Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończyły się Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne (zdjęcia)

(awo)
Nie brakowało momentów wzruszających, jak przyznanie pierwszej nagrody w kategorii seniorów najstarszemu uczestnikowi: Szczepanowi Żęgocie
Nie brakowało momentów wzruszających, jak przyznanie pierwszej nagrody w kategorii seniorów najstarszemu uczestnikowi: Szczepanowi Żęgocie Fot. A. Wołosz
Po raz pierwszy Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne odbyły się w ramach dni Ostrołęki. Do udziału zgłosiło się 44 solistów, grup i kapel kurpiowskich.

Zakończyły się Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne

Przez dwie godziny sala rozbrzmiewała muzyką i śpiewem z Puszczy Zielonej. Prezentacje w tym roku trwały wyjątkowo krótko. To za sprawą nowego regulaminu, który nie pozwala występować dwa razy. Gdy ktoś śpiewa w zespole, nie może już startować jako solista.
J
ury w składzie: Dorota Rypina, Apolonia Nowak i Alina Chalińska, miało do wykonawców kilka uwag. Pierwsza dotyczyła sprawy tradycji tzw. apokopy, czyli urywania ostatniej sylaby w pieśni: można ją wykonywać tylko w leśnych pieśniach kurpiowskich. Były też zastrzeżenia do czystości gwary - lepiej uczyć się jej od starszych.
Pozostałe dotyczyły spraw estetycznych:
- Dziewczynkom nie zakładami czółek, bo nosiły je dorosłe panny. Nie przyszywamy błyszczących elementów do gorsetu a jeśli ktoś ma problem ze skompletowaniem stroju, organizator dysponuje garderobą.

Jurorki podziękowały sponsorom i organizatorom a przede wszystkim wykonawcom. Poprosiły też, żeby wytrzymać w strojach ludowych do momentu wręczania nagród, bo prawie nikt nie był odpowiednio ubrany do zdjęć.

Najmilszym akcentem zakończenia było spontaniczne odśpiewanie przez salę "Sto lat", na wieść, ze jedną za nagród otrzymał najstarszy uczestnik przeglądu, Szczepan Żęgota z Rutkowa w gm. Czarnia.

Wyniki: soliści dzieci do lat 14.: I m. Łucja Warych z Myszyńca i Dorota Drężek z Wykrotu; soliści młodzież od 15 do 26 lat: I m. nie przyznano, II m. Agnieszka Ceberek z Wykrotu, III m. Katarzyna Gadomska z Wykrotu , Mariola Ogniewska z Łodzisk; dorośli: I m. Elżbieta Kasznia z Rozóg, II m. Tomasz Grzegorczyk z Lelisa; seniorzy: I m. Szczepan Żęgota z Rutkowa, II m. Stanisław Sieruta z Olszyn, III m. Stanisław Archacki z Myszyńca, wyróżnienia: Zofia Warych z Myszyńca, Marianna Bączek z Czarni, Henryk Kulesza z Lelisa. Grupy śpiewacze - dzieci: I m. dziewczęta z Zawad, II m. dziewczęta z Czarni, III m. "Lipicanie"; młodzież: I m. dziewczęta z Zawad, starsze, II m. dziewczęta z Czarni, starsze, III m. grupa zespołu "Puszcza Zielona" z Łysych; dorośli: I m. mężczyźni z Czarni, II m. kobiety z Myszyńca, III m. kobiety z Bandyś. Kapele: I m. kapela z Łysych i kapela z Zawad (Zygmunt Koziatek i in. ), II m. kapela ze Szczytna, III m. kapela z Zawad (Edward Koziatek i in.), wyróżnienie - kapela Samslów z Czarni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki