może liczyć teraz na wsparcie z pożyczki na rozwój turystyki!

Badania przeprowadzone już po wybuchu pandemii wskazują, że jednym z jej skutków jest renesans mody na wakacje w kraju, a także na spędzenie ich poza zatłoczonymi kurortami. W ostatnim, opublikowanym przez ARC Rynek i Opinia w czerwcu, ponad połowa badanych (54%) przyznała, że w zeszłym roku w ogóle nie wyjeżdżała na wakacje. Obecnie o połowę mniej osób deklaruje, że nie planuje wyjazdu, a 12% jeszcze nie podjęło decyzji. Co najważniejsze, 47% Polaków planuje spędzić urlop wyłącznie w Polsce, a tylko 18% w Polsce i za granicą lub tylko za granicą.

Polska Wschodnia na turystycznym topie

Coraz więcej turystów zamiast wybierać najpopularniejsze plaże nadmorskie czy kurorty górskie, poszukuje lokalizacji gwarantujących kameralne warunki i dystans, czyli np. imponujące bogactwem przyrody tereny Polski Wschodniej.

Doświadczenia z miesięcy pandemii sprawiają, że w nowej normalności wybory konsumentów przesuną się ku lokalności na dłużej, a być może nawet w sposób trwały, w stronę niesztampowych ofert, usług w wersji plus czyli rozbudowanych o unikatowe rozwiązania.

- Polska Wschodnia znakomicie odpowiada nowym, turystycznym potrzebom Polaków. To teren mający ogromny potencjał naturalny, kulturowy i turystyczny. Warto go wykorzystać. Przedsiębiorcom, którzy chcą zainwestować w turystykę w Polsce Wschodniej pomogą preferencyjne pożyczki. Instrument Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka sprawi, że MŚP działające w branży turystycznej i okołoturystycznej będą bardziej konkurencyjne, a oferta turystyczna w Polsce Wschodniej stanie się bardziej zróżnicowana i atrakcyjna oraz dostępna przez cały rok - mówi Jacek Żalek, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Już w ubiegłym roku Bieszczady pobiły rekord popularności - ruch turystyczny wzrósł tam o ponad 37 proc. w stosunku do wcześniejszych lat. Nie inaczej było na Mazurach czy Podlasiu. Tegoroczne lato zapowiada się dla lokalnych firm z branży turystycznej jeszcze bardziej obiecująco.

Nowy biznes w nowej normalności

To wszystko są dobre wieści dla przedsiębiorców – oraz osób aspirujących do roli przedsiębiorcy, czyli myślących o założeniu własnego biznesu. W ekonomii od dawna funkcjonuje pojęcie „renty zapóźnienia”. W dużym uproszczeniu, to szansa dla rozpoczynających dopiero własny biznes, by uniknęli błędów popełnionych przez firmy już zakotwiczone na rynku, od razu stawiając na rozwiązania sprawdzone.

Spinając to jedną klamrą, można rekomendować pomysł na biznes w branży turystycznej na terenie Polski Wschodniej – także dla osób poszukujących dopiero swojego przyszłego miejsca na biznesowej mapie Polski. Dlaczego akurat w tym regionie, a nie gdzie indziej? Za takim wyborem przemawia wiele argumentów.

Możliwości rozwoju turystyki w tym makroregionie, a więc w woj.: warmińsko-mazurskim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim są wciąż bardzo duże. Nadal brakuje tu miejsc noclegowych, za to jest coraz więcej chętnych na odpoczynek i rekreację nie tylko w wakacje, ale przez cały rok. Skłaniają do tego piękne trasy rowerowe (Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo bije rekordy popularności) czy choćby ciekawe menu potraw regionalnych. Moda na diety wege i ruch na świeżym powietrzu na pewno nie przeminie za rok czy nawet pięć lat, ale wraz z rozwojem świadomości ekologicznej Polaków będzie przybierać na sile.

Pomysł wesprze preferencyjna pożyczka

Kolejny argument to możliwość sfinansowania przedsięwzięcia turystycznego z preferencyjnych pożyczek z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”. W nowej puli to aż 60 milionów złotych ze środków krajowych, z których mogą skorzystać właściciele mikro, małych i średnich firm, szukający finansowania pomysłu na biznes lub chcący rozwijać to, co już stworzyli. Projekt finansowany jest ze środków Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, zarządza nimi Bank Gospodarstwa Krajowego, a dystrybucją i pomocą w ich pozyskaniu zajmują się współpracujące instytucje finansujące.

- Nie chodzi przy tym o duże projekty typu gigantyczne hotele, chociaż maksymalna kwota wsparcia nie jest taka mała, bo to jest pół miliona złotych – podkreśla Przemysław Cieszyński, Członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Co ważne, pożyczka jest idealnie skrojona zarówno pod rozwój już funkcjonującej firmy, jak i pod przedsiębiorców, którzy chcą dopiero zainwestować i stworzyć zarabiający na siebie turystyczny biznes.

Dzięki pożyczce na rozwój biznesu turystycznego np.:

  • •zbudujesz lub rozbudujesz obiekt noclegowy lub gastronomiczny,
  • •stworzysz lub rozwiniesz infrastrukturę rekreacyjno-sportową,
  • •rozpoczniesz lub rozwiniesz produkcję i sprzedaż produktów ekologicznych, regionalnych lub tradycyjnych,
  • •podniesiesz jakość świadczonych usług.

Najwyższa kwota finansowania, jaką możemy uzyskać, to 500 tys. zł. Maksymalny okres spłaty to 7 lat. Co ważne, oprocentowanie pożyczki jest stałe i zdecydowanie korzystniejsze niż w pożyczkach rynkowych.

Co istotne, o pożyczki mogą ubiegać się również rękodzielnicy i rzemieślnicy oraz przedsiębiorcy wytwarzający i sprzedający żywność ekologiczną, produkty tradycyjne i regionalne. Wsparcie adresowane jest ponadto do osób, które chcą się np. przebranżowić i mają pomysł na działalność turystyczną lub rekreacyjną.

Finansowanie z tego projektu dostępne jest od 2017 roku, dotychczas ze wsparcia skorzystało niemal 700 przedsiębiorców. Budują i rozbudowują klasyczne obiekty turystyczne czy szukając przewag konkurencyjnych stawiają na projekty innowacyjne. Jak chociażby Jakub Fraszka, właściciel pensjonatu „W Drzewach” z Nałęczowa, oferujący relaks w domkach zawieszonych na drzewach. Albo Agnieszka Eliaszuk i Ewelina Żywalewska, współwłaścicielki „Sztuki Chleba i Wina” – piekarni rzemieślniczej i sklepu z winem w Białymstoku. Turystów na Podlasie przyciągają m.in. prawdziwym chlebem na zakwasie z długiej fermentacji.

Firma lub osoba, która chce skorzystać z pożyczki, powinna zgłosić się do wybranej instytucji finansującej w regionie i złożyć wniosek. Lista takich instytucji z pięciu województw jest dostępna na stronie bgk.pl/turystyka

Poza pieniędzmi przedsiębiorcy otrzymują tam wsparcie merytoryczne oraz pomoc przy wypełnianiu dokumentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki