Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz handlu w niedzielę. Będą zmiany w przepisach. Żabka chciała obejść przepisy ale związkowcy dopięli swego

Ewa Andruszkiewicz
Łukasz Gdak
Związkowcy dopięli swego. Przepisy o zakazie handlu w siódmym dniu tygodnia zostaną uszczelnione. Miarka przebrała się ostatecznie po decyzji właściciela sieci Żabka o otwarciu swoich sklepów w każdą niedzielę miesiąca jako placówek pocztowych.

- Od wejścia w życie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele minęły ponad dwa miesiące, więc pora na wyciągnięcie pierwszych wniosków - mówi Alfred Bujara, szef Handlowej Solidarności i dodaje, że choć nowe przepisy działają, ich uszczelnienie jest konieczne. - Obroty sklepów nie tylko nie zmalały, ale wzrosły, sieci handlowe nie zwalniają pracowników, klienci przyjęli nowe przepisy ze spokojem. Niestety, zdarzają się też przypadki obchodzenia zapisów ustawy.

Podobnego zdania jest rząd.

- W czerwcu będzie kolejne spotkanie, na którym zastanowimy się, jakich zmian należy dokonać, żeby sporne kwestie uregulować - zapowiada w rozmowie z serwisem money.pl Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. - Jeżeli jest potrzeba - a jest - to będziemy ten system uszczelniać - dodaje.

O sposobach branży handlowej na ominięcie „niewygodnego” zakazu pisaliśmy na naszych łamach wielokrotnie. Pierwsze z nich pojawiły się jeszcze, zanim nowe przepisy weszły w życie.

Był pomysł showroomów, w których produkty się tylko ogląda, a kupuje przez internet, dystrybutorów paliwa, stawianych przy marketach, aby razem z nimi tworzyły stacje benzynowe czy wreszcie tzw. automatów vendingowych, w których oprócz słodyczy lub kawy można byłoby kupić... telewizor i ubrania.

Czytaj: Sklepy Lewiatan odpowiadają Krystynie Pawłowicz w sprawie zakazu handlu
Do tej pory najwięcej kontrowersji wzbudzało wprowadzenie w związku z zakazem handlu w niedziele nocnej zmiany w sieci sklepów Biedronka. Dziś, zdaniem związkowców, najbardziej bulwersujące są przypadki, w których przedsiębiorcy zmieniają rodzaj prowadzonej przez siebie działalności, aby skorzystać w ten sposób z wpisanych do ustawy wyjątków od ograniczeń w handlu.

- Niektórzy właściciele sklepów spożywczych czy monopolowych zmieniają wpis w rejestrze PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) i udają, że są np. kioskami z papierosami - mówi dalej Alfred Bujara.

Ale to jeszcze nie wszystko. Decyzję o otwieraniu swoich sklepów w każdą niedzielę miesiąca - z uwagi na prowadzone usługi pocztowe - podjął w ostatnim czasie... właściciel sieci sklepów Żabka, co najwyraźniej ostatecznie przelało czarę goryczy.

- Z naszych analiz prawnych wynika, że te sklepy nie spełniają przesłanek zawartych w definicji placówki pocztowej zapisanej w ustawie Prawo pocztowe. Tym samym postępują niezgodnie z prawem. Liczymy, że Państwowa Inspekcja Pracy podejmie zdecydowane kroki w tym zakresie, zanim te naganne praktyki ulegną eskalacji. Cieszymy się, że problem zauważył też resort rodziny i zapowiedział nowelizację ustawy w tym zakresie. To realizacja postulatu Solidarności, który zgłaszamy od wielu tygodni - podsumowuje Alfred Bujara.

Zobacz również: Sklepy zamknięte w niedziele 2018

Pismo z prośbą o zintensyfikowanie kontroli w sklepach, które obchodzą zakaz handlu w niedziele poprzez zmianę rodzaju prowadzonej przez siebie działalności, związkowcy skierowali już do głównego inspektora pracy Wiesława Łyszczka.

Głos w sprawie zabrała także Poczta Polska. - Umowa Poczty Polskiej o współpracy z Żabką nie ma cech umowy agencyjnej - czytamy w oficjalnym oświadczeniu spółki. - (...) W zewnętrznych punktach odbioru dochodzi jedynie do wydania przesyłek. Tym samym nie dochodzi do zawierania umów na rzecz lub w imieniu Poczty Polskiej. Dotychczasowa współpraca w obszarze odbiorów przesyłek kurierskich w sieci sklepów Żabka wskazuje, że znikomy procent paczek nadawanych Pocztą Polską odbierany jest przez klientów w niedzielę.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy przedstawicieli sieci Żabka. Zapewniają, że większość ich sklepów posiada status placówki pocztowej... już od 2012 roku.

- Wbrew niektórym sugestiom pojawiającym się w mediach firma Żabka Polska nie podejmowała w ostatnich miesiącach żadnych działań zmierzających do zmiany statusu sklepów i tworzenia placówek pocztowych - słyszymy w biurze prasowym Żabki. - Taki status większość sklepów Żabka ma już od kilku lat w konsekwencji zawartych przez franczyzobiorców umów z operatorem pocztowym. Umowy te są związane ze świadczeniem usług, takich jak nadawanie i odbiór przesyłek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki