MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zapora na granicy polsko-białoruskiej powstaje zgodnie z harmonogramem. Zobacz jak przebiega inwestycja (zdjęcia)

OPRAC.:
Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Zapora na granicy polsko-białoruskiej powstaje zgodnie z harmonogramem. Zobacz jak przebiega inwestycja
Zapora na granicy polsko-białoruskiej powstaje zgodnie z harmonogramem. Zobacz jak przebiega inwestycja POSG
Zapora i bariera elektroniczna na granicy polsko-białoruskiej mają zabezpieczyć Polskę przed nielegalnym przekraczaniem granicy przez migrantów.

Trwa budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. Prace prowadzone są jednocześnie na kilku odcinkach granicy. Kolejne elementy ogrodzenia powstają między innymi na terenie podległym Placówkom Straży Granicznej w Kuźnicy, Mielniku, Narewce, Michałowie i Białowieży. W realizacji inwestycji bierze udział coraz więcej firm i nie słychać, aby termin oddania obiektu miał być przekroczony.

Bariera elektroniczna na granicy polsko-białoruskiej

24 marca 2022 Straż Graniczna podpisała umowę na budowę bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej.

- Bariera elektroniczna będzie miała długość 202 km i obejmie zasięgiem działania wszystkie odcinki budowanej zapory fizycznej, a także część wód granicznych - mówi minister Maciej Wąsik. - Umowa w zakresie, w którym może zostać udostępniona opinii publicznej tj. bez szczegółów technicznych, jak zwykle zostanie umieszczona na naszej stronie internetowej - dodaje wiceszef MSWiA.

Wykonawcą umowy jest firma ELEKTROTIM S.A. Na wykonanie wszystkich zaplanowanych w ramach umowy prac zakontraktowano kwotę ponad 332 mln zł.

Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie i wybudowanie zespołu współdziałających urządzeń elektronicznych wraz z oprogramowaniem, komponentami teleinformatycznymi oraz elementami pomocniczymi do ochrony granicy państwowej. Będą one wykorzystywały czujniki wykrywające różne cechy fizyczne obiektów. Zapewni to kompleksowy obraz sytuacyjny, gromadzenie, przetwarzanie i przekazywanie informacji w sposób ciągły, niezależnie od ukształtowania terenu i warunków atmosferycznych.

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej to skutek wejścia w życie ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Ustawa, która zaczęła obowiązywać 4 listopada 2021 r., określa zasady realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej, będącej zarazem zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Rozwiązanie stworzyło podstawy prawne umożliwiające szybkie i efektywne zrealizowanie tej inwestycji.

Powstaje zapora na granicy polsko-białoruskiej

4 stycznia 2022 roku Straż Graniczna podpisała umowy dotyczące budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. W ramach budowy zapory zostały zawarte odrębne zamówienia na elementy stalowe i roboty budowlane. Wykonanie przęseł stalowych zostało powierzone konsorcjum trzech firm – POLIMEXOWI MOSTOSTAL SA, który jest liderem konsorcjum oraz firmom: MOSTOSTAL Siedlce Spółka z o.o., Sp.k. i Węglokoks SA. Natomiast za roboty budowlane są odpowiedzialni dwaj wykonawcy – BUDIMEX SA, oraz konsorcjum firm UNIBEP SA (lider konsorcjum) i BUDREX Spółka z o.o.

Więcej przeczytasz w artykule: Zapora na granicy polsko-białoruskiej ma powstać dzięki firmom UNIBEP SA oraz BUDIMEX SA

Prace nad budową fizycznej zapory rozpoczęły się 25 stycznia. Przebiegają zgodnie z planem, a termin ich zakończenia jest zgodny z przyjętym harmonogramem.

Sprawdź również: Wizyta dziennikarzy na budowie zapory na granicy polsko-białoruskiej [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki