Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapisz się na darmowe badanie nerek

Redakcja
Dr Agnieszka Gałązka, specjalista nefrolog, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Ostrołęce z jedną ze swoich pacjentek
Dr Agnieszka Gałązka, specjalista nefrolog, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Ostrołęce z jedną ze swoich pacjentek
- Chore nerki często nie bolą, lecz ich nieprawidłowa praca doprowadza do zatrucia całego organizmu człowieka - rozmawiamy z dr Agnieszką Gałązką, specjalistą nefrologiem, dyrektorem Centrum Dializ Fresenius w Ostrołęce.

- W Ostrołęce rusza właśnie akcja informacyjna NEFROTEST, zachęcająca mieszkańców doprzeprowadzenia badań krwi, wykrywających choroby nerek. Jaki cel ma kampania NEFROTEST?
- Chcemy zwrócić uwagę mieszkańców na choroby nerek. Ciągle za rzadko się o nich mówi. Stale obecne w świadomości i w mediach są nowotwory oraz choroby serca. Dolegliwości nerek są często bagatelizowane, a nawet uważane za wstydliwe. To bardzo niebezpieczne, bo chore nerki doprowadzają do zatrucia całego organizmu i uszkadzają prawie wszystkie narządy. Pracuję w stacji dializ od 17 lat i wciąż spotykam pacjentów, leczonych bardzo długo z powodu chorób układu krażenia - z niezdiagnozowaną chorobą nerek, która, jak się potem okazuje, jest główną przyczyną ich wszystkich dolegliwości.

- Jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój?
- Szkopuł w tym, że choroby układu moczowego rozwijają się skrycie. Specjaliści szacują, że 4 lub nawet 4,5 miliona Polaków cierpi na przewlekłą chorobę nerek, a kolejne 4 miliony są zagrożone jej wystąpieniem. Biorąc pod uwagę te szacunki, co dziesiąty dorosły ma jakąś postać PChN (przewlekłej choroby nerek), a większość osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Gdy nerki są już bardzo zniszczone, pojawiają się objawy: ogólne złe samopoczucie, ciągłe zmęczenie, trudności z koncentracją, brak apetytu, bezsenność, obrzęki nóg i twarzy, suchość skóry, częste oddawanie moczu w nocy.

- Czy są badania, które pozwalają wykryć chorobę zanim pojawią się objawy?
- Warto raz do roku poprosić swojego lekarza rodzinnego o skierowanie na bezpłatne, nieinwazyjne badania krwi i moczu, lub wykonać je na własny koszt. Lekarz POZ może zlecić takie badania, a pacjent, jeśli cokolwiek go niepokoi, ma prawo o nie prosić. Są to: badanie ogólne moczu i oznaczenie stężenia kreatyniny we krwi. Ten wskaźnik to orientacyjna wartość, która pozwala ocenić skuteczność pracy nerek. Właśnie takie badania krwi oferujemy za darmo i bez skierowania w ramach kampanii NEFROTEST.

- Kto najczęściej choruje na nerki? Kto powinien się zbadać?
- Choroba nerek może dotknąć każdego, ale najbardziej zagrożeni są cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia (po zawałach, udarach, z miażdżycą), osoby mające w rodzinie chorych na nerki i osoby po 65. roku życia (nerki, podobnie jak cały nasz organizm i wszystkie jego narządy, również się "starzeją").

- Jak możemy sami dbać o nerki?
- Warto kontrolować ciśnienie tętnicze krwi oraz stężenie cukru we krwi, utrzymywać prawidłową masę ciała oraz starannie leczyć infekcje, zwłaszcza dróg moczowych. Ogólnie mówiąc, należy stosować zdrową dietę (jeść dużo warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych oraz "dobrych", nienasyconych tłuszczów) i prowadzić zdrowy tryb życia. Ważne jest rzucenie palenia papierosów oraz unikanie np. nadmiernego stosowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (szczególnie tak zwanych NLPZ - niesterydowych leków przeciwzapalnych, których stosowanie jest w ostatnich latach bardzo rozpowszechnione, szczególnie poprzez reklamy telewizyjne).

- Akcja bezpłatnych badań w kierunku chorób nerek odbędzie się 3 marca 2013 roku, w ostrołęckiej stacji dializ. Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca właścicieli stacji dializ w Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Ostrołęce. Dlaczego to właśnie wy prowadzicie od 2010 roku kampanię profilaktyczną w zakresie chorób nerek?
- Wielu pacjentów leczonych w naszej stacji dializuje się od kilku, a nawet kilkunastu lat. To dowód na to, że nawet u chorych z niewydolnymi nerkami można przedłużyć życie i poprawiać jego jakość. Dializa dla chorych z niewydolnością nerek jest zabiegiem ratującym życie. Polega na oczyszczaniu krwi z toksyn i trzeba ją powtarzać trzy razy w tygodniu. Sam zabieg trwa 4 godziny i jest bardzo obciążający dla organizmu. Jednak jeśli chorobę nerek wykryjemy na wczesnym etapie, często można ją zatrzymać, czy spowolnić jej rozwój. Jeszcze kilkanaście lat temu większość ludzi chorych naPChN po prostu umierała. Brakowało sprzętu i diagnostyki. Dziś każda osoba wymagająca dializy może być pewna, że nikt jej nie odmówi zabiegu. Niestety, z wykrywalnością chorób nerek nadal jeszcze nie jest dobrze. W stacjach dializ w całej Polsce każdego dnia ratujemy życie tysiącom osób - nie moglibyśmy tego robić, gdyby ktoś kiedyś nie zdiagnozował u nich choroby. Dlatego właśnie mamy poczucie, że to my, pracownicy stacji dializ, powinniśmy szczególnie głośno namawiać do badań.
- Dziękujemy za rozmowę.

Przeczytaj, jak zapisać się na badanie: Ostrołęka. Zbadaj swoje nerki!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki