Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaczęło się 80 lat temu

Jarosław Sender
Umowa podpisana, pieniądze są. Można zaczynać budowę pomnika-mauzoleum

Budowa pomnika-mauzoleum poległych w bitwie pod Ostrołęką 1831 roku, rozpoczęła się w setną jej rocznicę - w 1931 roku.

Za półtora roku zostanie zakończona. Równo po osiemdziesięciu latach! Ale nie długość wznoszenia tego pomnika stanowić będzie o jego wyjątkowości. Pomnik-mauzoleum, pełniący także funkcję muzealno-edukacyjną, będzie unikatem w skali kraju. Wiele mówiono o tym w miniony czwartek w ostrołęckim muzeum, podczas podpisywania umowy o dofinansowaniu tej inwestycji ze środków unijnych. To co rozpoczęło się od publicznej zbiórki (fundusze na budowę pomnika w międzywojniu pochodziły ze sprzedaży specjalnych cegiełek - przyp. red.) dokończone zostanie za pieniądze z Unii. Niemałe pieniądze. Całkowity koszt inwestycji to ponad 8,1 mln zł - wysokość dofinansowania to 5,6 mln, reszta pochodzi z środków marszałka województwa, któremu podlega ostrołęckie muzeum.

Za te pieniądze całkowicie zmieni swoje oblicze teren nazywany przez ostrołęczan potocznie Fortami Bema. Błędnie tak nazywany, ponieważ nie ma tam żadnych fortów, lecz… jeden fort. Nie każdy pewnie zdaje sobie sprawę, że przy ul. Warszawskiej znajdują się dwa, zabytkowe obiekty - niedokończony pomnik-mauzoleum i ziemny fort rosyjski z końca XIX wieku.

Projekt Ponarwie, który w miniony czwartek, po podpisaniu umowy o dofinansowanie, de facto przeszedł z fazy projektowaniu w fazę realizacji, zakłada odnowienie tegoż fortu i dokończenie budowy pomnika-mauzoleum. W tym ostatnim, tak jak zakładali pomysłodawcy, spocznie urna z prochami powstańców listopadowych poległych pod Ostrołęką.

Powstanie także część muzealna, w której goście będą mogli oglądać wystawy poświęcone samej bitwie pod Ostrołęką ale także: obchodom setnej rocznicy bitwy pod Ostrołęką, autorom pomnika-mauzoleum i długiej historii jego budowy oraz historii fortyfikacji rosyjskiej w Ostrołęce. Muzeum będzie bardzo nowocześnie zaaranżowane - z wykorzystaniem wielu multimediów.

Miłośnicy dawnej artylerii, będą mogli oglądać jej plenerową wystawę. Sam fort zostanie odnowiony - zniknie spora część zarastającej go zieleni (z przyrodniczego punktu widzenia, większość obecnej tam dziś zieleni to chwasty). Otaczająca go fosa zostanie oczyszczona.

Pierwsze prace rozpoczną się wiosną - jak tylko pozwoli pogoda. Planowane zakończenie - maj 2011. W 180. rocznicę bitwy pod Ostrołęką i w 80. rocznicę rozpoczęcia budowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki