MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żądają głowy prezesa

(jp)
Czy poseł z naszego okręgu Jarosław Kalinowski straci stanowisko prezesa PSL?

W ubiegłym tygodniu z ogólnopolskich dzienników "Rzeczpospolitej" i "Gazety Wyborczej" można było dowiedzieć się, że część działaczy PSL żąda dymisji prezesa partii ludowców Jarosława Kalinowskiego. Kalinowski jest posłem z okręgu ostrołęcko-siedleckiego, do 1999 r. był szefem Zarządu Wojewódzkiego PSL w Ostrołęce, mieszka pod Wyszkowem.
Grupa polityków PSL twierdzi, że partii grozi kompletny upadek. Kiepskie wyniki ludowców w dwóch kolejnych wyborach parlamentarnych i porażka Kalinowskiego w elekcji prezydenta w 2000 r.
Kilkunastu ludowców wystosowało do Kalinowskiego list. Wzywają go m.in. do ustąpienia z funkcji. Jak napisała "Rzeczpospolita", list powstał z inicjatywy znanych nie od dziś jako oponenci Kalinowskiego Zdzisława Podkańskiego, Waldemara Pawlaka i Janusza Piechocińskiego.
Sygnatariusze listu zarzucają swojemu prezesowi przede wszystkim coraz słabsze notowania partii i ogromne straty finansowe. Straty te to efekt niezgodnego z prawem rozliczenia z kampanii wyborczej w 2001 r. Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie PSL, w związku z czym ludowcy nie otrzymali siedmiu milionów złotych z budżetu państwa. Partie polityczne, które wprowadzą swoich przedstawicieli do Sejmu otrzymują bowiem zwrot kosztów kampanii wyborczej. Gdy ludowcom zajrzało w oczy bankructwo partii ze względów finansowych, zaczęli zastanawiać się nad sprzedażą atrakcyjnych nieruchomości, które odziedziczyli jeszcze po ZSL.
List grupy działaczy do prezesa Kalinowskiego nie rodzi na razie żadnych formalnych skutków. Zmiana prezesa mogłaby się dokonać na kongresie partii, który odbędzie się wiosną przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki