Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaciskanie pasa w Cefarmie Białystok

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected] tel. 85 7489 552
Zaciskanie pasa w Cefarmie BiałystokZdjęcie archiwalne z 2009 roku, gdy ważyły się losy prywatyzacji Cefarmu Białystok. Załoga protestowała przeciwko cenie sprzedaży firmy, jej zdaniem zbyt niskiej (71,53 mln zł), a zwłaszcza przeciw pakietowi socjalnemu, jaki oferował białostockiej spółce katowicki Farmacol. W środku Alina Worobiej, szefowa związków zawodowych.
Zaciskanie pasa w Cefarmie BiałystokZdjęcie archiwalne z 2009 roku, gdy ważyły się losy prywatyzacji Cefarmu Białystok. Załoga protestowała przeciwko cenie sprzedaży firmy, jej zdaniem zbyt niskiej (71,53 mln zł), a zwłaszcza przeciw pakietowi socjalnemu, jaki oferował białostockiej spółce katowicki Farmacol. W środku Alina Worobiej, szefowa związków zawodowych.
Zmniejszenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych z ponad 1000 do 380 zł na pracownika, przesunięcia i zwolnienia ludzi, obniżki płac – w spółkach z grupy Cefarmu Białystok sporo się dzieje. I budzi to sprzeciw związkowców.

Dziś Cefarm, mający siedzibę przy ul. Kleeberga, to trzy spółki: Cefarm Hurt, Centrum Farmaceutyczne i spółka-matka Cefarm Białystok. Firma, po prywatyzacji w 2009 roku, jest częścią katowickiej Grupy Farmacol, składającej się z kilkunastu firm branży farmaceutycznej w całej Polsce.
– Po prywatyzacji –  przypomina Alina Worobiej, szefowa Międzyzakładowego Samorządnego Niezależnego Związku Zawodowego przy Cefarm Białystok S.A.  –  zapewniano nas o rozwoju spółki. Tymczasem od roku 2011 rozpoczęły się redukcje etatów w aptekach Cefarm Białystok, A od połowy ubiegłego roku także zwolnienia pracowników biurowych i magazynowych.
– Pracodawca przeprowadza centralizację, która powoduje, że wielu pracowników, głównie w wieku powyżej 50 lat, traci pracę. Wypowiedzenia dostało już ponad 50 osób – wylicza Alina Worobiej. –   W ramach dalszej centralizacji firmy z Cefarm Hurt Białystok  48 osób zostało przeniesionych w grudniu 2012 roku do białostockiego oddziału firmy AZO-Serwis, która także  należy do spółek Grupy Farmacol.

Pracownicy boją się, co będzie dalej, tym bardziej, że od czasu, gdy tylko wygasły gwarancje związane z pakietem socjalnym po umowie prywatyzacyjnej, w firmie trwają obniżki wynagrodzeń – ludzie stracili nawet po kilkaset złotych.
– Jedyne tłumaczenie ze strony zarządu firmy to argument o ujednolicaniu stawek w grupie. Powodów tego ujednolicania  nigdy nam nie przedstawiono – dodaje Alina Worobiej.
Jednym z działań, który szczególnie zaniepokoiło pracowników, jest propozycja zarządu firmy, aby zmienić wysokość należnego odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Oznacza to, że stawka na pracownika wyniesie nie 1093, a 380 złotych. Dlatego  od lipca 2012 roku roku związki są w sporze zbiorowym z zarządem spółki.

Związki przez okres kilku miesięcy prowadziły rokowania i mediacje przy pomocy mediatora.  Sprawa trafiła  do kolegium Arbitrażu Społecznego przy Sądzie Rejonowym w Białymstoku. Ale – jak mówi szefowa związków – ten uznał, że właściwym organem rozstrzygającym jest w tym wypadku Sąd  Najwyższy w Warszawie. Termin rozprawy został wyznaczony na 17 stycznia 2013 roku.
– My, czyli związek, złożyliśmy oświadczenie, że zgodzimy się  z orzeczeniem sądu. Pracodawca nie złożył jednak takiego oświadczenia – wyjaśnia Alina Worobiej. – Byliśmy  zdziwieni, że nie chce przyjąć wyroku sądu za wiążący, co z pewnością zakończyłoby ostatecznie spór.
Dodaje, że pracownicy rozumieją, że gospodarka spowalnia, ale nie słychać, by dotyczyło to branży farmaceutycznej.
Wysłaliśmy do zarządu Farmacolu pytania dotyczącymi sytuacji firmy i branży. Do tematu  wrócimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zaciskanie pasa w Cefarmie Białystok - Kurier Poranny

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki