MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za czym kolejka ta stoi?

(mb)
Od pewnego czasu, żeby zarejestrować pojazd, trzeba swoje odstać w kolejce. Co jest powodem kolejek pod wydziałem komunikacji ostrowskiego Starostwa Powiatowego?

Pierwszą przyczyną jest wejście Polski do struktur unijnych i potrzeba dostosowania naszego prawa do prawa wspólnotowego. Równocześnie otwarcie granic spowodowało ogromny wzrost liczby sprowadzanych do Polski z krajów UE aut używanych - kupiono ich tam ponad 300 tys. w niespełna trzy miesiące. Wszystkie je trzeba zarejestrować.
Nieszczęścia lubią chadzać parami. W tym samym czasie postanowiono wdrożyć porozumienie pomiędzy ministrami spraw wewnętrznych i administracji oraz infrastruktury, polegające na wprowadzeniu we wszystkich starostwach w kraju integralnego systemu informatycznego, służącego do rejestracji i ewidencji pojazdów oraz centralnej personalizacji praw jazdy i centralnej personalizacji dowodów rejestracyjnych, prowadzonych przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych w Warszawie.
Na mocy tego porozumienia Ministerstwo Infrastruktury zaczęło wdrażać w starostwach system "Pojazd".
- Firma Softbank dostarczyła do Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej sześć pracujących w sieci stanowisk komputerowych ze specjalistycznym oprogramowaniem dostosowanym do programów "Pojazd" i Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców - mówi Tadeusz Putyński, naczelnik wydziału komunikacji, transportu i dróg publicznych Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej. - Nasz wydział obsługuje w pełnym zakresie cały powiat. System "Pojazd" wdrożyliśmy 26 sierpnia, rejestracją komputerową pojazdów zajmuje się pięć osób. Ponadto dwie osoby przyjmują wnioski, jedna osoba zajmuje się korespondencją zewnętrzną. Pomimo zwiększenia o dwie osoby obsady stanowisk związanych z rejestracją pojazdów, nadal utrzymują się kolejki, spowodowane nieprzewidywalnym wzrostem importu wewnętrznego i rejestracją tych pojazdów. Obsługujemy trzy razy więcej osób niż w roku 2003. Jednak aktualną sprawność systemu oceniam na 50 proc., ponadto pracownicy muszą nabrać wprawy w jego obsłudze. Dodam jeszcze, że w nowym systemie liczba danych, które trzeba wprowadzić do systemu przy rejestracji każdego pojazdu, wzrosła o jedną trzecią. Z informacji uzyskanych z innych urzędów wynika, że mają podobne problemy. Są w stanie obsłużyć o połowę mniej interesantów niż przed wprowadzeniem systemu. Jestem przekonany, że te trudności powinny niebawem ustąpić. Ministerstwo przewiduje, że osiągnięcie stuprocentowej sprawności systemu powinno nastąpić do końca października. Liczymy, że ten termin zostanie dotrzymany. Niezależnie od tego staramy się doskonalić system obsługi. Będziemy starać się sprostać wszystkim oczekiwaniom i sugestiom interesantów, aby po zakończeniu budowy nowego systemu zniknęły kolejki.
W wydziale komunikacji dowiedzieliśmy się też, że starosta obiecał zwiększyć liczbę pracowników obsługujących rejestrację. Starostwo wystąpiło też do Ministerstwa Infrastruktury o zainstalowanie dwóch dodatkowych stanowisk roboczych umożliwiających rejestrację pojazdów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki