Zagraniczne praktyki doskonałą szansą na udany początek kariery zawodowej!

red
Archiwum organizatorów
Udostępnij:
Zagraniczny wyjazd edukacyjny lub turystyczny to dla wielu uczniów już chleb powszedni, ale zdobycie praktycznego doświadczenia zawodowego poza granicami kraju to nadal niepowtarzalna szansa na udany początek kariery zawodowej. Młodzież z Polski, dzięki programom unijnym, coraz chętniej i liczniej zdobywa umiejętności zawodowe na polu międzynarodowym, stając się poszukiwanymi pracownikami, zarówno na rynku polskim, jak i europejskim.

Zagraniczne staże zawodowe, które mają na celu zdobycie przez uczniów wiedzy praktycznej, zwiększają skuteczność kształcenia, pogłębiają wiadomości nabyte w szkole oraz kształtują umiejętności zawodowe przydatne na różnych stanowiskach pracy. Poza głównym celem stażu, jakim jest rozwój umiejętności zawodowych, ważne jest także pobudzanie w uczestnikach kreatywności oraz umiejętności radzenia sobie w środowisku odmiennym kulturowo - w młodych ludziach, mimo tak wymagających i stresujących warunków, jakim jest praca i nauka zagranicą, rosną ambicje oraz świadomość swoich ogólnych możliwości, podnosi się poziom przedsiębiorczości i ogólnej zaradności życiowej. Staż odbywany w innym kraju pozwala uczniom na porównania, określenie mocnych i słabych stron obydwu gospodarek i rynków pracy, często na upewnienie się co do dalszej ścieżki swojej kariery zawodowej. Wielu uczniów po odbytych stażach ma większą motywację do dalszego kształcenia, czy zdania egzaminu zawodowego z satysfakcjonującym wynikiem.

W kwietniu 2016 r. uczniowie kształcący się na kierunku logistyka w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce uczestniczyła w dwutygodniowym stażu zawodowym w Grecji, w ramach projektu „Logistyk na rynku europejskim – staże zagraniczne”. Organizacją wysyłającą młodzież na ten projekt była Finea Sp. z o.o., a organizacją goszczącą Kika Mobility Center. Projekt, tak jak większość tego typu staży, realizowany był przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Uczestnicy zostali zakwaterowani w hotelu w przepięknej miejscowości Leptokaria. W celu zaobserwowania poszczególnych etapów produkcji, magazynowania oraz dystrybucji towarów, młodzież w czasie trwania stażu zwiedziła pięć zakładów: firmę „Zeus Kiwi S.A.” w miejscowości Katerini wyspecjalizowaną w produkcji i dystrybucji kiwi, winogron oraz brzoskwiń, zakład COSMOS PROFIL AE  BRANŻA ALUMINIUM w miejscowości Larissa, wytwórcę  oryginalnego greckiego sera feta – firmę BIZIOS w miejscowości Elassona oraz  zakład MAXI PAPER S.A. w Katerini, produkujący papier do użytku domowego i profesjonalnego oraz detergenty.

Ponadto uczniowie poznali m.in. poszczególne działy firm oraz ich regulaminy wewnętrzne, przepisy bhp oraz przeciwpożarowe; mieli okazję obsługiwać branżowe programy komputerowe w dystrybucji produktów i wykonywać związane z tym zadania np. monitorowanie stanu magazynowego; uczyli się obsługi magazynowej ruchu towarowego i na podstawie konkretnych zamówień opracowywać plany dostaw; a także utrzymywać kontakty z dostawcami, firmami spedycyjnymi czy wydziałami wewnętrznymi przedsiębiorstwa.

Celem praktyk jest także poznanie kultury i dziedzictwa narodowego kraju, w którym odbywa się staż, dzięki czemu uczniowie mają okazję zapoznać się z odmiennością i różnorodnością kulturową, poczuć się w pełni Europejczykami, wreszcie zobaczyć jak funkcjonują zagraniczne rynki pracy i poszczególne przedsiębiorstwa z branży interesującej ich pod względem zawodowym. Na przykład uczniowie kształcący się w zawodzie technik logistyk, którzy odbyli staż w Grecji, odwiedzili Ateny – mieli okazję zobaczyć uroczystą zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza przy Parlamencie, a także słynny ateński Akropol. Wzięli również udział w seminarium pt. „Czas marki polskiej – możliwości rozwoju i współpracy”, w trakcie wizyty w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej. W Muzeum Rękodzielnictwa w Atenach  obserwowali proces wytwarzania oliwy z oliwek oraz mielenie zboża w młynie wodnym.

W trakcie zagranicznego stażu cel kształcenia zawodowego, jakim jest przygotowanie uczniów do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy, również europejskim, z pewnością jeśli nie zostaje całkowicie osiągnięty, to na pewno jest dobrym impulsem w tym właśnie kierunku. Dzięki takim praktykom uczniowie podnoszą swoje możliwości w poszukiwaniu pracy na rynku polskim, który coraz częściej poszukuje pracowników z międzynarodowym doświadczeniem. Wszyscy stażyści zostają wyposażeni w certyfikat Europass-Mobility, którego posiadanie stanowi atut przy poszukiwaniu pracy w całej Europie - dla uczniów, którzy za moment staną się absolwentami, odbyte staże zagraniczne, dodatkowo potwierdzone wydanym w dwóch wersjach językowych (po angielsku i po polsku) europejskim certyfikatem Europass-Mobilność, są naprawdę wartą polecenia formą rozwoju zawodowego.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie