MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabytki z regionu z dofinansowaniem samorządu województwa mazowieckiego. W regionie ostrołęckim wsparcie otrzymało 17 obiektów

OPRAC.:
Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Kościół w Zuzeli
Kościół w Zuzeli Z archiwum TO
Władze Mazowsza pomogą w remoncie 17 zabytków z regionu ostrołęckiego. 12.07.2022 radni województwa mazowieckiego zdecydowali o przekazaniu 11 mln zł z budżetu regionu na prace restauratorskie i konserwatorskie przy 135 mazowieckich zabytkach.

– To są wyjątkowe obiekty, które wymagają stałej, profesjonalnej opieki. Będziemy pomagać, bo widzimy w tym głęboki sens. Te zabytki powinny zostać zachowane w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Kolejny rok z rzędu nabór o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków cieszył się rekordowym zainteresowaniem. Zgłoszonych zostało aż 241 wniosków. To największa liczba w historii tego programu. Jak podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, wsparcie z budżetu regionu często jest dla właściciela zabytku przyczynkiem do rozpoczęcia inwestycji.

– Wiemy od wnioskodawców, że w wielu przypadkach, te pieniądze, które dziś przyznaliśmy, są kluczowe dla rozpoczęcia prac. A bywa i tak, że interwencja powinna być podjęta od razu, aby uratować zabytek. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej podpisać umowy i rozpocząć prace remontowe – podkreśla członek zarządu.

W tym roku wnioskodawcy zgłosili aż 241 próśb o wsparcie. Łącznie ubiegali się o pomoc o wartości przekraczającej 39 mln zł. Te liczby nie dziwią członka zarządu województwa mazowieckiego Janiny Ewy Orzełowskiej.

– Jest wiele do zrobienia – to fakt! Ale jest też wielu dobrych i mądrych ludzi, którzy chcą pracować na rzecz przyszłych pokoleń, bo jak inaczej nazwać tę niezwykłą troskę o nasze dziedzictwo. W tym roku po raz kolejny za rekordowym zainteresowaniem idzie rekordowe wsparcie z budżetu województwa. To aż 11 mln zł. – dodaje członek zarządu.

W regionie ostrołęckim wsparcie otrzymało 17 obiektów. Łączna wartość dofinasowania to ponad 1,3 mln zł. Na różnorodność zabytków, które w tym roku otrzymają wsparcie Mazowsza zwraca uwagę Mirosław Augustyniak, radny województwa mazowieckiego.

– Na naszej ostrołęckiej liście mamy m.in. remont budynku Domu Kultury w Gąsewie Poduchownym, konserwację konfesjonału w kościele św. Idziego w Wyszkowie, a także remont linii kolejki wąskotorowej. Ta różnorodność pokazuje, że szansę na pomoc Mazowsza mają naprawdę wszystkie zabytki z rejestru.

Oto pełna lista:
TYGODNIK OSTROŁĘCKI

Komisja oceniająca wnioski, decydując o wyborze zabytków do dofinansowana, kierowała się takimi kryteriami, jak: konieczność przeprowadzenia prac lub robót wynikająca ze stanu zabytku, kwalifikowalność kosztów, znaczenie zabytku dla mieszkańców, w tym rola zabytku w kształtowaniu przestrzeni publicznej oraz dostępność zabytku dla społeczności lokalnej i turystów. Jak wyjaśnia Paweł Cukrowski, dyrektor departamentu kultury, promocji i turystyki urzędu marszałkowskiego komisja oceniająca wnioski zaproponowała przyznanie dotacji w kwotach niższych od wnioskowanych, aby w ten sposób można było dofinansować ich jak największą liczbę. – W tym roku komisja miała wyjątkowo trudne zadanie. W związku z dużym zainteresowaniem programem podjęliśmy decyzję o zmniejszeniu wsparcia na poszczególne inwestycje, tym samym dofinansowując większą liczbę wniosków. Czekamy teraz na ostateczne decyzje beneficjentów. W przypadku ewentualnych rezygnacji uruchomimy listę rezerwową – zaznacza dyrektor.

Ostatecznie radni województwa zdecydowali o przyznaniu dotacji 135 zabytkom. Łączna wartość wsparcia to 11 mln zł. Pomoc z budżetu województwa mazowieckiego trafi zarówno na prace przy kościołach i innych obiektach sakralnych (87), jak i zabytkach będących pod opieką samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i osób prywatnych (48).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki