Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagraniczne praktyki doskonałą szansą na udany początek kariery zawodowej!

red
Archiwum organizatorów
Zagraniczny wyjazd edukacyjny lub turystyczny to dla wielu uczniów już chleb powszedni, ale zdobycie praktycznego doświadczenia zawodowego poza granicami kraju to nadal niepowtarzalna szansa na udany początek kariery zawodowej. Młodzież z Polski, dzięki programom unijnym, coraz chętniej i liczniej zdobywa umiejętności zawodowe na polu międzynarodowym, stając się poszukiwanymi pracownikami, zarówno na rynku polskim, jak i europejskim.

Zagraniczne staże zawodowe, które mają na celu zdobycie przez uczniów wiedzy praktycznej, zwiększają skuteczność kształcenia, pogłębiają wiadomości nabyte w szkole oraz kształtują umiejętności zawodowe przydatne na różnych stanowiskach pracy. Poza głównym celem stażu, jakim jest rozwój umiejętności zawodowych, ważne jest także pobudzanie w uczestnikach kreatywności oraz umiejętności radzenia sobie w środowisku odmiennym kulturowo - w młodych ludziach, mimo tak wymagających i stresujących warunków, jakim jest praca i nauka zagranicą, rosną ambicje oraz świadomość swoich ogólnych możliwości, podnosi się poziom przedsiębiorczości i ogólnej zaradności życiowej. Staż odbywany w innym kraju pozwala uczniom na porównania, określenie mocnych i słabych stron obydwu gospodarek i rynków pracy, często na upewnienie się co do dalszej ścieżki swojej kariery zawodowej. Wielu uczniów po odbytych stażach ma większą motywację do dalszego kształcenia, czy zdania egzaminu zawodowego z satysfakcjonującym wynikiem.

W kwietniu 2016 r. uczniowie kształcący się na kierunku logistyka w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce uczestniczyła w dwutygodniowym stażu zawodowym w Grecji, w ramach projektu „Logistyk na rynku europejskim – staże zagraniczne”. Organizacją wysyłającą młodzież na ten projekt była Finea Sp. z o.o., a organizacją goszczącą Kika Mobility Center. Projekt, tak jak większość tego typu staży, realizowany był przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Uczestnicy zostali zakwaterowani w hotelu w przepięknej miejscowości Leptokaria. W celu zaobserwowania poszczególnych etapów produkcji, magazynowania oraz dystrybucji towarów, młodzież w czasie trwania stażu zwiedziła pięć zakładów: firmę „Zeus Kiwi S.A.” w miejscowości Katerini wyspecjalizowaną w produkcji i dystrybucji kiwi, winogron oraz brzoskwiń, zakład COSMOS PROFIL AE  BRANŻA ALUMINIUM w miejscowości Larissa, wytwórcę  oryginalnego greckiego sera feta – firmę BIZIOS w miejscowości Elassona oraz  zakład MAXI PAPER S.A. w Katerini, produkujący papier do użytku domowego i profesjonalnego oraz detergenty.

Ponadto uczniowie poznali m.in. poszczególne działy firm oraz ich regulaminy wewnętrzne, przepisy bhp oraz przeciwpożarowe; mieli okazję obsługiwać branżowe programy komputerowe w dystrybucji produktów i wykonywać związane z tym zadania np. monitorowanie stanu magazynowego; uczyli się obsługi magazynowej ruchu towarowego i na podstawie konkretnych zamówień opracowywać plany dostaw; a także utrzymywać kontakty z dostawcami, firmami spedycyjnymi czy wydziałami wewnętrznymi przedsiębiorstwa.

Celem praktyk jest także poznanie kultury i dziedzictwa narodowego kraju, w którym odbywa się staż, dzięki czemu uczniowie mają okazję zapoznać się z odmiennością i różnorodnością kulturową, poczuć się w pełni Europejczykami, wreszcie zobaczyć jak funkcjonują zagraniczne rynki pracy i poszczególne przedsiębiorstwa z branży interesującej ich pod względem zawodowym. Na przykład uczniowie kształcący się w zawodzie technik logistyk, którzy odbyli staż w Grecji, odwiedzili Ateny – mieli okazję zobaczyć uroczystą zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza przy Parlamencie, a także słynny ateński Akropol. Wzięli również udział w seminarium pt. „Czas marki polskiej – możliwości rozwoju i współpracy”, w trakcie wizyty w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej. W Muzeum Rękodzielnictwa w Atenach  obserwowali proces wytwarzania oliwy z oliwek oraz mielenie zboża w młynie wodnym.

W trakcie zagranicznego stażu cel kształcenia zawodowego, jakim jest przygotowanie uczniów do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy, również europejskim, z pewnością jeśli nie zostaje całkowicie osiągnięty, to na pewno jest dobrym impulsem w tym właśnie kierunku. Dzięki takim praktykom uczniowie podnoszą swoje możliwości w poszukiwaniu pracy na rynku polskim, który coraz częściej poszukuje pracowników z międzynarodowym doświadczeniem. Wszyscy stażyści zostają wyposażeni w certyfikat Europass-Mobility, którego posiadanie stanowi atut przy poszukiwaniu pracy w całej Europie - dla uczniów, którzy za moment staną się absolwentami, odbyte staże zagraniczne, dodatkowo potwierdzone wydanym w dwóch wersjach językowych (po angielsku i po polsku) europejskim certyfikatem Europass-Mobilność, są naprawdę wartą polecenia formą rozwoju zawodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki