Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zaproszenia pod paragrafem

jpawlowski
Prokurator sprawdza czy w biurze paszportowymw Ostrołęce fałszowano dokumenty.

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce prowadzi postępowanie w sprawie domniemanych fałszerstw, do których miało dochodzić w oddziale spraw obywatelskich i migracji Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, delegatury w Ostrołęce. Fałszerstwa mieli dopuścić się pracownicy oddziału, a ta zakazana prawem czynność miała posłużyć do wyłudzenia zaproszeń do Polski dla cudzoziemców z krajów objętych obowiązkiem wizowym.
- Mogę powiedzieć tylko tyle, że zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa otrzymaliśmy na początku marca. Postępowanie jest w początkowym stadium i żadnych szczegółów nie mogę podać - powiedział nam zastępca prokuratora rejonowego w Ostrołęce Marek Tołwiński.

Droższe paszporty

Droższe paszporty

Osoby, które ukończyły 70 lat, będą otrzymywać paszporty za darmo. 30 złotych trzeba będzie natomiast zapłacić za paszporty dla dzieci poniżej 16. roku życia. To główne zmiany w odpłatności za paszporty, które obowiązują od ubiegłego tygodnia.
Za wydanie paszportu uprawniającego do wielokrotnych wyjazdów za granicę pobierana będzie - jak dotąd - opłata w wysokości 100 zł. 50 zł - jak dotąd - płacić będą za paszport uczniowie mający ponad 16 lat, studenci, emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne (a także współmałżonkowie tych osób, pozostające na ich wyłącznym utrzymaniu), osoby przebywające w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych, osoby korzystające z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych oraz kombatanci.
W przypadku utraty paszportu z przyczyn zawinionych przez jego posiadacza pobiera się, jak dotąd, opłatę 300 zł, a w razie kolejnej utraty 400 zł.

Postępowanie prowadzone jest pod kątem art. 270 kodeksu karnego. Według tego artykułu fałszowanie dokumentów zagrożone jest karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.
Niezależnie od prokuratorskiego śledztwa prowadzone jest wewnętrzne postępowanie w Urzędzie Wojewódzkim.
- Sam wojewoda Leszek Mizieliński zawiadomił prokuraturę o nieprawidłowościach - poinformowała nas Karolina Kania z biura prasowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. - Obecnie trwa wewnętrzna kontrola w oddziale paszportowym w Ostrołęce. Wszystkie dokumenty, których mogły dotyczyć nieprawidłowości, zostały zabrane do Warszawy.
Jak się dowiedzieliśmy, na razie wojewoda nie wyciągał żadnych konsekwencji personalnych ani służbowych wobec pracowników ostrołęckiej delegatury. Nikt nie został zawieszony w obowiązkach ani odsunięty od dotychczas wykonywanych czynności.
- Na takie decyzje trzeba poczekać do zakończenia kontroli - powiedziała nam Karolina Kania z biura prasowego MUW. (jp)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki